אירוע החשיפה הבינלאומית למוזיקה: אי של שקט, למרות הדיסטורשן

ערב הפתיחה של הפסטיבל המציג מוזיקאים ישראלים לצוות שיפוט בינלאומי סיפק שפיות בתוך הכאוס הירושלמי. סמנכ"ל אגף תרבות ומדע במשרד החוץ: "חשוב שידעו שאנחנו מנהלים במקביל חיים נורמלים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פסטיבל החשיפה הבינלאומית למוזיקה נפתח אמש (רביעי) בצוללת הצהובה ירושלים בקול תרועה ובאופטימיות, עם חלקו הראשון הכולל מוזיקת רוק ואינדי. על אף האירועים הבטחוניים והמתח השורר בעיר, הפקת הפסטיבל קיימה את אירוע הפתיחה כמתוכנן, ואירחה כ-30 מפיקי פסטיבלים, בעלי חברות תקליטים, בעלי מועדונים וסוכני להקות מרחבי העולם, שבאו לראות הופעות של כ-20 להקות ישראליות במשך ארבעת ימי הפסטיבל.» פסטיבל החשיפה הבינלאומית למוזיקה - לוח הופעות בנאום הפתיחה וקבלת הפנים, התייחס אצ'ה בר, מנכ"ל הצוללת הצהובה לאירועים הסמוכים וציין ״אנחנו כאן כדי לתמוך במוזיקה". בר הודה למוזיקאים הרבים שהגיעו להופיע בזמנים אלו. גם רפי גמזו, סמנכ"ל אגף קשתו"ם (תרבות ומדע) במשרד החוץ וממארגני הפסטיבל, נשא מילים מעודדות: "תודה על האומץ ועל כך שהגעתם לפה. יהיה הרבה כיף ומוזיקה". עוד ציין כי "אירועים יכולים להיות מוגדלים דרך המדיה, ולמרות הפיגוע המחריד שהיה, חשוב שתדעו שאנחנו מנהלים במקביל חיים נורמליים. כולנו הולכים לתיאטרון, למועדונים ולהופעות".

כחצי שעה לפני המופע הפותח של מארינה מקסימיליאן בליווי הליירז, המקום היה כמעט מלא. מגוון אנשים מכל שכבות הגיל הגיעו, דתיים, חילוניים ומה שביניהם. האווירה הכללית הייתה טובה, כזו שבאופן מרגש מצליחה להתעלות מעל המציאות הקשה. נראה שאין ברירה אלא להמשיך את החיים. הפתיחה של מקסימיליאן הייתה מנומנמת, אבל אחרי שני קאברים, שיר עם רוסי והרבה אהבה מהקהל, היה ברור שהבחורה הגיעה לעבוד, והמפיקים מחו"ל התרשמו ממנה. אחריה עלו Isaiah, הרכב רך ועדין עם פולק שנושק מעט למוזיקה מהמזרח הרחוק, וכבש בקלות את הקהל הירושלמי ואת המפיקים שהתאהבו. אחריהם עלו Cut 'N' Bass שמשלבים מוזיקה אלקטרונית עם סמפולי שירה בשפות שונות, ועל אף הקהל המתמסר לא נראו הרבה מפיקים בשטח. ועדת חריגים שלטו בבמה עם פוסט רוק מהדהד ומרשים, והשאירו את כולם - קהל ומפיקים, צמאים לעוד.אחרונים חביבים, עולים סיסטם עאלי, ונדמה שהמקום מלא לחלוטין. בלי טיפת יומרה, עם נוכחות בימתית נקייה ממניירות, החבורה המעורבת הזו שמאגדת מוזיקאים משלל עדות ומוצאים, ועושה היפהופ ישראלי בעברית, ערבית ורוסית, מעוררת תקווה באחרון הציניקנים, ומקפיצה בקלות את הקהל המשולהב. בתוך המציאות הטעונה שמתלקחת השכם וערב, טוב שיש מוזיקה שמוכיחה לנו שאפשר אחרת, ובכך הצליחו לא רק חברי סיסטם עאלי המוכשרים, אלא מפיקי ומארגני הפסטיבל: לספק אי של שפיות ונורמליות בתוך תמרות עשן כבדות. בכניסה חיכה דוכן עם חולצות רשמיות של הפסטיבלנעים להכיר: מנהלי פסטיבלים מכל העולם הזדמנות טובה ללהקות הישראליות לגשש מחוץ לסצינה המקומיתהמנהל האמנותי של הצוללת דוד חיים סעידוב, מקבל את האורחיםהרשימה את המפיקים מחו"ל. מארינה מקסימיליאןקריצה ישראלית למפיקים מהודו. Isaiahבדרך לפריצה? Cut 'n' Baseהשאירו טעם של עוד. ועדת חריגיםהוכחה קיומית מעוררת תקווה. סיסטם עאליגם הם הגיעו לראות. קהל מגוון מכל הסוגים והגילאים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ