אבי פיטשון
אבי פיטשון

איאן פרייזר "למי" קילמיסטר, מייסד, סולן ובסיסט להקת "מוטורהד", מת אמש בגיל 70 אחרי מאבק קצר מאוד בסרטן אגרסיבי שאובחן אצלו לפני שלושה ימים בלבד. למי היה הרוקר האולטימטיבי, וגם אחרי שנאלץ לבטל או להפסיק באמצע מספר הופעות של להקתו במהלך השנה האחרונה מפאת בעיות בריאות, מעריציו המשיכו להאמין שהוא בן־אלמוות.

למי נולד בערב חג המולד 1945 בברסלם, אנגליה. הקריירה המוזיקלית שלו החלה בשנות ה-60, כששימש איש צוות בסיבובי הופעות של ג'ימי הנדריקס. הוא ניגן במספר להקות באותו עשור וב-1972 הצטרף ללהקת "הוקווינד". אחרי שנעצר על גבול קנדה עם סמים ממריצים, הוא הועף מהלהקה והקים ב–1975 את להקת "מוטורהד", במטרה מוצהרת לנגן את הרוקנרול המלוכלך והרועש ביותר בעולם. "אם נעבור לבית ליד, הדשא שלכם ימות", כך תיאר את הלהקה שייסד ונשאר החבר הקבוע היחיד בה עד מותו. סימני ההיכר שלו היו קולו המחוספס ונגינת הבס בסגנון מערבל הבטון.

קרדיט: איאן

ההרכב הקלאסי של הלהקה פעל בין החצי השני של שנות ה–70 לתחילת שנות ה–80, כלל את המתופף פיל טיילור (שמת בגיל 61 בנובמבר) ואת הגיטריסט אדי קלארק, והקליט את השיר המוכר ביותר של הלהקה, "אייס אוף ספיידס". כלהקה שחיה בדרכים ועוצמתה התבטאה בהופעות חיות, אין זה מפתיע שאלבום בהופעה חיה, "נו סליפ 'טיל האמרסמית" שיצא ב-1981, היה היחיד שלה שהגיע למקום הראשון במצעד הבריטי. נכון ל-2012 הלהקה מכרה 15 מיליון אלבומים ברחבי העולם. למי התעקש להמשיך עם הלהקה גם בתקופות מצליחות פחות, ובסופו של דבר היא נהפכה לאייקון ונכס צאן ברזל בדברי ימי הרוק, כשרבים מייחסים לה השפעה גם על הרוק הכבד וגם על הפאנק לדורותיו.

מלות ההספד וההוקרה ללמי ממשיכות לזרום ברשת ללא הפסק. אוזי אוסבורן כתב "איבדתי את אחד מחברי הטובים ביותר... אתגעגע אליו בעצב. הוא היה לוחם ואגדה. נתראה בצד השני". גם חברו של אוסבורן ללהקת "בלאק סאבאת", הבסיסט ג'יזר באטלר, והבסיסט/סולן ג'ין סימונס מלהקת "קיס" הספידו. אדי קלארק, החבר האחרון שנותר מההרכב הקלאסי של "מוטורהד", כתב "למי היה כמו אח בשבילי. אני הרוס. שלושתנו עשינו כל כך הרבה דברים יחד. העולם נראה כמו מקום ממש ריק כרגע. קשה לי למצוא את המלים".

קרדיט: איאן

אני האזנתי הבוקר ל"נו סליפ טיל' האמרסמית" בפול ווליום, כפי שעשיתי כל כך הרבה פעמים בנעורי. 2016 תהיה שנה בודדת ובנאלית יותר בלי למי. נוח על משכבך בשלום.

איאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ