סערה בעולם הערבי בעקבות פרסום תצלום של זמר תוניסאי עם קצין צה"ל

סאבר ארובאעי הופיע באמפיתיאטרון של רוואבי שבגדה ובדרכו הצטלם עם קצין מהמנהל האזרחי. מתאם פעולות הממשלה בשטחים העלה את התמונה לעמוד הפייסבוק שלו, מה שעורר ביקורת על ארובאעי. בתגובה אמר הזמר כי חשב שמדובר בקצין פלסטיני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סאבר ארובאעי
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

סאבר ארובאעי, אחד הזמרים המובילים בעולם הערבי, הופיע לפני מספר ימים באמפיתיאטרון של העיר הפלסטינית רוואבי שבגדה המערבית. הוא זכה לקבלת פנים חגיגית, שכללה פגישה עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, אבל על הביקור העיבה סערת פייסבוק, שחצתה את גבול הגדה והחברה הפלסטינית ומעוררת הדים בעולם הערבי.

כאשר עבר ארובאעי דרך מעבר אלנבי, הוא הצטלם עם אחד מקציני המנהל האזרחי. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, העלה את התמונה בעמוד הפייסבוק של המנהל "אלמונסק" בצירוף הכיתוב "אנו שמחים בחיזוק המסיבות וההופעות האמנתיות ומקדמים בברכה את הגעתו של כל אמן. אנו שמחים בתיאום המעבר של הזמר סאבר ארובאעי במעבר אלנבי".

עם פרסום התמונה, התגלגל הפוסט ברשתות החברתיות, תוך הטחת ביקורת קשה בזמר. "למה עשית זאת יא סאבר? גרמת לנו פאדיחה", כתב אחד הגולשים. אחר כתב שהתמונה פוגעת ברגשות הפלסטינים: "אם אתה רוצה להצטלם תצטלם, אבל למה לפרסם את זה?".

ואולם, הדיון המרכזי שעלה בעקבות פרסום התמונה הוא הוויכוח הישן־חדש בזירה הפלסטינית בכל הנוגע לביקור זמרים ואמנים מהעולם הערבי בשטחי הרשות. בעוד שיש כאלו הגורסים שמדובר בצעד חשוב לתמיכה בעם הפלסטיני והזדהות עם מאבקו לעצמאות, יש כאלו הרואים בזה דווקא סממן של נורמליזציה והכרה בישראל, משום שכל כניסה לשטחי הרשות הפלסטינית מחייבת תיאום ואישור ישראלי.

ביקורו של ארובאעי ברוואבי הוא חלק מקמפיין שמכוננת העיר, במסגרתו שורה של אמנים מגיעים להופיע בה ולתמוך בה מאחר שבימים אלו מתחיל שם תהליך אכלוס. ליזמים היה חשוב להביא זמר בעל שיעור קומה כלל־ערבי להופיע בעיר המודרנית וארובאעי היה נראה כמו הבחירה הנכונה. ארובאעי, שבינתיים עזב את רמאללה ועבר את הגבול לעמאן, פרסם הודעת הבהרה, לפיה לא ידע כלל שמדובר בחייל ישראלי: "הוא פנה אלי בערבית ולא ידעתי שמדובר באיש ביטחון ישראלי. חשבתי שמדובר בקצין פלסטיני שביקש להצטלם. מארגני הקונצרט הפלסטינים לא העירו לי על כך ולא הסבירו שמדובר באיש ביטחון ישראלי וגם הם התייחסו אליו כרגיל". לדבריו, הגיע לפלסטין כדי להפגין הזדהות עם העם הפלסטיני, והוא שומר לעצמו את הזכות להגיש תביעה נגד המארגנים על שלא הסבירו לו במה העניין וגרמו לכל הסערה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ