בית משפט קבע: "לד זפלין" לא גנבו את הלחן של "מדרגות לגן עדן"

הלהקה נתבעה בבית משפט בלוס אנג'לס בטענה כי גנבה את הלחן של קלאסיקת הרוק משיר נשכח של להקת "ספיריט". חברי הלהקה החתומים על השיר, ג'ימי פייג' ורוברט פלנט, הודו לחבר המושבעים על הפסיקה

דפנה ארד
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברי "לד זפלין", ג'ימי פייג' (משמאל) ורוברט פלנט, ב-2012
חברי "לד זפלין", ג'ימי פייג' (משמאל) ורוברט פלנט, ב-2012צילום: Evan Agostini/אי־פי

חבר מושבעים בבית משפט בלוס אנג'לס קבע היום (חמישי) כי להקת "לד זפלין" לא גנבה את מנגינת השיר "Stairway to Heaven" (מדרגות לגן עדן).

לפני שנתיים הוגשה תביעה נגד הלהקה, בטענה שהפתיחה האיקונית של קלאסיקת הרוק המצליחה נגנבה מ"טאורוס", מנגינה נשכחת של להקת "ספיריט" מ–1968. מייקל סקידמור טען בשם רנדי "קליפורניה" וולף, גיטריסט "ספיריט" ומלחין "טאורוס", שעליו לקבל קרדיט משותף על כתיבת הקלאסיקה הזאת עקב הדמיון בין השירים ולקבל גם את חלקו ההוגן ברווחי הלהקה מהשיר, שנעים בין מיליון ל–60 מיליון דולר רק בשנים האחרונות. זאת, על פי הערכות שונות שהוצגו מטעם ההגנה והתביעה, בהתאמה.

Led Zeppelin - Stairway to Heaven Live (HD)קרדיט: YeOldeRock

על פי התביעה, חברי "לד זפלין" שמעו את השיר שבוצע בהופעות משותפות של שתי הלהקות בשנים 1968 ו–1969, ואף ביצעו שיר אחר של "ספיריט" בהופעותיהם באותה תקופה. פרנסיס מלופי, עורך הדין מטעם התביעה, אמר בתחילת המשפט שניתן לסכם את התביעה בשש מלים: "לתת קרדיט למי שהקרדיט מגיע לו". במהלך המשפט הוא הציג שורה של שירים נוספים ש"לד זפלין" גנבו מהם לכאורה לחנים.

עורך הדין של "לד זפלין" אמר שהתובעים מנסים לשכתב את ההיסטוריה, לקחת שיר איקוני ולטעון שיש לו הורה חדש. הוא טען שהמנגינה המדוברת היא רצף אקורדים שכיח, ושחלף יותר מדי זמן מאז ששני השירים יצאו לאור עד להגשת כתב התביעה.

מרק אנדס, חבר בלהקת "ספיריט", בצאתו מדיון בבית המשפט בלוס אנג'לס, 14 ביוניצילום: MARIO ANZUONI/רויטרס

בעדותו טען ג'ימי פייג', גיטריסט "לד זפלין" ומחבר "מדרגות לגן עדן" יחד עם רוברט פלנט, כי אינו זוכר ששמע את השיר "טאורוס", שנכלל באלבום הבכורה של "ספיריט", אף שהאלבום נמצא בבעלותו (לצד עוד 4,329 תקליטים ו–5,882 דיסקים). לטענתו הוא שמע את השיר רק לאחרונה, לאחר שאחיין שלו סיפר לו על הדיונים האינטרנטיים שבהם משווים בין השירים. "אני לא בקטע של אינטרנט, אבל הוא השמיע לי את השיר הזה וכששמעתי את הפתיחה המתוזמרת שלו ידעתי שמעולם לא שמעתי אותה לפני כן", אמר פייג'.

לאחר האזנה חוזרת לשני השירים, חבר המושבעים קבע שגם אם חברי "לד זפלין" שמעו את "טאורוס" לפני שהלחינו את שירם, שיצא ב–1971, אין דמיון מהותי בין האלמנטים הייחודיים בשירים.

בעקבות פסק הדין פירסמו פייג' ופלנט הצהרה: "אנחנו מודים לחבר המושבעים המצפוני על תפקידם, ומרוצים מכך שפסקו לטובתנו והשקיטו את השאלות על מקורות השיר 'Stairway to Heaven', ומאשררים את מה שכבר ידענו 45 שנה. אנחנו מעריכים את תמיכת המעריצים שלנו ומצפים לשים את התביעה הזאת מאחורינו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ