אסף אמדורסקי: "חשבתי שאפשר להניח בצד את תיקון העוולות החברתיות ולהתעסק רק במוזיקה"

יממה לאחר ביטול אירוע "מרימים לכיפור", פירסם המנהל המוזיקלי פוסט בפייסבוק ובו טען כי "המרחב החילוני הרבה פחות פתוח ומקבל ממה שרציתי להאמין"

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף אמדורסקי (משמאל) לצד שולי רנד
דפנה ארד

בוקר לאחר ביטול אירוע "מרימים לכיפור", ערב הופעות חף משירת נשים שאמור היה להתקיים בכיכר רבין שבתל אביב לקראת יום כיפור, פירסם היום (שני) אסף אמדורסקי, ששימש כמנהל המוזיקלי של המופע, את גרסתו להשתלשלות העניינים בפוסט ארוך בפייסבוק.

לדברי אמדורסקי, במקור הוא הוזמן לנהל מופע סליחות, אך זה עטה על עצמו תחפושת של פסטיבל מוזיקה רגיל שקרץ ב"אי חינניות" ו"סלוגנים מאוד לא אותנטיים" לקהל החילוני בפירסומיו. בעודו מנסה להחזיר את המצב לשפיות ולהבהיר שמדובר באירוע דתי, קיבל טלפון מכתב "הארץ" אילן ליאור, וכך "התחיל כדור השלג של הדרת נשים להתנפח לממדים אימתניים". עוד הוסיף כי טעה בהערכתו שניתן לקיים מופע שבו שרים רק גברים באירוע שממומן ומאורגן על ידי קבוצת דתיים, בלב תל אביב, בלי לעורר התנגדות ומחלוקת. "המרחב החילוני הרבה פחות פתוח ומקבל ממה שרציתי להאמין", גילה.

"אני חושב, וגם חשבתי כך אתמול ושלשום, שאירוע דתי שמתארח במרחב הציבורי הלא דתי שבו מכבדים אנשים שקיבלו על עצמם דיני שולחן ערוך, לא מאיים על החילוניות ועל ערכיה של עיקר החברה הישראלית, גם אם הוא מתקיים בכיכר העיר העברית הראשונה, אותה הכיכר שבה חוגגים שמחת תורה שנה אחר שנה בלי שירת נשים ואין מי שמערער על כך", כתב. "נשים במגזר הדתי הן גם 50% (אם לא יותר) והן כוח סקטוריאלי שמצביע בבחירות ומנהל את חייו מתוך בחירה חופשית. גם הן בוחרות, למשל, לא לשיר בפני קהל מעורב. ויש הרבה מהן פה בארץ, כמה מאות אלפים".

עוד כתב אמדורסקי כי "כבר הפקתי ערב בו הופיעו רק נשים וניגנו בו רק בנות: קורין אלאל, נינט, אפרת בן צור ואפרת גוש. אז לא נשמעו קולות זעקה ומחאה על אפליה מגדרית. נכון שיש יותר מדי בנים ופחות מדי בנות בפלייליסט, על הבמות, בבתי המשפט, במשרדי הממשלה, בשירות הציבורי ואיפה לא — אבל אי אפשר לכפות תיקון חברתי, צודק ככל שיהיה, על ענייני אמנות. בטח שלא לבוא עם זה לחברה דתית ולבקש ממנה ליישר קו. חשבתי שלפעמים אפשר להניח בצד את תיקון העוולות החברתיות ולהתעסק רק במוזיקה".

אמדורסקי גם עקץ את חסידי הפוליטיקלי קורקט: "מה שבטוח זה שאם ננסה בכל להיות צודקים ונכניס לערב אחד נשים, גברים, אתיופים, רוסים, מרוקאים, תימנים, פולנים, גרמנים, פרסים, זקנים, צעירים, שמנים ורזים, יש סיכוי שיהיה ערב מעניין מבחינה חברתית — אבל יש גם סיכוי שזה יהיה ערב די מחורבן מבחינה מוזיקלית".

בסיפא, אמדורסקי התנצל בפני "כל הנשים שנפגעו מהאופן שבו זלזלתי במעמדן ובחשיבותן בלי משים ולהודות על ההזדמנות להביע את דעתי בנושא ולעורר עוד דיון בנושא סובלנות הדדית ושוויון הזדמנויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ