ירדן סקופ
דפנה ארד

שר החינוך נפתלי בנט הודיע היום (שלישי) על שני הזוכים הראשונים בפרס השר לתרבות יהודית בתחום המוזיקה לשנת תשע"ו, היוצרים אביהו מדינה ונעמי חשמונאי. השר בנט אישר את המלצת חברי ועדת הפרס: שאול מייזליש, ליבנת בן חמו ויקי הפשטיין. בשבועות הקרובים יוכרזו הזוכים הנוספים בתחומים אחרים.

השר בנט בירך הבוקר את הזוכים על תרומתם רבת השנים למוזיקה היהודית: "הפרס בתחום יצירה יהודית מוענק למי שמראים קודם כל שהיצירה היהודית מתאימה את עצמה לכל דור מחדש, עתיקה ומודרנית, ראשונית אבל מעודכנת. יצירת חיים, יצירה שבונה עתיד ולא רק מבוססת על העבר. אני נרגש להעניק פרס זה על יצירה יהודית, ומקווה שיעודד עוד ועוד יוצרים להביא לידי ביטוי את עצמם לאור מקורות ישראל".

פרס שר החינוך לתרבות יהודית ניתן ליוצרים בתחומי התרבות היהודית: ביצירה מתחום התיאטרון, קולנוע, מוזיקה, מחול, ספרות ושירה. לפי הודעת משרד החינוך ״הפרסים נועדו לבטא את הוקרת עם ישראל ליוצר בתרבות היהודית״. בנוסף יוענק פרס מפעל חיים למי שוועדת השיפוט תחליט כי תרם תרומה חשובה לתחום התרבות היהודית בישראל.

פרס התרבות היהודית שיזם בנט מזכה כל זוכה ב-150 אלף שקל — כפול מזה של פרס ישראל. מתן הפרס באחריות האגף לתרבות תורנית שבמשרד החינוך. בשנים האחרונות מעניק גם משרד התרבות את פרס "היצירה הציונית", אותו יזמה בשנת 2011 שרת התרבות דאז, לימור לבנת, בתגובה לקריאה לחרם אמנים על היכל התרבות באריאל שנה קודם לכן.

נעמי חשמונאי. "מביאה איתה חידוש מרענן לגזרת המוזיקה היהודית"צילום: אבישג שאר-ישוב

באשר לנעמי חשמונאי ועדת הפרס ציינה בנימוקיה: "נעמי חשמונאי מביאה איתה חידוש מרענן לגזרת המוזיקה היהודית — החל מהכתיבה, דרך השירה ועד להפקה המוזיקלית. חשמונאי כותבת ברגישות ובפתיחות אמיצה על המקומות היותר עמוקים בנפש ולא מהססת לגעת גם בנושאים כמו משפחה, אמונה וקשיי היומיום. שיריה מתכתבים עם המקורות היהודיים אך גם עם עולמה הפנימי העשיר שמביא תהיות, כמיהות ושאלות. בעבודתה ניכר במיוחד הדגש על איכות מוזיקלית ברמה הגבוהה ביותר, כזו שמהדהדת את המרחב הישראלי אך גם מיישרת קו עם מגמות מוזיקליות בעולם".

באשר לאביהו מדינה כתבה ועדת הפרס בנימוקיה: "אביהו מדינה — זמר, פזמונאי ומלחין בולט ומרכזי במוזיקה הישראלית. מדינה הוא קודם כל חלוץ שמתחילת דרכו בשנות ה–70 נשא בגאון את הזמר הישראלי. הוא כתב והלחין עשרות שירים, רבים מהם מתכתבים עם מסורת ישראל, כגון 'אל תירא ישראל', 'כינור דוד', 'שבחי ירושלים', 'אל תשליכני' ועוד. שירים אלה ועוד רבים אחרים הם חוד החנית של יצירה יהודית מודרנית, והם אף מהווים עדות נצחית לתרומתו הגדולה של מדינה להחזרת הפיוט למרכז הבמה של התרבות העברית".

"אני שמח מאוד שהפוקוס עבר לשורשים היהודיים ולמסורת היהודית וההיסטוריה היהודית והתנ"ך. זה הדבק שהחזיק אותנו עד היום הזה", אמר מדינה ל"הארץ" בתגובה לזכייתו, "עד שחזרנו למכורתנו, זנחנו את מקורותינו ואת עצם הסיבה להיותנו כאן. אנחנו מזיעים, נלחמים, נפצעים, נהרגים עבור חלקת האלוהים שלנו שהקושאן היחיד שיש לנו עליה הוא התנ"ך. כיום התנ"ך הוא לימודי רשות, לא חובה. כך יוצא שהנוער לא מרגיש שייך בעבותות של היסטוריה ומסורת למקום, לא מעריך את זה שהגענו אליו אחרי 2,000 שנות גלות, ומאוד קל לו לארוז תרמיל ולהסתובב בעולם לחפש את מזלו".

"אל תשליכני". חוד החנית של יצירה יהודית מודרנית

האם אתה חושב שהפוקוס על לימוד חמש יחידות במתמטיקה קריטי פחות לעתידנו?

"אני לא מתעסק עם מתמטיקה. אני מתעסק ברוח, והרוח חשובה מאוד לתלכיד של העם. זה עם שנמצא בצרות, שעדיין לא הבטיח את קיומו הפיזי, וכבר מרשה לעצמו לפרוק עול, לזרוק את הסיבות שהביאו אותו לכאן ולנסות להיות ככל העמים, קוסמופוליטי".

אבל זו הציונות, יצירת היהודי החדש על חשבון היהודי הגלותי.

"החינוך, התקשורת  והתרבות שלנו בשנים האחרונות בישראל מכשירים אותנו להיות אנשי העולם, לחזור להיות יהודים גלותיים, דבר שמתנגש עם המטרות הגודלות שצריכות להיות לנו. מעודדים את הדורות החדשים להבין יותר בתרבות ובהיסטוריה של חוץ לארץ מאשר בתרבות של ישראל. זה פוגע בהרגשת השייכות של האנשים, במחויבות שלהם לישראל".

לגבי שווי הפרס הנוכחי והשאיפה לזכות בעתיד גם בפרס ישראל, מוסיף מדינה: "אף פעם לא היו לי מטרות של פרסים. עשיתי את מה שעשיתי מתוך אמונה במה שאני עושה. נסמכתי על החינוך שקיבלתי כשהייתי ילד, על הטפות המוסר היהודיות של אבי ואמי, שהיו ציונים מגשימים אמיתיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ