כשליאת יצחקי פוגשת את האופרה

בחול המועד סוכות יתקיים באשדוד פסטיבל אושפיזין מוזיקלי. בין מגוון המופעים יעלה גם "כשהאופרה פוגשת את הפיוט" בהשתתפות זמרת האופרה הדר עטרי והפייטנית ליאת יצחקי. איך ישתלבו על במה אחת מזרח ומערב?

חן בוקר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חן בוקר, עכבר העיר

הקונצרט "כשהאופרה פוגשת את הפיוט" של התזמורת הקיבוצית נתניה, שם דגש על המהפכה שיזמו ראש עיריית אשדוד ד"ר יחיאל לסרי ומנכ"ל המשכן לאמנויות הבמה מר מוטי מלכא. השניים הקימו את התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד, שהיום נחשבת לפורצת דרך בתחום המוזיקה, והביאו לכך שכל מוסדות התרבות בארץ עוסקים בעולם הפיוט והמוזיקה האנדלוסית. ניתן היה לראות את המהפך הזה עם פרויקט מטרוז' בעיר לוד והסימפונית ראשון לציון. עכשיו, התזמורת הקיבוצית נתניה מעלה הפקה שמחברת בין האופרה לפיוט, עם 33 נגנים, בניצוחו של שמואל אלבז, שינגן בעצמו על מנדולינה במהלך המופע.» » » » » שני קולות גדולים שמגיעים משתי קצוות שונים של התרבות הקלאסית- המזרחית והמערבית יעלו על במה אחת. יחד עם התזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית ואנסמבל מיוחד של התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד, ייצרו חגיגה קולית אנרגטית וחיננית, המשלבת מבחר 'אריות' מאופרות מפורסמות, לצד פיוטים מהמזרח. הקונצרט "כשאופרה פוגשת את הפיוט", הוא חגיגת מצלולים, טעמים וסגנונות, המשלב על במה אחת מוזיקה ממזרח וממערב, כשהפעם יתמקדו על הבמה בשירה האופיינית לכל ז'אנר, כשהעומדות בראש הן שתי נשים, כוכבות כל אחת בתחומה: הדר עטרי, זמרת אופרה מהבולטות בארץ, וליאת יצחקי, פייטנית וזמרת פורצת דרך.ליאת יצחקי (צילום:משה צ'יטיאת)

לצידן יעלה המנצח שמואל אלבז, שניהל כ- 13 שנה את התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד וכיום מנצח הבית של התזמורת הקיבוצית נתניה. הוא מנסה לשלב כל העת בתוכניות עליהן הוא מנצח בין מזרח ומערב, ולעשות "מפגשים" אתניים שונים על הבמה בין ז'אנרים ובין מוזיקה קלאסית מזרחית ומערבית, על במה אחת."במופע הקרוב אני מקווה שיראו דווקא את הדומה והחיבורים ולא את השונה", הוא משתף. "יהיו שתי צורות שונות של הפקה קולית - שירת האופרה של עטרי (ממשפחת עטרי הידועה) היא מאוד ורסטילית ויש לה גם רפרטואר שיכול להגיע ל"היו לילות" ופיוטים ב'מיינסטרים' הישראלי... הפייטנית תציג מן הרפרטואר האנדלוסי - פיוטים בעברית, קצת לאדינו וערבית מרוקאית, כשהיפה יהיה לשמוע כיצד לאט לאט הן יתקרבו אחת לשנייה, בהפקה קולית שונה של כל אחת אל דואט משותף שיתקיים בסוף המופע".ליאת יצחקי (צילום: משה צ'יטיאת)

מובילה את הפיוט הנשי

ליאת יצחקי בת ה-40 התחילה להופיע על במות בשירת פיוטים לפני כעשור עם התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד. היא גדלה בבית שאן למשפחת פייטנים מרובת בנות, כך שלאביה לא היה בן להנחיל לו את המסורת הפיוטית והיא זאת שהייתה הולכת איתו לסליחות בבית הכנסת וסביב שולחן השבת, עוד מגיל צעיר מאוד.

היא יוצרת ומבצעת, וזכתה בפרסים יוקרתיים כמו פרס אקו"ם ופרס "משיב הרוח". מצד אחד זמרת יוצרת עם אמירות נשיות חברתיות, ומצד שני פייטנית מוכשרת וייחודית. יצחקי נעה על הצירים הללו ומשלבת במופעיה בין השניים כל העת - אמירה אישית ונשית, שרה בעברית ובלאדינו, מכירה את השירים דרך סבתה ובמקביל דרך הפיוט העברי-היהודי ששמעה מבית אביה, למדה מוזיקה קלאסית בנגינה על פסנתר וכלים נוספים מגיל שבע.מ"דתייה קלאסית" שגדלה בבית בו ישנה הסכמה לגבי העניין שנשים לא שרות (שירת נשים), יצחקי מצאה את דרכה בעולם הפיוט, הבינה שההלכה לא חד- גוונית כפי שמנסים להציג אותה ב"הדרת נשים", אלא נשים אף היו שרות בחינות ובקינות. "התחלתי במופעים של התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד שעיקרם היו מול קהל צעיר של ילדים", היא אומרת. "הם מהראשונים שנתנו במה לנשים ששרות פיוט. בתחילה, לפני כעשור, היו מעט הרמות גבה ופחות קונצרטים. היום יש המון קונצרטים שמשלבים נשים ופיוט".שמואל אלבז (צילום: רפי דלויה)

מזרח ומערב במפגש מרתק

הקונצרט המיוחד ייתן הזדמנות לשני "הצדדים" לבוא ולהיחשף האחד לשני ולפתוח את האוזניים והלב - לאופרה ולפיוט על אותה הבמה. עטרי תשיר אריות מוכרות מעולם האופרה ויצחקי תשיר בערבית, לאדינו ובעברית פיוטים מסורתיים. "הקונצרט הזה הוא ייחודי", מציינת יצחקי. "אני לא שומעת אופרה להנאתי בדרך כלל. נחשפתי במהלך לימודיי בקונסרבטוריון למוזיקה מערבית קלאסית, אולם מעולם לא מצאתי עצמי לומדת ומעמיקה באופרה. דווקא החיבור הזה, של שתי הקצוות הקלאסיות יוצר משהו מאוד יפה".הפיוטים "מולבשים" על מנגינות ולחנים ישנים ושורשיים. חלקם מספרד, מרוקו, אלג'יר וארצות המזרח, כאשר עליהם רקמו מילות קודש ומילות משוררים. יצחקי תשיר על הבמה את הביצועים המקוריים והמוכרים בשילוב החידושים הקיימים שלרוב מבוצעים על ידי גברים-פייטנים.ליאת יצחקי (צילום: דניאל קמינסקי)

מופע מאתגר וייחודי

בקונצרט יבצעו יצירות מתוך אריות אופראיות אהובות לעומת שירת פיוטי המזרח, ולבסוף חיבור שישלב את שני הקולות הגדולים של עטרי ויצחקי יחדיו, ביצירה ישראלית שתפתיע אתכם בכמה החיבור עוצמתי ואפשרי.

אם לרוב ביצוע פיוטים מתקיים עם יחד עם התזמורת האנדלוסית, אחד האתגרים במופע יהיה דווקא של התזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית, להצליח לנגן יחד עם האנסמבל האנדלוסי פיוטים מן המקורות, שמנגנת לרוב בסולמות ועיבודים אחרים - לרוב קלאסיים. תזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית תשתתף בחגיגה בביצוע סוחף ומרגש של יצירות תזמורתיות משני העולמות, האוברטורה הקלאסית והתושיא האנדלוסית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ