הנהלת הפילהרמונית תשיב לשורותיה נגן בכיר שנחשד בהטרדות מיניות

לפני כשנה הושעה הנגן לאחר שהצטברו נגדו תלונות מצד שש עובדות הפילהרמונית בגין הטרדות מיניות. השבוע החליטה הנהלת התזמורת להשיבו לתפקיד על תנאי. הנגן: "מקרים של חיזור תמים"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התזמורת הפילהרמונית. הנהלת התזמורת: "הבנו שחל בנגן שינוי מאוד גדול"
"הארץ"

הנהלת הפילהרמונית החליטה להחזיר לשורות התזמורת נגן בכיר, שהושעה לפני כשנה בגין תלונות על תקיפות מיניות שביצע לכאורה בשש נשים, כך דיווחה הבוקר (שלישי) נעם ברקן ב"ידיעות אחרונות". 

לפני כשנתיים התפוצצה הפרשה, לאחר שאחת מנגניות התזמורת התלוננה בפני חבר הנהלת התזמורת כי אותו נגן בכיר הטריד אותה מינית במהלך ביקור של התזמורת ביוון, הנגנית סיפרה כי הנגן ניסה לנשקה בכוח תוך שהוא אוחז בראשה, ואף התקשר לחדרה כמה פעמים במהלך הלילה, כך לפי הדיווח ב"ידיעות אחרונות". בעקבות תלונה זו התקבלו באותה תקופה בהנהלת התזמורת תלונות נוספות מצד חמש עובדות של התזמורות, בהן נגניות ועובדות מנהלה, בגין הטרדות מיניות מצד אותו נגן בכיר. ועדת בוררות, בה ישבה השופטת בדימוס אורנית אגסי ובכירים בדירקטוריון הפילהרמונית, המליצה לפטר את הנגן בכפוף לשימוע. 

בהתאם להמלצת ועדת הבוררות, הנגן הושעה מתפקידו, אך השבוע התבשרו עובדי הפילהרמונית כי הוחלט להחזירו לעבודה בתום תקופה של 11 חודשים. יו"ר הדירקטוריון, אהרון פוגל, וחבר ההנהלה, יהושע פסטרנק, כינסו את העובדים ונימקו את החלטתם. הם הדגישו כי הם מחזקים את ידיהן של המתלוננות, אך אמרו כי נענו לבקשתו של הנגן לשוב לעבודתו. בשיחת שימוע עם הנגן, אמרו פוגל ופסטרנק לעובדים, "הבנו שחל בו שינוי מאוד גדול". הם ציינו כי חזרתו לתזמורת תתבצע בכמה תנאים, בהם כל מקרה נוסף של הטרדה מינית יביא להרחקתו לצמיתות מהתזמורת. כמו כן, אותו נגן בכיר, לדבריהם, אמר כי הוא מוכן להכיר במה שקרה ואף ללכת לטיפול. חלק מחברי התזמורת קיבלו את ההחלטה בכעס ובתמיהה. 

מהנהלת התזמורת נמסר כי "התזמורת רואה בחומרה רבה הטרדה מינית של מי מעובדיה ו/או נגניה, והיא מטפלת בתלונות על הטרדה מינית באופן הראוי והמתחייב על פי דין, כפי שפעלה גם בעניינו של הנגן. לאחר בדיקה שבוצעה על ידי השופטת בדימוס אורנית אגסי, פתחה התזמורת בהליך על פי המלצתה , שכלל שימוע של הנגן, אשר בעקבותיו החליט דירקטוריון התזמורת כי המשך העסקתו של הנגן יהיה מותנה, בקיומם המוחלט של מספר תנאים מצטברים, המגדירים בין היתר את צורת ההתנהלות שלו במסגרת התזמורת מעתה ואילך, מתוך מטרה ברורה להגן על המתלוננות ולהבטיח את אי הישנות המעשים: ישלים במלואה את תקופת ההשעיה – 11 חודש; יתפטר מידית מחברותו בארגון הנגנים, לא יוכל לחזור להיות חבר בארגון בעתיד, וכן לא יוכל לכהן בעתיד בתפקיד ניהולי מכל סוג שהוא; לא יצור קשר כלשהו עם מי מהמתלוננות וינתק כל מגע אישי איתן; הביע חרטה ולקח אחריות מלאה על מעשיו כולל התחייבות ללכת באופן מידי לטיפול מקצועי מתאים. יו"ר הדירקטוריון יפקח על מהלך הטיפול והתקדמותו; עובדי וחברי התזמורת יעברו סדנאות והדרכות רלבנטיות בנושא הטרדה מינית וסיוע תומך יוענק למתלוננות ככל שיידרש לה". 

הנגן מסר בתגובה כי "כל מקרי ההטרה המינית המדוברים נבדקו בקפידה על ידי הנהלת התזמורת והתבררו כמקרים של חיזור תמים ותו לא. הצעתי לפגוש את המתלוננות ולהביע את התנצלותי הכנה במקרה ופגעתי בהן. היועצת המשפטית שבדקה את המקרים, המליצה על הרחקה ולא על השעיה ולאחר מפסר פעמים שהגעתי להיכל התרבות, נתבקשתי לחדול מכך, למעט נוכחות בקונצרטים ואכן כיבדתי את ההחלטה. בהמשך נעשתה בדיקה נוספת על ידי שופטת בדימוס אשר החליטה לשקול את סיום העסקתי בתזמורת בכפוף לשימוע, שימוע שכתוצאה ממנו הוחזרתי לתזמורת על תנאי ותואר 'חבר הארגון' נלקח ממני, דבר אשר הופך את מעמדי לנגיש לפיטורין. הנני נגן מוערך ועתיד זכויות בתזמורת. אני מכיר את המשמעות שיש להיות מנהיג וחבר הנהלה ומהי ההתנצלות המצופה ממני ככזה לא ניצלתי את מעמדי לרעה ולא ביקשתי לפגוע באף אחת מהנשים". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ