התזמורת הלאומית הסורית תתאחד ותופיע בבריטניה

התזמורת, שנאלצה להתפרק בעקבות המלחמה השוררת בסוריה, תתאחד לקונצרט מיוחד בהשתתפו דיימון אלברן מ"הגורילז"

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
דפנה ארד

התזמורת הלאומית הסורית למוזיקה ערבית (SNOAM) תתאחד לקונצרט מיוחד בלונדון בניצוחו של איסאם רפיה ובהשתתפות דיימון אלברן (Blur, Gorillaz). הקונצרט שיתקיים ב–25 ביוני 2016, יהיה הראשון מבין סדרת אירועים בהשתתפותה.

התזמורת, שהוקמה ב–1993 ופעלה בבית האופרה של דמשק, מנגנת מוזיקה ערבית מסורתית כמו גם יצירות נסיוניות שמבוססות על מבנים מסורתיים, וחברים בה 90 מוזיקאים. היא נאלצה להתפרק בשנת 2011 בעקבות המלחמה שפרצה בסוריה, ועל פי "הגרדיאן" הבריטי, מספר נגנים מהתזמורת ברחו ממולדתם והתפזרו ברחבי העולם.

"המרקם של החברה הסורית נקרע לגזרים כתוצאה מהמלחמה. בהופעה שלנו יהיו אנשים שייצגו את שני צדדי הסכסוך על הבמה וגם בקהל", אמר ל"גרדיאן" רפיה, "אבל כולנו מסכימים שאנחנו רוצים שזה ייגמר. הקונצרט הזה הוא הזדמנות נהדרת להראות לעולם עוד צד של הסיפור הסורי, לחגוג את המוזיקה והתרבות שלנו. לא ניגנו יחד זמן רב ואנחנו מצפים בקוצר רוח ללילה נפלא במרכז סאות'בנק הקיץ".

דיימון אלברן
דיימון אלברן. דאג לנגנים הסוריםצילום: אי־פי

התזמורת הופיעה עם אלברן לראשונה ב–2008 בבית האופרה של דמשק, ולאחר מכן הרכב מצומצם מבין חבריה יצא לסיבוב הופעות בינלאומי עם "הגורילז", והשתתף בשירם White Flag. על פי האינדפנדנט הבריטי, המארגנים מקווים שלפחות 35 נגנים יגיעו לאיחוד בלונדון, ושוקדים על להשיג לכולם אשרות מעבר. אך זה לא עומד להיות קל, מרבית הנגנים נותרו בסוריה, שמונה מתגוררים בגרמניה והיתר בהולנד, דנמרק, שוודיה וארצות הברית, חלק מחברי התזמורת כלל לא נושאים דרכונים או מסמכים רשמיים, ואף לא אחד מהם מתגורר בבריטניה.

"זה יהיה איחוד אדיר", אמר דיימון אלברן ל"גרדיאן", "אנחנו רגילים לראות את סוריה רק בחדשות, והקונצרט הזה יציע זווית אחרת לחלוטין". אלברן אמר שהוא "עוקב אחר ההתפתחויות בסוריה ממרחק, הרגשתי חוסר אונים ודאגתי לאנשים הנפלאים שהכרתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ