חמי רודנר: "שים עליי גיטרה ואני מלך העולם"

איפה הילד חזרו להופיע ב-2009, הרבה אחרי ששאר הרכבי דור הרוקסן נפחו את נשמתם. לקראת הופעתם הקרובה שוחחנו עם חמי רודנר, מנהיג הלהקה, על ביישנות, עבודת הפקה וכלי הנגינה האהוב עליו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חמי רודנר, סולנה של להקת איפה הילד שחורשת את במות הארץ בימים אלה, היה ועודנו אחד הקולות הבולטים ברוק הישראלי. מלבד פעילותו בלהקה, רודנר מחזיק באמתחתו חמישה אלבומי סולו, רקורד הפקה מרשים ואפילו סדרת טלוויזיה בשם "מרגיש בבית" בה ראיין את מוזיקאי ישראל וליווה אותם במהלך יומם. לקראת ההופעה של איפה הילד ביום רביעי הקרוב בבארבי, תפסנו את רודנר לשיחה על נוסטלגיה, נוכחות בימתית ואהבה למקצוע.» איפה הילד - לוח הופעות» דיוויד יוג'ין אדוארדס, מנהיג וובן האנד: "המרד נבלע בתוך המערכת"» מתי כבר תבואו: כל ההופעות שמגיעות לארץבתקופה האחרונה יש טרנד חזק מאוד של "חזרה לרוקסן" ולרוק של שנות ה-90 בישראל. כחבר בלהקה שמגיעה מהתקופה ההיא, אתה תומך במגמה?"מה שחשוב לי זה שמי שעושה מוזיקה ואמנות יופיע ויקליט ויהיה פורה ויצירתי. באופן עקרוני אני לא אוהב רטרו, למרות שאני נהנה מזה באיזשהו מקום. הלהקה חזרה להיות יחד ב-2009, לפני שהיה את הגל הזה. אנחנו מופיעים בהצלחה גדולה כל הזמן, בכל הארץ, ואם זה נותן לנו בוסט אז סבבה. אני לא כל כך אוהב נוסטלגיה. מבחינתי מה שמעניין וחשוב זה הכאן ועכשיו".

איפה הילד מופיעים הרבה מאוד בתקופה האחרונה. יש סיכוי לשיר או אלבום חדש?"ממש בימים אלה אנחנו עובדים על זה ומקליטים עם עופר מאירי כמפיק מוזיקלי. בקרוב ייצא לנו שיר חדש שהקלטנו לא מזמן. אנחנו עובדים כל הזמן ויש דברים ממש יפים".

הלהקה צמחה בימי השיא של סצנת הPאנק המקומית. אתה מתחבר לז'אנר הזה היום?"איפה הילד לא הייתה להקה Pאנק במובן של המוזיקה, אבל לא ידענו לנגן כשהתחלנו והגישה הייתה של 'עשה זאת בעצמך' - שני דברים שמזוהים מאוד עם הPאנק. כשאני רואה להקות שמופיעות ויש להן קהל, שמתרחש משהו ויש רוקנרול, זה תמיד משמח אותי. מה גם שב-77, בשנים של הPאנק המקורי, הייתי בן 13, כך שזה השורש הכי חשוב שלי. אני מודה ומתוודה שאני לא ממש מכיר את מה שמתרחש עכשיו בסצנה".

בעבר ציינת שאתה אדם ביישן מאוד, אבל האישיות הבימתית שלך בולטת ומושכת תשומת לב. איך שני צדדי האישיות האלה חיים בתוך אדם אחד?"אני כן אוהב תשומת לב על הבמה, זה אחד המקומות היחידים שאני מרגיש בו נינוח, טבעי ומשוחרר. דווקא הביישנות שלי קשורה לכל מה שמחוץ לבמה, או בכל מה שקשור ללהיות במעמד של סלב. זה דבר שאף פעם לא הצלחתי להיות מקצוען בו - העניין הזה של הסלביות. אבל הבמה זה המקום שאני מרגיש בו משוחרר וחופשי. באמת, תשים עליי גיטרה ואני מלך העולם. אחד הדברים שאני יכול לציין לטובה שקרו לי בשנים האחרונות, זה שתשומת הלב שאני מקבל קשורה אך ורק למוזיקה שלי, לאמנות ולהופעות שלנו. כבר לא מצלמים אותי פפראצי ברחוב ואני לא מוזכר, עד כמה שידוע לי, בטורי רכילות. זה דבר מאוד מבורך, מאוד משחרר".לנגן גורם לו לאושר הכי גדול. חמי רודנר ואיפה הילד (צילום: יח"צ)

הפקת מוזיקלית בעבר וכיום אתה מייעץ לאמנים רבים. אתה מעדיף להיות בקדמת הבמה או מאחורי הקונטרול באולפן?"הדבר שאני הכי אוהב לעשות מכל מגוון העיסוקים הרחב שקשור למוזיקה זה לנגן. לקחת את הריקנבייקר שלי ולנגן. לפעמים אני מפיק רק בשביל שיהיה לי תירוץ להעלות בייס ליין בהקלטה. לנגן זה הדבר שגורם לי לאושר הכי גדול. אני ממעט לעשות הפקות מוזיקליות כי זו העבודה הכי קשה והכי לא מתגמלת. את הקרדיט מקבל האמן בדרך כלל, בצדק. כיום אני עושה יותר פרויקטים שקשורים לייעוץ אמנותי - דברים שהם ליטוש של טקסטים או של פרפורמנס. להיכנס ממש לאולפן ולשרוץ שם כמה חודשים זו אופציה שאין לי".

הזכרת את הריקנבייקר אז אני מוכרח לשאול – בס או גיטרה?"ברור שבס. הגיטרה האקוסטית משמשת אותי בנאמנות רבה בקריירת הסולו כי אני מופיע הרבה בהופעות אקוסטיות ומתארח בכל מיני אירועים, והיא מאוד נאמנה לי, אני יכול לבוא איתה לכל מקום ולעשות את המוזיקה שלי. אבל הבס ממש מכניסה אותי לשיכרון חושים, פשוט קשה להסביר את זה אבל זה עדיין מטריף אותי".

אתה מופיע עם איפה הילד, סולו, במופע משותף עם דנה ברגר וירמי קפלן, ומלמד מוזיקה. אתה מצליח להתקיים כמוזיקאי בישראל?"כן. בסך הכל אני מקיים את משפחתי ומפרנס אותה בעצמי. יש לי שלושה ילדים, רכשנו דירה, הכל מהעבודה שלי. כמובן שיש רגעים עם קצת יותר שפע או קצת פחות אבל משפחתי מתפרנסת מהמוזיקה שלי".איפה הילד יופיעו ביום רביעי הקרוב (29 באפריל) בבארבי תל אביב ויארחו את מאור כהן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ