המוזיקאים הסורים כבשו את פסטיבל גלסטונברי

דיימון אלברן ו"תזמורת המוזיקאים הסורים" בפסטיבל גלסטנברי, אתמול

אחת ההופעות היוצאות דופן בפסטיבל גלסטונברי שיינעל היום באנגליה, וככל הנראה גם אחת ההופעות הטובות בפסטיבל, היתה של "תזמורת המוזיקאים הסורים". התזמורת, שכוללת עשרות קשתנים, נשפנים, מקישנים וזמרים, פעלה באופן סדיר לפני מלחמת האזרחים בסוריה ורקמה שיתוף פעולה עם דיימון אלברן. ב–2010 הם קיימו קונצרט משותף בדמשק, ואלברן אירח את התזמורת בהקלטות של להקתו "הגורילאז".

עם פרוץ מלחמת האזרחים ב–2011 התזמורת התפזרה. כמה מהנגנים נמלטו מסוריה, אחרים נשארו במדינה, ואחדים אף נפגעו בקרבות. הרעיון לאחד את התזמורת ("בסגנון 'האחים בלוז'", אמר אלברן) היה של כוכב הפופ האנגלי ושל מנצח התזמורת, עיסאם רפיע, שנמלט לארצות הברית ב–2013. אלברן אמר שהשאיפה הגדולה שלו היא שמי שיראה את התזמורת מופיעה "ירגיש את האנושיות של מי שנתפשים כצל הומוגני מאיים". לפי כל הדיווחים מגלסטונברי, עשרות אלפי המבקרים בפסטיבל חוו את אנושיותם וכישרונם של המוזיקאים הסורים. המנצח רפיע לא יכול היה להיות שם. הוא מבקש הכרה כפליט משלטונות ארצות הברית ולכן נמנע ממנו לנסוע לאנגליה. כך נגוז חלומו להוביל את התזמורת ולפגוש את אחיותיו הזמרות, שאותן לא ראה מאז 2013.

הקשר בין אלברן למוזיקאים הסורים נרקם כשאלברן ביקר בסוריה ב–2009. אלברן התלהב ממה שראה בביקור. "ראיתי צעירים שהתחילו את הערב בדמשק, נסעו לביירות וחזרו בבוקר לדמשק", אמר. החופש הזה התנפץ עם פרוץ מלחמת האזרחים, וחברי התזמורת, שהתראיינו לאחרונה ל"גרדיאן", סיפרו שהמוזיקה עזרה להם להחזיק מעמד לנוכח התרסקות מרקם החיים במדינה. "המוזיקה היא משכך כאבים. כשאני שר היא מהפנטת אותי וגורמת לי לעזוב את המציאות", אמר הזמר רנים בראקאת. "כשיש אלימות בעולם חייבים לנגן מוזיקה יפה בצורה הכי אינטנסיבית", אמרה הכנרת סוזן אסקנדר. "המוזיקה עזרה לי לא להשתגע", אמר נגן העוד מאהר מחמוד. מחמוד, שנמלט מסוריה ב–2012, הוסיף: "כשאני שומע שוב את הצליל הגדול של התזמורת, זה מוזר ומרגש. כשאנחנו מנגנים יש רגעים שבהם אני יכול להריח את דמשק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות