אחותו של עמיר בניון: אקו"ם מבצעת "אונס כלכלי" ביוצרים בישראל

במכתב לממונה על ההגבלים העסקיים, לשרת התרבות ולשר הכלכלה, דורשת עו"ד חן בניון להקים גוף ממשלתי חדש ושקוף, להפחית את דמי השימוש ביצירות, ולהגדיל את נתח התמלוגים. אקו"ם בתגובה: "נראה כי מי שעומד מאחורי הטענות הינו בעל אינטרס אישי־זדוני"

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמיר בניון בדיון זכויות יוצרים בוועדת הכלכלה
דפנה ארד

עו"ד חן בניון, אחותם של הזמרים עמיר ואבי בניון, יוצאת למאבק נגד אקו"ם, אותה היא מכנה "קרטל פרטי בחסות המדינה". אקו"ם, אגודת זכויות היוצרים של האמנים והמו"לים נוסדה בשנת 1936 במטרה לגבות תמלוגים עבור השימוש ביצירות והעברתם ליוצרים, מלחינים, פזמונאים, מעבדים, סופרים, משוררים ומו"לים למוזיקה, וכיום חברים בה כ–8,500 יוצרים ישראלים (גילוי נאות: לרבות הח"מ). היא מייצגת את מרבית הרפרטואר הבינלאומי בזכות הסכמי ייצוג עם 98 אגודות אחיות בעולם ומוגדרת כחברה ללא מטרות רווח.

בחודש שעבר פנתה בניון, העוסקת במשפט אזרחי, לממונה על ההגבלים העסקיים, לשרת התרבות והספורט מירי רגב ולשר הכלכלה משה כחלון, ודרשה לפרק את אקו"ם ולהקים במקומו גוף ממשלתי שקוף המבוקר ומפוקח על ידי המדינה, להפחית את דמי השימוש ביצירות, ולהגדיל את נתח התמלוגים שהיוצרים מקבלים בגין השימוש ביצירותיהם. "אין מחלוקת שהיוצרים והמשתמשים זקוקים לגוף כמו אקו"ם שיפעל בהתאם למתווה האמיתי, השקוף, המבוקר והנכון לטובת העניין והמטרה — ולא לצורך רווחה כלכלית פרטית", אמרה בניון היום (חמישי) ל"הארץ".

במכתבה, טענה בניון כי אקו"ם מבצעת "אונס כלכלי" בציבור היוצרים והקהל בישראל, מגלגלת מיליוני שקלים ועושקת אותם: "אקו"ם מנצלת באופן בוטה את כל האמצעים העומדים לרשותה (מטעם החוק) כאוות נפשה ובהתאם לצרכיה בלבד, לקידום מטרותיה והתעשרותה שלא כדין. הציבור המשתמש ביצירות מחויב לשלם מדי חודש הון לאקו"ם בגין שימוש ביצירות היוצרים, ואלו שלא אף נתבעים על ידה ומשלמים כספים בסכומים עצומים בגין הפרות היצירות. אקו"ם מקבלת אליה את כל הכספים ומעבירה ליוצרים את חלקם מן הגבייה. האבסורד — אין יוצר אחד במדינת ישראל שיודע מה הסכומים שמתקבלים בגין שימוש ביצירותיו, והוא נאלץ לקבל סכומים מוגמרים ועלומים מאקו"ם לפי שיקול דעתה הבלעדי".

עוד כתבה בניון כי "היוצרים מדוכאים מן המצב שכן אין הם מתפרנסים באופן שמגיע להם. משתמשים רבים ובעלי עסקים קורסים בשל דמי השימוש העצומים שגובים מהם — והכל הולך לאן?". לטענתה, היא נחשפה במרוצת השנים "להשלכות פועלה של אקו"ם הן מבחינה כלכלית והן לפגיעה ביוצרים כאשר רצו לעמוד על זכויותיהם החוקיות ועל המחיר הכבד ששילמו, ועל אף זאת נאלצו לקבל את תכתיבי הקרטל ולהיות חלק ממנו".

דיון זכויות יוצרים בוועדת הכלכלה, 2007צילום: קובי גדעון

בשיחה עם "הארץ" הסבירה בניון: "אני יוצאת למלחמה הזאת בגלל אי הצדק שיש כאן. נכון שחשוב שיהיה ארגון שידאג ליוצרים ולזכויות היוצרים, אבל צריך לעשות איזון הוגן בין המשתמשים במוזיקה לבין היוצרים ולא לאגור את הכוח בארגון ולקפח את שני הצדדים. בשנת 2007 מספר יוצרים, ביניהם עמיר, התאגדו להגיש תביעה נגד אקו"ם ולאחר מאבק קשה הם שילמו מחיר כבד והחליטו להפסיק אותו. הוא עצר כי הוא הבין שהמערכת גדולה מדי, והוא יוצר שנפגע מזה. אני רוצה להמשיך את המאבק של עמיר איפה שהוא הפסיק אותו. יש באקו"ם התנהלויות תמוהות, לא כשרות, שצריך לתת עליהן מענה. יש לבדוק את ניהול הכספים וחלוקתם. מדובר במונופול שהוא חברה פרטית שלא יכולה לשקף נאמנה את היוצרים, כי אין ליוצרים שום זכות לבוא לשאול ולבדוק התנהלות כספית כזו או אחרת בשל אופי החברה".

מאקו״ם נמסר בתגובה: ״אקו״ם הוא ארגון שהוקם ומנוהל על ידי היוצרים! היוצרים הם אקו״ם! ללא הארגון לא היה גוף שידאג וילחם על זכויות היוצרים. הטענות הללו מופרכות ונראה כי מי שעומד מאחוריהן הינו בעל אינטרס אישי־זדוני. היוצרים נמצאים בקשר שוטף עם אקו״ם ובשקיפות מלאה מתוקף היותם בעלי הארגון. הטענה כי אקו״ם פתאום שינתה עורה והפכה לקרטל היא תמוהה, מה גם שברוב מדינות העולם קיים גוף אחד שהוא מונופול חוקי ומאושר על ידי המדינה. אקו״ם פועלת ומבוקרת תחת הכללים של הממונה על ההגבלים העסקיים. זכותה של עו״ד בניון לפנות לממונה ואנו בטוחים כי זו תבדוק את תלונתה ביסודיות הראויה. אקו״ם היתה ותמשיך להיות שקופה לחלוטין בפני הממונה על ההגבלים העסקיים״.

מהממונה על ההגבלים העסקיים נמסר בתגובה: "בימים אלה נבחנים מחדש בידי הממונה על הגבלים עסקיים התנאים שבהם רשאית אקו"ם לפעול. בין השינויים העיקריים שהרשות מעוניינת לעשות הוא הגברת השקיפות והמידע שנותנת אקו"ם, לחבריה ולציבור כולו, בכל הנוגע להכנסותיה והוצאותיה. בכפוף לזכות השימוע של אקו"ם, הרשות מעוניינת שכל חברי אקו"ם יוכלו לקבל דיווח מלא לגבי היקף התמלוגים הקשורים בכל אחד אישית ודוחות כספיים בנוגע לפעילות העסקית של הארגון. יצוין כי תנאים דומים כבר הוטלו על התאגידים האחרים לניהול משותף של זכויות (תל"י, הפדרציה והפי"ל) על ידי בית הדין להגבלים עסקיים בהמלצת הממונה, במסגרת אישור קבוע או היתר זמני. סוגיות נוספות שהעלתה עו"ד בניון עדיין בבחינה על ידי הרשות".

לדברי בניון, "אם החלטת הממונה תהיה מתן היתר פעילות לאקו"ם ללא שינוי, אגיש בג"צ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ