הזמרת חנה גור: "עכשיו תגבילו את לבוש האמנים ומה יהיה הדבר הבא?"

חילופי האשמות בין מפיקי "לחגוגוסט" באשדוד לזמרת שלדבריה הורדה בטענת לבוש חשוף. ההפקה: "למשך הזמן אין קשר להתערטלות ולפרובוקציה שהיא עשתה"

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנה גור
יאיר אשכנזי

חילופי האשמות נשמעו היום (ראשון) בין הזמרת חנה גור, שלטענתה הורדה מבמת אירוע "לחגוגוסט" שארגן משרד התרבות באשדוד ביום שישי האחרון, בשל הלבוש החשוף שלה, לבין חברת "אינטלקט" שהפיקה את האירוע בעבור המשרד. במשרד אמרו ל"הארץ" כי בכוונתם לפרסם הנחיות לבוש והתנהגות לאירועים שמופקים עבור המשרד ומכספי ציבור, הנוגעות ל"כיבוד אירועים ציבוריים", אולם לא פירטו מה יהיו הקווים האדומים.

מנכ"לית חברת "אינטלקט", גלית חזז־לוין, טענה שהתקרית הנוגעת לגור היא פרובוקציה שתוכננה על ידי הזמרת וכי הקיצורים שנעשו במופעים, גם אצל אמנים אחרים כמו "התקוה 6", נבעו מאילוצים טכניים. "חנה עלתה לבמה, שרה והתערטלה לחלוטין אף שרגע לפני ההופעה היא היתה עם חולצה סגורה", סיפרה חזז־לוין ל"הארץ", "מנהל הבמה שלנו קיבל הרבה פניות ותלונות מהקהל, גם מאנשים דתיים אבל גם מאמא חילונית שסיפרה שהיא באירוע עם הבן שלה ועוד כמה ילדים ושזה 'לא ראוי'. המנהל ניגש לחנה בין שני שירים, ביקש שלא תהיה חשופה ושתסגור את החולצה. היא סירבה ובכך זה נגמר. הוא נתן לה להמשיך לשיר. היא המשיכה להופיע ואף אחד לא הוריד אותה מהבמה. זה שקר גס כדי לקנות כמה שניות של תהילה וחשיפה ועצוב שזה כך. אני אומרת זאת גם כמפיקה וגם כאשה".

לדברי חזז־לוין, "גם אם גור היתה עולה בבגדי נזירה, משך הזמן של המופע היה זהה. למשך הזמן אין קשר להתערטלות ולפרובוקציה שהיא עשתה".

גור, מנגד, טוענת כי מנהל הבמה אמר לה "אם את לא מתלבשת אני מוריד אותך מהבמה", וכי ניסו לסיים את הופעתה על ידי קטע הנחייה. היא מאשרת כי הסירה חלק מבגדיה עם עלייתה לבמה. "ישבתי שם עם גופיה בצל ואחר כך הורדתי את הגופיה, נשארתי עם בגד הים ושמתי את העליונית", היא אומרת, "משהו לא בסדר ברעיון הזה? ילדים לא רואים נשים עם בגד ים בחוף הים? אם הייתי קצת יותר חצופה הייתי עולה עם בגד הים בלי עליונית. אין לי את הרעיון של פרובוקציה בראש".

במשרד התרבות אמרו אתמול כי "הופעתה של גור איננה מכבדת את כלל הציבור שהגיע לאירוע, ולפיכך הורדתה מהבמה היתה הכרחית — באם התרחשה ובאם לא". גורמים הקשורים למשרד הוסיפו: "זה אירוע במימון הציבור שמיועד לכל המשפחה, את לא עולה להופיע באירוע כזה עם חזייה".

גם בנוגע להנחיות הלבוש החדשות שמתכנן משרד התרבות לפרסם התעוררו חילוקי דעות בין חזז־לוין לגור. "בהופעה במועדון אתה מצפה למשהו מסוים, אבל בהופעה בצהריים מול משפחות וילדים זה בעיני לא נאור להתערטל בלי שום הקשר תרבותי", אמרה חזז־לוין, "אני מצדדת בהיגיון ובשכל בריא שאומר שיש לכבד את הקהל שאתה נמצא מולו". גור, מצדה, הזהירה מפני צנזורה מחמירה יותר. "זה עצוב, מקומם ומיותר", היא מסכמת, "עכשיו תגבילו את לבוש האמנים ומה יהיה הדבר הבא? מה השרה רגב תרצה? להגביל פַּסלים, להגביל ציירים, צלמים? זה לא עובד כך, אמנות זו אמנות".

בתוך כך התברר כי בהפנינג "לא לדאוגוסט" שערך משרד התרבות אשתקד בעיר החרדית אלעד, אף הוא במימון ציבורי, נערכו אירועים נפרדים לילדים, לילדות ולנשים במהלך היום, ובמופעים המרכזיים שנערכו באמפי־פארק בעיר, ישבו גברים ונשים בנפרד. זאת כנראה לפי בקשת העירייה. ל"הארץ" נודע כי מבקר המדינה יוסף שפירא, שבדק את אירועי "לא לדאוגוסט", הרחיב את בדיקתו גם להפנינגים דומים ששילבו תרבות וספורט ושמשרד התרבות ערך במקומות שונים בפריפריה, בין היתר בחגי תשרי ובפורים. ממצאי הבדיקה נשלחו באחרונה לשרה רגב ולמנכ"ל משרדה יוסי שרעבי, שאמורים להגיב עליהם תוך שבועות ספורים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ