יגאל בשן בטקס פרסי אקו"ם: "פרס מפעל חיים עושה לי חשק לפתוח עוד מפעל"

בטקס שהתקיים אמש בסינמה סיטי גלילות הוענקו בין השאר פרסים גם לאהובה עוזרי, דודו אהרון, נצ'י נצ', דיקלה ופאר טסי

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
דפנה ארד

טקס פרסי אקו"ם התקיים אמש בסינמה סיטי גלילות. אהובה עוזרי ויגאל בשן זכו בפרס מפעל חיים ע"ש נעמי שמר. לכל אחד מהם ניתן פרס בסך 35 אלף שקל. בעת הענקת הפרס ביקש בשן להודות "לכל מי שבירכו אותי בשנה שעברה ברכות עידוד. פרס מפעל חיים הוא לא פרס — זאת הצהרת הון. מסכמים אותך מכל הכיוונים ואומרים לך תנוח, תהנה, המפעל יסתדר בלעדיך. אני רוצה להודות לכל השירים שהפגישו אותי עם מוזיקאים ואנשים מעניינים מוכשרים ואוהבים. פרס חיים עושה לי חשק לפתוח עוד מפעל".

עוזרי אמרה: "הפרס שקיבלתי נותן לי עוד כמה שנים לחיות. אני רוצה להודות למשפחה שלי שלא עוזבת אותי לדקה".

יגאל בשן עם הפרס שקיבל
יגאל בשן עם הפרס שקיבלצילום: דודו בכר

עם קבלת הפרס לשיר המושמע ביותר בשנה החולפת, "טרמינל 3", התייחס דודו אהרון לשנה החולפת כאל "שנה של יציאה מעבדות לחירות", לאחר שנפרד מאמרגנו בעשור האחרון אייל מלכא והסתכסך אתו משפטית. "השנה החלטתי לצאת לדרך חדשה ועצמאית ועל אף הפרסומים הרעים שידעתי שיופיעו כשקיבלתי את ההחלטה שלי, אני נחוש לעשות את מה שאני אוהב לעשות — מוזיקה. אני רוצה לפנות לאמנים בתחילת דרכם, אלה שמרגישים חסרי בטחון וחוששים לעשות את הצעד הראשון בעולם המוזיקה הישראלי. האמינו בעצמכם וביכולות שלכם ובדרך שלכם. אל תתפתו לוותר על מה ששלכם בתמורה להבטחות שקשה לקיים. הציבו לעצמכם יעד ותצעדו אליו באומץ. וגם אם לפעמים הדרך נראית חשוכה ומלאת מכשולים אל תפחדו, בעזרת השם בסוף המוזיקה תנצח".

שרת התרבות והספורט מירי רגב אמרה: "הזמר העברי הוא הבית של כולנו. בית המשקף את מציאות חיינו, מחבר אותנו לשורשים ומעניק לנו כנפיים. בית שאני מחויבת לשמור עליו מכל משמר. אהובה עוזרי, נסיכת כרם התימנים, תרמה רבות למהפכה החשובה במוזיקה במדינת ישראל. יגאל בשן, גם הוא ממוצא תימני. זמר מופלא שסלל נתיבים מוזיקליים שונים אשר הפכו לפסקול שלנו. פסיפס הזוכים מגלם את חזון הרב תרבותיות שלי ומעניק במה ראויה גם לקולות שבעבר הודרו מהשיח הציבורי. בכוונתי להמשיך לפעול למען חופש היצירה ולוודא שהפלורליזם יתקיים הלכה למעשה. אנחנו מחויבים להבטיח שכל יוצר יקבל את הזכות לראות שכר בעמלו, זה חלק בלתי נפרד מצדק תרבותי אמיתי".

יוריק בן דוד, מנכ"ל אקו"ם, אמר: "אני כבר 15 שנה בתפקיד הזה. עברתי הרבה מאוד משרדי תרבות, והכרתי הרבה מאוד שרים. והשרה הזאת היא שרה ללא תקדים. זו אשה שפיה ולבה שווים וזה נדיר במחוזותינו. לא מצאתי אצל אף שר תרבות פתיחות כזו גדולה לנושא התרבות לתמיכה בתרבות".

בסך הכל חולקו יותר מחצי מיליון שקלים לזוכים. ועדת השיפוט כללה את קרן פלס, זאב נחמה, פיטר רוט, סגיב כהן והעיתונאי נועם גילאור. "דרך השלום" של פאר טסי נבחר לשיר השנה. "למה לי" של שמעון בוסקילה הוא אלבום השנה. "ואם פרידה" של הזמרת דיקלה ועידו אוחיון זכה בפרס הישג השנה. נצ'י נצ' זכה בפרס תגלית השנה. טונה וניר דנן זכו בפרס על האלבום "גם זה יעבור". פילוני זכה בפרס הישג השנה למעבד, נורית הירש ומיכל חזון זכו בפרס ע"ש לוין קיפניס לתרומה מיוחדת בתחום היצירה לילדים. בין הזוכים גם שלומי ברכה, יעקב למאי, אבי אוחיון, אסף צרויה, יעקב מורנו, ענת מלמוד, רמי לב וגברי מזור.

תגובות