ישי לוי: "אשתי היא מושא הערצה לכל אישה"

הוא לא אוהב שמגדירים אותו כזמר מזרחי ("אני שר הכל"), חושב שהמוזיקה העכשווית מסחרית מדי ("זה נשמע 'תק תק תק'") ומעל הכל מודה לאיריס, אשתו ("היא אדם אציל"). עם אלבום חדש ומצליח ומופע משפחתי בפסטיבל "תור הזהב" עם אחיו ובנו, הזמר והרומנטיקן חסר התקנה נשמע טוב מתמיד. ראיון

עלמא אליוט הופמן
יאיר בריל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ישי לוי
עלמא אליוט הופמן
יאיר בריל

"יש לנו מוזיקה טובה בארץ, רק צריך לשמור עליה. אני מתכוון למוזיקה שנעשתה בעבר ושצריך לשמור עליה". אומר ישי לוי בראיון שנערך איתו לקראת פסטיבל תור הזהב, בו יתארח עם המופע "קולות", לצד אחיו, הזמר נתי לוי, ובנו, הזמר שיר לוי. "לא מזמן שאלו אותי מה ההבדל בין הזמרים של פעם לזמרים של היום. ההבדל הוא שהזמרים של פעם זה ערק והזמרים של היום זה מים. תפרשו את זה איך שתרצו". לוי בן ה-53 יודע על מה הוא מדבר. בעולם שלו, המוזיקה היא כוח חיים מאוד גדול ויש להתייחס אליה בכבוד הראוי. "החבר'ה הצעירים היום לא עושים משהו אחרת, הכל נשמע 'תק תק תק', הכל מסחרי".

זה פופי מדי בעיניך?
"כמובן. אני לא רוצה לתת דוגמאות כי זה לא נעים לי, אבל זה לגמרי ככה".

אתה בעצמך הוצאת אלבום חדש ממש לאחרונה, "עכשיו הוא חול", מה שונה בו, מה שונה בך?
"קודם כל גדלתי בשנה. זה אחד. שתיים, תמיד יש מה לעשות, לאן לשאוף ולאן להגיע. אני חושב שאני מראה לכולם שאפשר לעשות שירים יפים וטובים, ועדיין למכור. להגיע לכל המקומות שצריך בלי לפחד".

» ישי לוי - לוח הופעות
» פסטיבל תור הזהב באשדוד - לוח הופעות
» רוצים את "עכשיו הוא חול" במתנה? לחצו כאן
» המדריך המלא לפסטיבלי המוזיקה בפסח
» עשרה אלבומים מצוינים שיסדרו לכם את פסח
» למה כל כך כואב לנו שפורטיס עושה פרסומת?

אין ישי לוי בלי מוזיקה

את השירים באלבום החדש, מתוכו יצאו קליפים לשיר הנושא "עכשיו הוא חול" ו"מבטך", כתבו לו יוצרים רבים, בהם דודו טסה וגלעד כהנא, מאיר גולדברג, שמוליק ורועי נויפלד, אופיר כהן ויוני יעיש. לוי למרות זאת, מקפיד שלא לפנות ולבקש מאמנים שיכתבו לו. "גורם ההפתעה בשבילי הוא דבר נעים מאוד", הוא מסגיר, "חוץ מאהבה אין לי על מה לבקש שיכתבו לי. אז גורם ההפתעה במקרה הזה הוא מדהים. אני לא בחרתי, אלא ככה יצא - שהשירים הכי טובים שנשלחו לי הם של האמנים האלה, אנשים באמת מחוננים. התוצאה לפניכם". דווקא "אושר", דואט מרגש עם יוני יעיש, הגיע אליו בדרך אחרת, כששמע אותו במקרה בדרך לאולפן. "זה שיר של יוני שאמור היה להכנס לדיסק שלו", הוא נזכר, "כששמעתי אותו, אמרתי שהשיר הזה צריך להיות שלי. התקשרתי אליו והוא אמר לי 'ישי, אתה יודע שאני לא יכול להגיד לך לא'. אז עניתי לו שבגלל שהוא לא יכול להגיד לי לא, שנינו נשיר את השיר הזה, וכך נולד הדואט. נכונה לו דרך מדהימה והוא מוזיקאי מדהים".

חוץ מאהבה אין בקשות. ישי לוי עם "מבטך":

קרדיט: Ishay Levi Official ישי לוי הערוץ הרשמי

כמה מהבלדות באלבום, כמו המצוינות מעלה, יחד עם "נפגש בצהריים" ו"מספיק קרוב", הן שירי אהבה אינטימיים ויפהפיים, כאלה שנותנים קונטרה למוזיקה הנוכחית בז'אנר, אותה לוי מבקר. למרות מספר להיטי מסיבות ששובצו לצידן באלבום, ניכר שהבלדות הן עדיין המרחב הטבעי שלו. "כולם בניי הם", לוי מעיד, "אבל הבלדות הן בנימי נשמתי. הבלדות, האהבה, הריגושים, זה הכל - זו הנשמה".

שיר ספציפי שאתה אוהב במיוחד?
"'מספיק קרוב'. הוצאתי שיר אחר שנכתב עליי והכנסתי את השיר הזה. זה שיר שאיריס אשתי בחרה, זה ואת 'מבטך'. הוא מדהים, הוא טורף את כל הקלפים".ההשפעות המוזיקליות של לוי ניכרות עד היום בשירה שלו. אנטוניו מולינה, פיירוז וג'ו עמר הם רק חלק מהגיבורים שהתוו את טעמו, והוא ממשיך להאזין להרבה מוזיקה ספרדית וערבית, וגם כמובן, לשיר לוי, בנו. הוא לא עוקב אחרי מוזיקאים חדשים, אך מודה ש"אם נתפסה לי האוזן, אני מברך על כך. הספרדים, למשל, עושים דברים מדהימים. כשהייתי בברצלונה בפעם האחרונה, שרתי ברחוב וכולם התקבצו סביבי. בסוף התברר בכלל שהם ישראלים! אבל מי שליווה אותי בגיטרה זה נגן רחוב משם, וזה היה מדהים. אמנים בנשמה".

מתי הבנת שתהיה זמר?
"פששש, מיד כשהתחילו לי שערות בשפם. הייתי בן 12. למרות ששרתי הרבה לפני כן - יש לי תמונות וסרטונים בלי קול שאני שר דברים מדהימים. אבל תמיד ידעתי. אף פעם לא עבדתי בשום עבודה - כלום חוץ מלשיר. זה חתיכת דבר לדעת שאתה הולך להתפרנס ממוזיקה בארץ, שזה דבר לא קל. אין ישי לוי בלי מוזיקה, ולא יהיה".

לא מזמן אמרת שאתה לא זמר מזרחי, הדיון המזרחי נוגע בך?
"הם יכולים להגיד מה שהם רוצים, אני זמר רוק, מזרחי, ג'אז, אני שר הכל. מה שאין להרבה אמנים יותר ותיקים ממני. אני קצת שחצן, אבל כן אני הכל. אני מה שאתם רוצים. קחו אותי לאן שאתם רוצים. ובוודאי כל מה שמדובר על הזמר הים תיכוני, מזרחי או ישראלי, תמיד מעניין אותי לשמוע ולדעת. אבל במקום שאני נמצא היום, אם אני אבקש עוד משהו אני אהיה חצוף".

היו שנים שהרגשת שגם לך סגרו דלתות?
"במובן מסוים כן, אבל לפי דעתי אני זה שהייתי אשם בזה. אני בוחר לזכור את זה כך, שיהיה לי יותר קל. להאשים את עצמי שהייתי הילד הרע של המוזיקה ועשיתי דברים לא יפים, אז אני לוקח את זה על עצמי".

טורף את כל הקלפים. ישי לוי עם "מספיק קרוב":

המשפחה היא הכל

ההיסטוריה של לוי מדברת בעד עצמה. על קריירת השירה שהחלה בגיל מאוד צעיר, העיבה גם התמכרות קשה לסמים, מספר ביקורים בכלא, נתק עמוק עם בנו, הזמר שיר לוי, ואף כמה מקרי אלימות נגד אשתו. אין ספק שהיו רגעים שנדמה היה לכולנו שזהו, זה נגמר. התלאות הרבות האלה אמנם בונות סיפור חיים מטלטל ואפילו הרואי משהו, אבל היום, כשהוא נקי ומפוכח, ואיריס, האישה שעדיין לצידו, מנהלת אותו מוזיקלית, נדמה שלוי פורח ונמצא מעבר לדברים הללו. במהלך השיחה הוא כמו ספר פתוח, כשהדמות שמובילה אותו לכל אורך הראיון היא איריס, לה הוא מוקיר תודה באופן מעורר השתאות. "היא אדם אציל", הוא אומר ומתכוון לכל מילה.

אתה באמת שר הרבה על אשתך.
"כל הזמן. לא הרבה, כל הזמן".

היא צריכה להיות סוג של נינג'ה בשביל לנהל אותך, לא?
"אם היא שרדה איתי את 30 השנה האחרונות אני לא אקרא לה נינג'ה, אבל היא מושא הערצה לכל אישה. היא מנהלת אותי כבר חמש שנים, ותראו לאן הגעתי. היא הכל. היא הכל ואני לא צוחק. אני רק שר, אני מביא את הפרנסה, היא הכל ואני מברך את הקדוש ברוך הוא על זה".

כשלוי אומר את הדברים האלה, הוא אכן מתכוון שהיא הכל. הראיון הזה למשל תואם איתה, וגם את המופע "קולות", שרץ בשנה האחרונה ויעלה כאמור בפסטיבל תור הזהב באשדוד ב-25 באפריל, איריס הגתה ובנתה בעצמה. "זה מופע מדהים, משולב מכל הזמנים מכל השנים. מגוון ועשיר, כל מי שהיה במופע הזה בכה, צחק, מחא כפיים, אף אחד לא נשאר אדיש. גם נארח את נועה בן שושן שביצעה את 'האחת שלי' בצרפתית".

איך החזרות?
"אחרי 30 שנה אני מגיע רק לפינישים, אבל מגיע. זה תמיד מרגש אותי מחדש, זה מחיה אותי. זה משהו מדהים להופיע עם המשפחה. אני בעצמי עוד ילד, ויש לי את הילד שלי שעובר אותי בגובה ושר איתי. מברך את הקדוש ברוך על כל דקה".

אתה נשמע מפויס.
"יכול להיות, אני אבא שלו. אין בינינו מפויס לא מפויס, לסלוח זו מעלה אלוהית ואני מברך על כך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ