גיא שמי מאינפקציה: "אנחנו לא חוזרים סתם כדי לדפוק קופה"

אחרי שמונה שנות שתיקה חוזרת אינפקציה לשלוש הופעות איחוד - כולן סולד אאוט. רגע לפני הגיטריסט גיא שמי מדבר על האלבומים, הסיבות שהובילו לפירוק, ההתעלמות של הרדיו ועל הקהל הענק והאוהב שהחזיר את אינפקציה לחיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מעולם לא הייתה תנועה תוססת יותר בעמוד הפייסבוק שלי, כפי שהייתה ביום בו פרסמתי את דבר חזרתה של אינפקציה למופע איחוד. אלה לא היו רק חבריי הקרובים. כמויות בלתי מבוטלות של אנשים, שעד לאותו רגע הייתי בטוחה שאין לי איתם במשותף דבר וחצי דבר - הגיבו בהתלהבות מטורפת. המופע הפך סולד אאוט בתוך שמונה שעות מרגע פרסומו. הלהקה הוסיפה מופע, ועוד אחד - כולם בבארבי, ולכולם אזלו הכרטיסים במהירות האור. כן, אינפקציה הייתה ללא ספק להקת קאלט, היא הצליחה להגיע ולגעת בליבם של הרבה ילדי רוקנרול אבודים בשלהי שנות ה-90, אבל אפילו החברים בלהקה לא שיערו שהחזרה לבמה אחרי שמונה שנות שתיקה תעורר כזאת היסטריה. » אינפקציה - כל הכתבות» אינפקציה בהופעה - כל הפרטיםאז נכון - "למלא את הבארבי שלוש פעמים זה לא למלא את קיסריה", כפי שניסח זאת גיא שמי, הגיטריסט המוביל בלהקה, ועם זאת חברי אינפקציה בהחלט יכולים לחייך לעצמם בסיפוק. "בחיים לא העזנו לחשוב על שלוש הופעות ועוד סולד אאוט", מספר שמי. "כשראינו שכל הכרטיסים נמכרו להופעה הראשונה כבר דיברנו על שנייה אבל בחיי שלא חשבנו שזה יגיע להופעה שלישית. אנחנו מאושרים מזה מאוד וגם לחוצים"."פשוט הפסקנו לקבל טלפונים" אינפקציה הוקמה בפתח תקווה באמצע שנות ה-90 על ידי גיא בן-שטרית וניר טרטר, שצירפו את גיא שמי על הגיטרה, את ירון שראל על הבס ואת רן יורגנסון על התופים. לשמי טרם מלאו 17 שנים כשטרטר פנה אליו, לאחר שהכיר אותו בבית הספר רימון. הם עבדו יחד והחלו להופיע. קלטת הדמו הראשונה הגיעה ב-1996, והשמועה על הלהקה המטורללת שמצליחה לשלב בין מטאל, פאנק, פופ ומוזיקה ים תיכונית פשטה כאש בשדה קוצים. בשנת 2000 הם סיימו להקליט את אלבום הבכורה "ככה מפנקים". המילים בשירים של אינפקציה היו לעיתים מטופשות, על גבול הדאחקה, אבל עמוק מתחתן הסתתרה ביקורת חברתית נוקבת על מגוון נושאים: אלימות במשפחה, גזענות, התאבדויות בקרב בני נוער, גילוי עריות ועוד. הקהל המשיך להגיע להופעות, אבל הרדיו פחות או יותר התעלם. עד היום לא ברור כמה עותקים נמכרו מ"ככה מפנקים". הסיבה העיקרית לכך הייתה שהלהקה נקלעה לסכסוך עם חברת MCI, שהייתה אחראית להפצתו, ולא העבירה לטענת הלהקה חלק ניכר מהרווחים. בתחילת שנת 2004 תבעו חברי אינפקציה את חברת MCI על הנזק שנגרם להם. החברה בתגובה הפסיקה להפיץ את האלבום מאותו הרגע. לאחר מאבק משפטי של שנה, קיבלו חברי אינפקציה את כספם, וחתמו על חוזה הפצה חדש עם NMC. יורגנסון עזב את הלהקה בהמשך ולעמדת המתופף גויס עומרי הנגבי. טל מטמור הצטרף ללהקה כגיטריסט נוסף וכאחראי על עיבודי המחשב. ב-2004 יצא אלבומה השני של הלהקה "בכיף", הוא היה שונה ומתון יותר מקודמו, וגם הוא לא זכה להשמעות רבות בתחנות הרדיו. הקהל המשיך לבוא אבל חברי אינפקציה שקעו בחובות בשל החזרי העלויות של הפקת האלבומים, והתרכזו בפרויקטים נוספים. לא הייתה הודעה רשמית על פירוק, אבל אינפקציה דעכה ונעלמה. הקהל מעולם לא שכח אותם, המעריצים פיצצו את חברי הלהקה בבקשות לקאמבק ואף נפתחה קבוצת פייסבוק הקוראת לחזרה של הלהקה. שמונה שנים של שקט - והנה זה קורה. אז יאללה, תזרקו עליהם סולם. אינפקציה בשיר "בקבוק עליי":

שמי, כיום בן 36, הוא גם הגיטריסט של מרסדס בנד  וגם שותף פעיל ואחראי על פרויקטים מוזיקלים נוספים. מבקרי מוזיקה כבר הספיקו להכתיר אותו כאחד הגיטריסטים הטובים בישראל, אבל נדמה שדווקא באינפקציה הוא החבר הפחות ורבלי, ממעט לדבר עם התקשורת ומעדיף את השעות הארוכות בחדרי החזרות. "אני לא זה שהקמתי את אינפקציה, אבל שלוש ההופעות האלה גורמות לי להרגיש קצת נחת", הוא מספר. "לקחנו הימור ואנחנו עדיין לא יודעים איך להתמודד עם הדבר הזה". למה האיחוד קרה דווקא עכשיו?"אף פעם לא התנגדתי לכך שנתאחד. זה פשוט קרה. לא באמת התפרקנו רשמית אף פעם, וכל אחד מאתנו חיכה לטלפון מהשני - שלא התקשר. בסוף התקשרו". ממי קיבלת את הטלפון? איך הרגשת?"מניר (טרטר, שירה וקלידים בלהקה מ.ק). אני בשבע שנים האחרונות לא באמת דיברתי עם אף אחד, כשאתה בלהקה אין כל כך צורך להתראות שהוא לא במסגרת הלהקה. אם אנשים מסתדרים ונורא אוהבים אחד את השני אין צורך ללכת לשתות בירה יחד, כי תעדיף לשתות בירה עם מישהו שלא ראית". דווקא יש שמועות שאתם לא מסתדרים בינכם. על גבול הלא סובלים זה את זה. "זה סתם לא קשור לכלום. בכל להקה יש חילוקי דעות. בחודש האחרון אני רואה את החבר'ה כמעט כל יום, ניר וגיא (בן-שטרית שירה וגיטרה בלהקה מ.ק) הם שני אנשים שמאוד לא אוהבים להתפשר. אז עובדים קשה ויש המון דעות וזה לגמרי בסדר". אז למה התפרקתם? גם על זה יש למעריצים שלל ורסיות ושמועות. "זה אף פעם לא היה פירוק. פשוט הפסקנו לקבל את הטלפון של מתי יש הופעה וזהו בגדול. אני הייתי במרסדס גם כשהייתה אינפקציה, אני מכיר מעט מאוד אנשים שמנגנים רק במקום אחד. ישראל זה מקום קטן ובא לך לעשות יותר דברים. זה בטח לא בגלל הפרוייקטים האחרים שיש לנו"."תמיד נמשכתי לדפיקות"

כמו הרבה מוצרי תרבות שקיבלו מעמד של קאלט גם לאינפקציה לקח המון זמן להתברג. לדבריו של שמי, לא היה מדובר רק בהתעלמות של הרדיו, אלא בביקורת שלילית מתמשכת שהגיעה אפילו מהחברים הטובים, אלה שדווקא אמורים לפרגן. "כל חבר שהבאתי להופעה בהתחלה אמר לי שזה לא טוב. זה קרה לי הרבה", הוא מודה. "ופתאום התחילו לאהוב. מבחינתי זה עדיף - שיגידו שזה גרוע, מאשר שיגידו שזה בסדר". באלבום השני שלכם דווקא הייתה התעדנות משמעותית ופסיעה לכיוון המיינסטרים."שידרו אותנו ברדיו באופן מאוד רדוד. לקח לנו המון זמן לעשות את האלבום השני. אני קולט היום איך אנשים מבחוץ יכולים לחשוב שזו קריצה למיינסטרים, אבל מבחינתי אז לפחות, זו לא הייתה". אתה חייב להודות שיש הבדל גדול בין טקסט כמו "בואי ואתן לך המון זכוכיות על הלשון" ל"זה עושה לי שמח לא להתפתח"."כל האלבום השני יכול להתפס כהתחנפות אבל מבחינתנו הוא היה ההתפתחות הטבעית של הלהקה. יחד עם זה כל הזמן ניסינו לעשות דברים שלא מצפים מאתנו לעשות. מיד אחרי "מסעדות דגים"  בהופעות היינו עושים קאבר לאלביס קוסטלו כדי שהפאנקיסטים יתעצבנו. כל דבר שהוא נגד וטראבל מייקרי אני מאוד אוהב אותו, באנו למשבצת של אתם עושים רעש ועשינו שקט". ניר טרטר אמר פעם שכדי לאהוב מה שאתם עושים חייבים לסבול מאיזושהי הפרעה נפשית."אפשר להגיד שיש מאחורי הטקסטים דברים שכאבו לנו ואולי בגלל זה הגיעו להרבה אנשים. אני למשל בנאדם די נורמטיבי, גדלתי בתל אביב והכל, אבל לקחתי כדורים פסיכיאטרים נגד דכאון כמו כולם. תמיד נמשכתי לדפיקות הזאת. פעם הייתי אומר על עצמי שאני הכי נורמלי בלהקה, היום אני כבר לא בטוח". "אני בעד כל דבר שהוא נגד". גיא שמי (צילום: יח"צ)התחלתם כלהקת דאחקה, איך בסוף קרה שזה תפס כל כך הרבה אנשים מבחינתך?"תמיד לקחנו דברים ברצינות תהומית עד כדי קושי. השתמשנו בהרבה הומור שחור ואנשים התחברו לזה. אמרנו את הדברים החשובים באופן שלא ינסה להשמע מייגע רפטטיבי או טרחני. גיא בן-שטרית מסוגל לכתוב טקסטים נורא הזויים וטיפשיים וניר טרטר מתחבר ושר אותם ברצינות". בראיון לYnet מ -2012 ניר טרטר אמר שלא יחזור לנגן עם אינפקציה בלי שיהיה לה משהו להגיד- בשביל סתם לדפוק 2-3 הופעות בבארבי ולעשות קופה. זה לא בדיוק מה שקורה עכשיו?"ממה שאני הבנתי ממנו הוא עדיין עומד מאחורי הדברים האלה. המטרה ממש לא הייתה לדפוק קופה אלא לתת מענה לקהל האדיר שלנו. משלמי הכרטיסים רוצים לבוא. הלהקה החזיקה כל הזמן הזה בגלל הקהל. מרגש אותי שחלק מהקהל היו בגיל ההתבגרות כשאינפקציה התחילה ועכשיו יצא להם לראות אותנו בבגרות. באמת שכיף לנו לחזור בשביל הקהל הזה ולא משום סיבה אחרת". "יש דיבור על לחזור להקליט" לילדים של אינפקציה הורידו את הגשר. הם שרדו את התיכון, חלקם גם את הצבא. אחר כך הגיעו החיים - אבל המוזיקה נשארה עמוק בתוך הלב. הרפליקות המצחיקות מהשירים של אינפקציה הפכו לביטויים שגורים, ולקהל החצי מלנכולי חצי מטורלל נוספו דורות חדשים. "זה מדהים אותי כשקהל צעיר בא ואומר לי שהוא גדל על אינפקציה", מספר שמי. "בגלל זה אנחנו בלחץ מאוד גדול כי כל הכרטיסים נמכרו ועכשיו אנחנו חייבים לתת את הכל". לא תחזרו להקליט?"יש דיבור על לחזור להקליט. בינתיים די החלטנו כולנו שנתרכז בהופעות האלה כי פשוט לא נצא מזה. קבענו לעצמנו פגישות לאחר מכן לשמוע אחד את השני ולדבר. אנחנו לא מתחייבים על כלום".

מה אתה חושב על כל מיני להקות כיום שממש נראות ומרגישות כמו הילדות הקטנות של אינפקציה? ויתרתי והמפשעות מזכירות אתכם מאוד בוייב ובטקסטים."את המפשעות לא יצא לי לשמוע. כן ראיתי במי מדובר, יצא לי לפגוש אותם והם נראים אחלה. איתי זבולון מ-ויתרתי הוא חבר מאוד מאוד טוב שלי. תמיד נדנדתי לו שהוא צריך להיות מיליונר. אני גם הפקתי שני שירים של ויתרתי, הם אוהבים את אינפקציה, אבל הם יותר בPאנק ופחות בריבוי ז'אנרים, והם עושים יופי של דברים". ממרומי כל כך הרבה שנות נגינה בגיטרה, עדיין יש חוסר בטחון?"עם הגיטרה אני יודע מה הולך לקרות. אני מרגיש בטוח. עם השירה פחות - אני חושב שאני שר טוב אבל לא מספיק מיומן כמו בנגינה. אני די בסדר עם עצמי מבחינת איך שאני כגיטריסט. לקראת החזרות הקשבתי לאלבום הראשון שלנו שוב. הוא מדהים בעיניי, אבל אני מנגן שם מזעזע, שמעתי את זה ולא האמנתי. אני נורא מנסה לא לתפוס תחת. היום הייתי עושה הכל אחרת אני לא מזהה את עצמי מהאלבום הזה. היום כשאני טועה אני כבר יודע לטעות טוב".

איזו מוזיקה ישראלית אתה שומע עכשיו?"שלום גד די מדהים מאז ומתמיד. גרייט מאשין, גארדן סיטי מובמנט, טייני פינגרז. לאו דווקא להקות שנראה בשלטי חוצות. יש גם את בוא תמזוג שהתארחתי אצלם פעם". חברי אינקפציה דיברו לא פעם על בעיות כלכליות, שאין להם כסף ללחם וטחינה, שלא החזרתם את החובות. היום אתה מצליח להתפרנס ממוזיקה?"אני לא עושה רק מוזיקה לבד אבל אני מצליח להתפרנס. אני נוסע במוניות עם גיטרה ותמיד שואלים אותי את זה. אני עונה שאני בסדר. היו לנו שנים קשות אבל אנחנו לא מסכנים. אני עושה מוזיקה ואני מאוהב במוזיקה ואני שמח על כל מי שיהיה שם כשנחזור. אני כבר מחכה לפגוש ולראות שוב את כולם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ