אחינועם ניני פורשת מאמ"י במחאה על הענקת פרס מפעל חיים לאריאל זילבר

בפוסט שכתבה הזמרת בפייסבוק כינתה את ההחלטה להעניק לו את הפרס "התרפסות, פחדנות, התנצלות מביכה על עצם קיומנו כלא־גזענים, ליקוק, התקרנפות ועיוורון"

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחינועם ניני
דפנה ארד

אחינועם ניני יוצאת נגד איגוד אמני ישראל (אמ"י) על החלטתו להעניק פרס מפעל חיים לאריאל זילבר, קוראת לאמנים לצאת במחאה נגד החלטה זו ופורשת מהאיגוד. בסטטוס שפירסמה בעמוד הפייסבוק שלה, שנהפך לקרקע להתבטאויות פוליטיות מצד הזמרת, היא כתבה: "אני רואה באקט זה התרפסות, פחדנות, התנצלות מביכה על עצם קיומנו כלא־גזענים, ליקוק, התקרנפות ועיוורון. בושה וחרפה, על סף הגועל נפש. אני לא מתכוונת להמשיך להשתייך לממסד העלוב הזה. שימשיך בלעדי לרדת על ארבע וללקק לכוח ולכוחניות, להנמיך עצמו עד עפר ושם להתפלש. ושיתבייש לו. במו ידיו חופר הוא את הקבר של הנאורות והדמוקרטיה בישראל, כשלצדו כל שורת המנוולים העוסקים במלאכה יום יום."

מירי רגב, שרת התרבות והספורט, כתבה בהודעה מטעמה: "מי שמחרים את איגוד האמנים, מחרים יישובים ומחרים מוצרים — מחרים גם בני אדם. אפשר להתווכח עם אמירותיו של אריאל זילבר אבל שיטת החרם חייבת להיפסק. הייתי מצפה שדווקא הדוגלים בדמוקרטיה ובחופש הביטוי יאפשרו שיח, ויכוח ואפילו עימות אידיאולוגי אך מתברר שהם בוחרים פעם אחר פעם בשיטת החרם האנטי דמוקרטית. שיטת החרם הזו מסכנת אותנו כחברה וצריך לגנות אותה בכל תוקף. אפשר להתווכח על החלטות שמתקבלות בעולם התרבות הישראלית, אפשר להלחם בהן מבפנים, אפשר גם למחות. צריך להפסיק עם החרמות".

מאמ"י נמסר: "אחינועם ניני היא זמרת ויוצרת מופלאה, ואנחנו באמ"י מאוד מעריכים אותה כאמנית ונשמח אם היא תישאר חלק מהארגון החשוב הזה. אמ"י הוא לא גוף פוליטי, באמ"י קיימים אמנים מכל קצוות הקשת – ימין, שמאל, חילוניים ודתיים. על תעודת הפרס  שמקבל זילבר כתוב במפורש שהוא ניתן לו על "על תרומתו רבת השנים לתרבות ולמוסיקה הישראלית", וחבל לנו שיש כאלה שמתעקשים לערבבי פוליטיקה באמנות".

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם רפאלי, אמרה בתגובה: "פרישתה של אחינועם ניני מאמ"י היא רק דוגמה נוספת לבלבול ולהתנהגות ההזויה של האליטה מטעם עצמה שמנסה לשלוט בעולם התרבות בישראל. רבים הם המסרבים להכיר בכך שיש אמנות גם בקרב מי שחושב אחרת מהם ואורחות חייו שונות משלהם. מילא אילו היה מדובר באמנות פוליטית, אבל השלילה פשוט גורפת. אחינועם ניני רואה את המציאות מתוך פריזמה צרה של אליטיזם ופטרונות, אולם המציאות חזקה ממנה ויש הערכה גדולה לאומנים בזכות היצירות שלהם שהפכו לנכס צאן ברזל בתרבות ישראלית".

לפני שנה וחצי, ניני ושותפה ליצירה גיל דור, שהיו אמורים לקבל פרס מאקו"ם על תרומה מיוחדת להפצת היצירה הישראלית בעולם, ביטלו את השתתפותם וויתרו על הפרס, בשווי עשרת אלפים שקל, לאחר שנודע להם על הענקת פרס מפעל חיים לזילבר. השניים הצהירו: "מעטים יחלקו על תרומתו האמנותית של אריאל ועל איכותו כיוצר מוכשר ומקורי. אך בחירתו, ובעיקר בקטגוריית מפעל החיים, מהווה הפניית עורף לאחריות הציבורית הזו".

שורה של אמנים, אנשי ציבור, וזוכי פרס ישראל תמכו במהלך הזה של ניני ודור וכתבו בעצומה: "נתינת פרס מטעם אקו"ם — בוודאי כאיגוד יוצרים ציבורי — לתומך בגזענות פלילית הינה חרפה. הסירוב לשתף עם כך פעולה מזכה את ניני ודור בפרס החשוב מכל: בארץ ניצולי הרדיפות והגזענות אין ערוך לפרס ההומניזם והסירוב לשיתוף הפעולה עם הגזענות. הדברים המוארים שכתבו על כך השניים הינם מופת של הומניזם". עם החותמים על המכתב נמנו זוכי פרס ישראל פרופ' חיים אדלר, פרופ' מיכה אולמן, פרופ' יהודה באואר, האמן דני קרוון, פרופ' אריק שפירא, הצלם אלכס ליבק, פרופ' דוד הראל, ליה ון ליר ודוד טרטקובר. עוד חתמו עליו שר הקליטה לשעבר, יאיר צבן; אורי סביר, לשעבר מנכ"ל משרד החוץ ופרופ' דניאל בר־טל.

זילבר קיבל לבסוף פרס מטעם אקו"ם "על תרומתו למוזיקה הישראלית", לאחר שהארגון ביטל את ההחלטה להעניק לו פרס על מפעל חיים, לאחר התערבותה של דליה רבין, דירקטורית חיצונית באקו"ם, שאמרה אז לחדשות ערוץ 2: "מתן פרס על מפעל חיים לזילבר הוא מסר בעייתי לחברה הישראלית". 

זילבר עצמו קטע את הטקס, עלה לבמה ואמר: "הייתי מחזיר את הפרס, אבל אני לא יכול להפנות עורף לאהבה ולתמיכה שקיבלתי מהעם. אני אמן. אני הייתי מפרק את אקו"ם ומקים אקו"ם חדש שנותן במה לכל דעה. אני ישראלי יהודי אחד מכם. תרדו מהעץ הזה."

תגובתו של אריאל זילבר לדברי ניני הפעם טרם התקבלה.

אחינועם ניניצילום: דודו בכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ