יאיר בריל

במשך השנים שלומי שבן התפרסם כיוצר מוכשר ונגן מחונן, דרך שיתופי פעולה רבים עם אמנים גדולים כמו חוה אלברשטיין, רמי פורטיס ואסף אבידן. הפעם הוא מגיע לבמה עם כיוון קצת אחר, במפגש מיוחד עם המשורר דורי מנור, שיתקיים במסגרת פסטיבל ישראל בירושלים. ההופעה שתפגיש בין שבן למנור תתקיים ביום רביעי ה-8 ביוני במועדון הזאפה, ותעסוק בקשר שבין שירה כתובה למוזיקה. למרות שהתעניינותו בשירה יכולה לעורר הרמת גבות אצל חלק מהאנשים, שבן טוען שמדובר ברומן ארוך שנים. "כנער קראתי הרבה את אבידן ואלתרמן", הוא חושף, "ואני חושב שלמרות השוני הגדול ביניהם, שני המשוררים האלה השפיעו עליי עמוקות. אני תמיד חוזר אליהם ותמיד מגלה עוד ועוד שכבות של תענוג".» פסטיבל ישראל 2016 - אירועי מוזיקה» שלומי שבן - לוח הופעות» פבלו רוזנברג לומד לחלום באיטלקית» מדור מוזיקה עכבר העירמחפש כיוונים חדשים. שלומי שבן (צילום: ליאור רוטשטיין)למרות המפגש המפתיע, לא מדובר בפעם הראשונה שבה חוטא הזמר בעיסוק בשירי משוררים. בעבר הוציא שבן את האלבום "מגדל הפזמון", שכלל גרסאות כיסוי לשירים מתורגמים ועבריים. "קשה לי לציין רגע בזמן בו התחיל החיבור שלי לשירי משוררים", הוא מסביר. "התחלתי עם אבידן. לאחר מכן, באלבום השני שלי הקלטתי את 'בעיות אישיות' ומאז נפתח איזה צוהר. השתתפתי בלא מעט ערבים קבוצתיים שהוקדשו לשירה מולחנת והלחנתי שירים שרובם בוצעו פעם אחת בלבד ואת חלקם, לצערי, כבר שכחתי".למרות התשוקה לתחום, נסיונות אלה טרם הגיעו לידי מימוש, ושבן לא הוציא עד היום אלבום מקורי עם שירי משוררים. "זאת מחשבה שמלווה אותי שנים", הוא אומר. "הצטברו אצלי לא מעט הלחנות לשירי משוררים כמו דורי מנור, רביקוביץ', עמיחי וזך ואני בטוח שברגע הנכון אני אכנס לפרויקט כזה. איכשהו הרגע הזה מתעכב".פתח צוהר. שלומי שבן עם "בעיות אישיות":

"בעבר חשבתי שאני עצלן" לאורך הקריירה שבן עשה לעצמו שם של מוזיקאי לא שגרתי בנוף הישראלי. מאז שיצא אלבומו הראשון לפני כ-16 שנים, הוא מקפיד על יצירה שכוללת טקסטים מורכבים לצד לחנים קליטים - מן ניגודיות שמביאה לו אהדה גם בציבור הרחב אבל עדיין מזכה אותו בהערכה מצידם של אניני טעם. כשאתה כותב, מה מגיע קודם, הטקסט או הלחן?"אני כמעט תמיד מתחיל מרעיון לטקסט. לרוב אני כותב את משפט הפתיחה ומשם עובד על השיר עם הלחן. בימים אלה אני עובד על פרויקט חדש לפסטיבל הג'אז שדווקא הופך את התהליך - אני כותב מנגינות על לופים שמורכבים מאלבומי ג'אז ישנים ועליהן מלביש את הטקסט. זה מאוד כיף ואכן לא נשמע כמו השירים ה'רגילים' שלי".

מה נותן לך השראה?"ההשראה יכולה לבוא מכל מיני כיוונים מפתיעים. לאורך השנים גיליתי שבסופו של דבר היא מגיעה מכתיבה וקריאה".

יש כיוון חדש שמסקרן אותך ללכת איתו?"בהחלט. הפרויקט הזה שאני מתעסק בו עכשיו די ממצה את הרצונות שלי - כתיבה בטכניקה חדשה וגם נוכחות יותר מסיבית של קצב. זה משהו שהיה חסר לי בכתיבה על הפסנתר למרות שגם הוא כלי הקשה".לא מקפיד להתעדכן. שלומי שבן (צילום: Gaya's Photos)למרות שבמשך השנים שבן עבד עם כמה מהאמנים הגדולים בארץ ואף הופיע עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית, באלבומו האחרון הוא החליט לשתף פעולה עם הקולקטיב, הרכב ישראלי אלטרנטיבי שעשה לעצמו שם בעיקר בפסטיבלים כמו אינדינגב ויערות מנשה. ההחלטה הזאת מתבררת כלא שגרתית, כיוון ששבן לא צורך במיוחד מוזיקה חדשה.האם אתה עוקב אחרי המוזיקה הישראלית היום, או בוחר שלא להתעדכן?"איפשהו באמצע. אני לא מקפיד להתעדכן אבל, מן הסתם, אני חי פה ומתעניין במוזיקה באופן כללי, כך שדברים כן מגיעים אליי".

יש אמנים ישראלים שתרצה לשתף איתם פעולה בעתיד?"מאוד אהבתי את הכתיבה של הראפר טונה. אני הולך לארח אותו במסגרת הפרויקט בפסטיבל הג'אז באילת. אנחנו גם עובדים על שיר חדש ביחד".

מה עמדתך בנוגע להתערבות פוליטית במוזיקה? זה מטריד אותך?"עמדתי היא שזה מסוכן ומיותר. אני לא רואה עמדה הגיונית אחרת".מתנסה בטכניקות כתיבה חדשות. שלומי שבן עם "תרגיל בהתעוררות":

אתה לוקח הרבה זמן מרווח בין אלבום לאלבום. ממה זה נובע?"אני כבר לא יודע. פעם חשבתי שמדובר בעצלנות. היום אני לא בטוח. אני עובד די קשה ועדיין זה לוקח לי זמן. כנראה שזה התהליך שלי. הייתי רוצה להיות מהאנשים האלה שמוציאים אלבום פעם בשנה. אבל גם הייתי רוצה להיות הרבה דברים".בקרוב תציין יום הולדת 40. זה גורם להרהורים? רטרוספקטיבה, תהיות על העתיד?"כן, כן וכן. אבל אני לא רוצה לדבר על זה. זה מדכא מדי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ