אחויה, ההיפ הופ שב העירה: ראיון עם נצ'י נצ'

הבום שאקה לאק זו תורה, "מפיצי הבשורה" הם כל מי שמעביר את המוזיקה הלאה, אבא שלו הוא לגמרי אח והוא לא מתבייש בהיותו לא בוגר. עם אלבום שלישי בדרך, נצ'י נצ' הוא כנראה הראפר הכי מצליח בסצינת האינדי. ראיון

עלמא אליוט הופמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נצ'י נצ'
עלמא אליוט הופמן

נצ'י נצ' הוא שם הבמה של רביד פלוטניק (26), מהשמות המבטיחים האחראיים לתחייתו המחודשת של ההיפ הופ בארץ. פלוטניק הצעיר נע בשנות ילדותו בין פתח תקווה ושערי תקווה, איבד את אמו לסרטן כשהיה בן 12, גילה את המוזיקה כשאחותו הגדולה השמיעה לו קסטות של וורן ג'י והפוג'יז, ובגלל סאבלימינל החליט שהוא יגדל להיות ראפר. באופן מרגש, הוא הגשים את החלום. ב-17 ביולי, הוא יציין שנה לצאת אלבומו השני "בור ועם הארץ", בהופעה חגיגית בבארבי, בה יארח את תומר יוסף. פרופיל של MC ישראלי.

» נצ'י נצ' בהופעה - לכל הפרטים

רביד פלוטניק ואני נפגשים בבית קפה באלנבי. אני מזמינה בירה, הוא מזמין קפה. "לא שותה גם בהופעות", הוא אומר לי, "צריך להיות חד על הבמה". עקרון הפכחות מלווה אותו גם בביקורת העצמית: "חשוב לי לציין שהכתיבה שלי הייתה מזעזעת לא רק בהתחלה, אלא שנים קדימה, ועדיין לא היה לי ספק שזה מה שאני אעשה". אני שואלת קודם כל איך הוא נכנס למוזיקה. "הפוג'יז והפסקול הארור של ספייס ג'אם היו מדהימים בעיניי", הוא מספר, "וביום ששמעתי את השיר 'חי מיום ליום' של סאבלימינל החלטתי שאני ראפר. הלכתי עם מגן דוד וכובע של אוניל שכתבתי עליו בטוש 'סאבלימינל'. זה מביך אבל אני גאה בזה. התאהבתי בהיפ הופ ברמה העמוקה נטו בגלל העברית".

למרבה הפלא, הוא לא מגדיר את עצמו כמוזיקאי. "אני כותב, שר, מלחין ובעיקר מציק לשקל, המפיק שלי. אני מגדיר את עצמי כ-Mic controller, מחזיק מיקרופון, זו המהות".  כשאני שואלת לגבי השפה הנערית שלו, הוא מסכים ומסביר: "אני מביא את כל מה שאני, אני כותב כמו שאני מדבר. בחבר'ה אנחנו ליצנים ושטותניקים, זה חשוב שזה יהיה במוזיקה, עם הטמטום והקללות והדביליות".

בעזרת השם

את השם "נצ'י נצ'" פלוטניק קיבל מהחברים בשכונה. "נצ' זה לבן באמהרית. הרבה מחברי הילדות שלי אתיופים אז בחטיבה ובשכונה קראו לי ככה", הוא מגלה. "אני נצ' ואני אוהב את זה. באתי מהמנטליות הזאת, לא ייחסתי לזה חשיבות". הוא אדם מאמין, אביו דור שני לניצולי שואה, והוריו גדלו באותו רחוב בפתח תקווה. בבית שמעו הכל מהכל. "זהר ארגוב ומזרחית של פעם, ריטה, לד זפלין, דיפ פרפל והרבה יוונית - גליקריה למשל מסמלת בשבילי את הזוגיות שלהם. בתור ילד הייתי אנטי מזרחית וזה חזר לי בשנים האחרונות. אני מחפש ביוטיוב סימפולים של אריס סאן או ג'קי מקייטן, ומופתע כל פעם איך אבא שלי מכיר הכל". הוא לא מתנגד להשתחל למיינסטרים: "בלקן ביט בוקס זה הכי גבוה מבחינתי. החלומות הם לשם, אבל אני לא חושב על זה, עושה מה שאני אוהב בלי לכוון למה שחם. השאיפה היא להיות מושמע בכל מקום שאפשר. לכוון למיינסטרים זה דבר אחד, אבל לעשות את המוזיקה שלך ובכל זאת להגיע לשם? זה על הכיפאק, יש שם גם דברים טובים". הוא גם לא משייך את עצמו לסצינת האינדי. אנחנו מדברים על כך שהוא אמן עצמאי והוא מתרצה: "אני שייך לסצינת האינדי? הייתי שמח להופיע באינדינגב, הופעתי שם לפני שנתיים והיה מגניב, היה צחוקים".

"באתי מההיפ הופ המחתרתי. זה הבית". נצ'י נצ' וחברים בקליפ "יאללה בואו":

קרדיט: Boom Shaka Laka

בשנה שעברה נצ'י נצ' התרגש מאוד לקראת ההשקה, ועכשיו כשהוא חוגג שנה לאלבומו השני "בור ועם הארץ", עם קהל של אלפי מעריצים ברחבי הארץ, החששות נרגעו. "גם אם יבואו עשרה אנשים ניתן בראש", הוא מצהיר, "בשנה שעברה הופענו בכל מקום, ובחלק מהמקומות לא היו אנשים, אבל זה מדרבן. לתת תגמול למה ששילמו עבורו, זה הכי כיף. הבארבי היה חלום שהתגשם, הייתי צריך להיות טיפה רשמי. הפעם אני הולך לבוא ולפרק את הבמה".הצלחה מבחינתו זו "היכולת להתפרנס ממוזיקה, לזכות בהכרה, ולהגיע לכמה שיותר אנשים". הוא מתגאה בכך שהוא עובד קשה. "אני עובד בבית דפוס 'אולפני הכיכר', והבוס, למזלי, מאוד אוהב אותי ואת האלבום, אז הוא נותן לי את החופש לא לעבוד חודש אם צריך. אני לא יושב בבית ומתבכיין, מי שעושה את זה לא מבין איפה הוא חי. לחתום בחברת תקליטים ושמישהו יממן לי אלבום? לא רוצה, לא סומך עליהם. אנחנו צריכים להיות יותר חרוצים מהאדם הרגיל, גם לעבוד וגם להופיע, לתלות פוסטרים, לחלק מדבקות ולהביא דיסקים לאנשים".

דופק את הסוואגה

מאז מות אמו ונישואי אחותו הגדולה, פלוטניק מתגורר עם אביו. "אבא שלי הכי גבר בארץ, תולה סטיקרים שלי על הדלת, תומך. הוא סומך עליי, הוא יודע שאני בחור עם ראש על הכתפיים, שאני אחראי ולא עצלן. אבא שלי אח. אח בלב". הביטוי 'אח בלב' מעורר אצלי את שאלת הסלנג שכל כך נוכח אצלו. "'בום שאקה לאק זה מושג ג'מייקני משנות השבעים", הוא מספר, "לראשונה שמעתי את הביטוי בשיר 'לא לבד' שצ'ולו, שהוא האב המוזיקלי שלי, עשה עם סאבלימינל. הייתי אומר את זה כל הזמן על כל דבר, סוג של קריאת התלהבות. 'סוואגה' מגיע מהביטוי 'Swag', של ראפרים כמו ליל וויין ודרייק. ברגאיי ובדנסהול אומרים סוואגה, 'לדפוק את הסוואגה' זה לתת בראש. 'מפיצי הבשורה' הם האנשים שממשיכים את המוזיקה הלאה. גם את, בין אם תרצי או לא תרצי, מפיצת הבשורה עכשיו. זו תורה, אי אפשר להבין את זה על רגל אחת".

נצ'י נצ' בטוח שדחיקתו של הראפ לשוליים היא "התפתחות טבעית של ז'אנר צעיר וחדש שבקע מהקליפה, התרומם והתפוצץ, ואז דעך בהדרגה. זה מה שקורה כשעולים למעלה מהר". יחד עם זאת על מוקי ששופט בתכנית "הכוכב הבא" יש לו רק מילים טובות: "יצא מלך, יש לו אשה וילדים לפרנס. אנשים לא סוגרים את החודש ולך תביא כסף הביתה. כוס אמא של כולם. זה לא מוריד מהאמינות שלו מבחינתי, כל הכבוד וסחתיין עליו, זה מאבק תמידי. צודק, לא צודק זה לא משנה. לא מכר את עצמו ולא שום דבר, הוא מפרנס". הוא צופה בסדרה "חברים" כי זה מצחיק אותו, אבל הוא לא רואה חדשות, או תכניות ריאליטי. "זה שזה מעסיק את כל העם, לא מעסיק אותי ולא מעניין אותי, זה תפל ולא קיים מבחינתי", הוא מודה. "אני יכול להגיד לך דברים מחליאים שכולנו חושבים אבל בשביל מה? צריך לעשות את הדרך הארוכה, המפותלת והקשה כי אין דרך אחרת, כל דבר שבא בקלות גם הולך בקלות. לא מפרגן לזה, אבל מי שהולך לשם זו החלטה שלו. מי אני שאגיד למישהו אל תלך? הוא רוצה להיות זמר, הוא רוצה להתפרסם, שיתפרסם. כל אחד צריך לעשות מה שטוב לו". אכן, נצ'י עושה מה שטוב לו. בימים אלה הוא עובד על חומרים לאלבום השלישי, עובד קשה וממשיך להביט קדימה, כשהמטרה ברורה: להגיע לכמה שיותר אנשים. כנראה שעם ראפרים מלאי תשוקה כמוהו, ההיפ הופ הישראלי ימשיך להתקדם למקומו הראוי במרכז הבמה. או בקיצור: בום שאקה לאק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ