למכירה: המכתב שבו ג'ון לנון תוקף את לינדה מקרטני

במכתב מ-1971, שמחירו ההתחלתי 16 אלף ליש"ט, מתחשבן לנון במרירות ובלגלוג עם רעייתו של חברו לשעבר לביטלס. "אני מקווה שאת מבינה איזה חרא את ושאר חברי 'טובי הלב' הטחתם ביוקו ובי", כתב

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לנון ומקרטני
"הארץ"

על פני שני עמודים מרווחים, המשובצים בהערות ותיקונים בכתב יד, תקף ג'ון לנון את לינדה מקרטני, רעייתו דאז של פול, במכתב המספק הצצה ליחסים העכורים בין חברי הלהקה הגדולה אי פעם, זמן קצר לאחר שנפרדו דרכיהם. עתה הוא מוצע למכירה פומבית, וצפוי להימכר תמורת 16 אלף ליש"ט (כ–76 אלף שקל).

המכתב אינו חתום או מתוארך, אך הוא הוקלד על נייר המכתבים של "Bag Productions" — חברת יחסי הציבור של לנון ואשתו יוקו אונו, שדיוקנם המשותף מרכיב את לוגו החברה. ככל הנראה, לנון כתב אותו בשנת 1971 כתגובה להאשמות מצד לינדה מקרטני כי הוא מעולם לא הכריז באופן רשמי על פרידתו מה"ביטלס".

המכתבצילום: RR Auction

"קראתי את מכתבך ותהיתי איזה מעריץ ביטלס מתוסכל כתב אותו", כתב לנון בציניות בראשית דבריו. "עצרתי את עצמי מלהציץ בעמוד האחרון ולבדוק. חשבתי מי זה יכול להיות — אשתו של קלייב אפשטיין (אחיו של בריאן, אמרגן הלהקה עד 1967)? קוויני (אמם של האחים אפשטיין)? אלן ויליאמס (האמרגן המקורי של הביטלס)? אבל לעזאזל — זאת לינדה!".

לנון לא חסך ביקורת על היחס המתנשא של הזוג מקרטני כלפיו, ובעיקר כלפי זוגתו. "מי בדיוק את חושבת שאת?", כתב. "הסובלני בעיני עצמו לא מבין במי הוא פוגע. אני מקווה שאת מבינה איזה חרא את ושאר חברי 'טובי הלב והלא אנוכיים' הטחתם ביוקו ובי מאז שאנחנו ביחד. שנינו התעלינו לא מעט פעמים וסלחנו לשניכם, אז המעט שאת יכולה לעשות עבורנו — אשה אצילית שכמותך — הוא לשתוק! תני לפול לדבר".

צילום: RR Auction

בהמשך הסביר לנון כי לא הודיע ב–1969 — שנה לפני פירוק הלהקה הרשמי — על עזיבתו, בגלל ש"פול ואלן קליין (אמרגן הלהקה החדש) שכנעו אותי לא לומר כלום כדי לא לפגוע בביטלס — אלא פשוט לתת לזה לדעוך. זוכרת? אז פשוט תכניסי את זה לראש הקטנוני שלך, גברת מקרטני". ייתכן שאת ההערה העוקצנית ביותר הוסיף לנון בכתב ידו: "דרך אגב, במסגרת החדשה שלנו מצאנו בשנה אחת יותר עניין ואינטליגנציה מאשר בכל תקופת הביטלס".

לקראת סיום, עלב האיש שביקש שניתן צ'אנס לשלום גם במשפחתה של לינדה, והעריך שנישואיה לא יחזיקו מעמד. "כמובן שהזווית הכלכלית חשובה — לכולנו, בעיקר אחרי כל החרא הקטנוני שעלה מהצד של בני משפחתך המטורפים", כתב לנון, ובנימה אישית הוסיף: "שאלוהים יעזור לך פול. נתראה בעוד שנתיים — אני מעריך שתגמור עם זה עד אז".

לדברי רוברט ליווינגסטון מבית המכירות הפומביות "RR Auction", המכתב נרכש במקור מבן למשפחת לנון על ידי אספן. הוא הוצע למכירה לראשונה בשנת 2011 תמורת סכום התחלתי של 40 אלף דולרים, אך לא נמצא לו קונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ