נציגת אוקראינה לאירוויזיון שרה על סטאלין ועוקצת את פוטין

הזמרת, ג'מאלה, תשיר באירוויזיון את השיר "1944" המתייחס לשנה שבה סטאלין, אז שליט ברית המועצות, גירש את הטטרים מחצי האי קרים

איתמר זהר
איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הזמרת ג'מאלה
הזמרת ג'מאלה שתייצג את אוקראינה באירוויזיוןצילום: רויטרס

זמרת טטרית מהאי קרים, ששרה על מה שסטאלין עשה לבני עמה בחצי האי, נבחרה לייצג השנה את אוקראינה בתחרות האירוויזיון. על פי "גרדיאן", הזמרת, סוזנה ג'מאלדינובה, ששם הבמה שלה הוא ג'מאלה, תשיר באירווזיון את השיר "1944" המתייחס לשנה שבה סטאלין, אז שליט ברית המועצות, גירש את הטטרים מחצי האי קרים. בתוך ימים אחדים גורשו כל הטטרים למרכז אסיה ונאסר עליהם לשוב למקום עד התפרקות ברית המועצות.

לפני הגמר, ששודר אתמול (ראשון) ובו זכתה ב–380 אלף קולות, אמרה ג'מאלה כי "השנה האיומה הזאת שינתה לעד את חייה של אשה שברירית, סבתי נאז'יקלן". השיר אינו מתייחס באופן ישיר לסיפוח קרים בידי רוסיה בדיוק לפני שנתיים, במארס 2014, אבל לא מן הנמנע שיהיו שיקשרו זאת גם לכך.

ג'מאלה שרה לסירוגין באנגלית ובטטרית. "כאשר זרים באים / הם באים לביתך / הם יהרגו את כולם ויאמרו / 'אנחנו לא אשמים, לא אשמים' / איפה אתם, האנושות זועקת / אתם חושבים שאתם אלים, אבל כולם מתים / אל תבלעו את נפשי, את נפשכם", מילות הבתים הראשונים בתרגום חופשי מאנגלית. בפזמון שרה ג'מאלה בטטרית: "לא יכולתי לבלות שם את נעוריי, כי גזלת את שלוותי". 

תחרות האירוויזיון תתקיים, זו השנה ה–61, ב–14 במאי בשטוקהולם שבשוודיה. בסוף השבוע האחרון הודיעו המארגנים על שינויים משמעותיים בניקוד. לדבריהם, מהשנה תהיה הפרדה בין הצבעת צוות השופטים בכל מדינה לבין הצבעת הצופים בבית. צוות השופטים המקצועי והקהל בבית יעניקו בנפרד מנקודה אחת עד 12 נקודות לשירים — כך שהניקוד דוז פואה המפורסם יישאר — ואז שתי התוצאות ישוקללו לאחת, כך שבאופן תיאורטי שיר יכול לקבל ממדינה עד 24 נקודות. לפי השיטה החדשה, הסיכוי ששיר יסיים את התחרות ללא נקודות בכלל כמעט לא קיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ