הארנונה על אולפני הקלטות בתל אביב תקוצץ

משרדי הפנים והאוצר אישרו אתמול את הפחתת הארנונה בתל אביב לאולפני הקלטות וחדרי חזרות, זאת לאחר שב–2013 הוכפל מחיר הארנונה בעקבות שינוי בסיווגם

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה ארד

קקופוניית כלי נשיפה, דיסטורשן גיטרות ותיפוף זועם זיעזעו את ההרמוניה בכיכר רבין אחר צהריים אחד, בקיץ 2013. אל ההפגנה מול עיריית תל אביב הגיעו עשרות מוזיקאים חמושים בכלי נגינה. זו לא היתה הופעה ולא ג'אם. המוזיקאים לא נרתמו להציג את עמדתם הפוליטית, לא התרעמו על המצב הבטחוני, לא דרשו צדק חברתי או שינוי במתווה הגז. ההפגנה התמקדה במאבק ביורוקרטי מצומצם אך קריטי לכיסם, הפחתת עלות היצירה המוזיקלית.

חדרי החזרות והאולפנים הושבתו מפעילות, בשעה שחברי להקות, נגנים וזמרים התראיינו והרעישו כדי להפנות את תשומת הלב הציבורית אליהם. זאת עקב מהלך ביורוקרטי מוניציפאלי שהתקבל מבחינתם במפתיע, שרירותי, חד צדדי וכואב — שינוי סיווגם של אולפני הקלטות מ"תעשייה מלאכה" ל"עסקים כללי", צעד שהכפיל את מחירי הארנונה, מ-151 ₪ למטר לשנה, לעד 353 ₪ למטר לשנה.

על העצומה הדיגיטלית תחת הכותרת "תנו לנגן בשקט" חתמו מעל לשלושת אלפים איש. כמה מוזיקאים הצטלמו עם שלטי מחאה בנוסח הזה, ביניהם אריאל זילבר, שלומי סרנגה, ריקי גל, ואלון אולארצ'יק. מעל ל-4,500 הצטרפו לקבוצת הפייסבוק, בה בעלי האולפנים מצאו אוזן קשבת לתאר את הצרה שנחתה עליהם והתמודדותם איתה, והפיצו כרזות וירטואליות נגד העירייה, והעומדים בראשה.

בעקבות המחאה, בשנה שעברה מועצת העיר נפגשה עם בעלי האולפנים והחליטה ליצור סיווג חדש ומוזל עבורם. המוזיקאים ובעלי האולפנים נשמו לרווחה, אך משרד הפנים לא אישר את השינוי לשנת 2015, דבר שהצית את המחאה מחדש. בשיאה שורה של אמנים סרבו להשתתף באירועי הלילה הלבן בחסות עיריית תל אביב.

בזכות התמדת המאבק בקרב המוזיקאים ובעלי האולפנים, ובסיוע מירי רגב, שרת התרבות והספורט, משרדי הפנים והאוצר אישרו אתמול מול העירייה את שינוי הסיווג לאולפנים ולחדרי חזרות ואת הפחתת הארנונה ב-30% עד 40%. זו בשורה מעודדת במיוחד לחדרי חזרות ולאולפנים קטנים עד בינוניים בעיר, משום שהיא תקפה רק ל-80 מ"ר הראשונים. אבל הם מסרבים לשמוח. מתי אליהו, מ"מתתיהו סטודיו", שמוביל את המאבק בשנה וחצי האחרונות מטעם בעלי אולפני ההקלטה וחדרי החזרות מעריך שמעל לשלושים אולפנים וחדרי חזרות קרסו תחת הנטל הכלכלי ונסגרו מאז 2013, ותעריפי החזרות וההקלטות המאמירים התגלגלו לכיסי האמנים. "בעבר שעת החזרה עלתה 60 שקל לשעה וכיום 100 שקל לשעה. מי שסובל מזה הוא האמן הפשוט, מוזיקאים כמוני". הוא ארגן שלושה ערבי הופעות בנושא, ניסח את העצומה, ונפגש עם גורמים רשמיים לשינוי הזירה. לדבריו: "המאבק שלנו על הזכות ליצור לא הסתיים. הוא ימשיך ויתעצם, גם השנה נחרים את אירועי הלילה הלבן. הגשתי הבוקר בשמי ובשם שאר אולפני ההקלטות וחדרי החזרות בקשה להחזר רטרואקטיבי של הסכום המופרז שגבו מאיתנו. אני לא מבין מדוע אולפנים גדולים מ-80 מ"ר צריכים להמשיך לשלם כפול, למה ממשיכים להתעלל בנו, ואיזה מסר זה מעביר לאולפנים שרוצים להתפתח ולגדול".

עיריית תל אביב יפו מסרה בתגובה שהיא "נאבקה מ–2014 מול משרדי הפנים והאוצר שיאשרו את הפחתת הארנונה לבעלי אולפני הקלטות וחדרי חזרות. למרבה הצער, לא ניתן לבצע תשלום רטרואקטיבי על חקיקה והדבר אינו תלוי בעירייה. בפגישות שהתקיימו במשך השנים עם בעלי האולפנים נמצא כי רוב האולפנים הם עד 80 מ"ר ועיקר המטרה היא לסייע לאולפנים הקטנים ולא לחברות הגדולות הממוסחרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ