מת פרופ' דון הרן, ממייסדי החוג למוזיקולוגיה באוניברסיטה העברית

הרן בן ה-80 היה מעמודי התווך של המחקר המוזיקולוגי בארץ וחוקר בעל שם עולמי. "הוא היה לי מופת של מסירות", ספד לו עמיתו

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
חגי חיטרון

פרופ' דון הרן, שהלך לעולמו בשבוע שעבר בגיל 80, היה מעמודי התווך של המחקר המוזיקולוגי בארץ וחוקר בעל שם עולמי. אומר עליו פרופ' יהואש הירשברג, שנמנה עם עמיתיו בחוג למוזיקולוגיה באוניברסיטה העברית: "עבדתי לצדו של הרן במשך 45 שנה, ותמיד הוא היה לי מופת של מסירות למוזיקולוגיה, תחום שראה כאחת ההתגלמויות הגדולות של המחשבה המדעית".

הרן. השיב לווגנר
הרן. השיב לווגנר צילום: איה הרן

דון נולד בקיימברידג', מסצ'וסטס, כדונלד הירש, את התואר הראשון בספרות צרפתית עשה באוניברסיטת ייל, תואר שני ושלישי במוזיקולוגיה קיבל באונ' ברקלי. ב–1963 עלה ארצה עם רעייתו איה, ב–1966 הצטרף לקבוצת החוקרים שהקימה יש מאין את החוג למוזיקולוגיה באוניברסיטה העברית, הראשון מסוגו בארץ. דון הרן התעמק בתחומים הקלאסיים — חקר המקורות הראשוניים של המוזיקה של תקופות הרנסנס והבארוק. הודות לשליטתו בשפות (לטינית, יוונית עתיקה, אנגלית, צרפתית, איטלקית וגרמנית) חיבר ספר רחב יריעה על היחס בין מלה וצליל במוזיקה של ימי הביניים והרנסנס.

מתרומותיו הגדולות לחקר המוזיקה היהודית: הוצאה לאור ומחקר על יצירותיו של סלומונה רוסי, ב–13 כרכים. בכך השיב בעקיפין לווגנר שטען שיהודי איננו יכול לחבר מוזיקה מקורית. עוד חשף הרן את פועלה של שרה קופְּיָה סוּלםִ, ונציאנית יהודייה מהמאה ה–17 שהעזה לחבר שירה הרבה לפני הולדת התנועה הפמיניסטית.

"באוניברסיטה עבדנו בחדרים שכנים והוא זכור לי היטב מאז שנות ה–70, תמיד בחליפה ועניבה אלגנטיים. פרופ' הרן הקרין למדנות בלתי פוסקת, בין שקרא טקסטים ביוונית עתיקה ובין ששקד על פיענוח כתבי־יד בלתי קריאים של מלחינים מימי הרנסנס", מספר הירשברג. "שיחה טיפוסית אתו: 'יואש, שלום, מה שלומך, להתראות!' — והוא ממהר הלאה, אל הספרייה. אחד מתפקידיהם של מרצים במדעי הרוח הוא להעביר לדורות הבאים את הידע והמיומנות העצומים שרכשו בעשרות שנות עבודתם. לנוכח הידיעות המדכאות על השקיעה במספר הסטודנטים במדעי הרוח בארץ, רק מעטים יזכו להתבשם באוצר הבלום של יצירות הספרות, המוזיקה וההגות של המאות הקודמות, לרבות מחקריו של הרן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ