פסקול מלחמה: כיצד מעצבים עורכי הרדיו את מצב הרוח הלאומי?

מעדיפים לפנות למיינסטרים, לא מתפרעים עם מוזיקה לועזית, שוקלים מילים, ואחרי דיווח על הרוגים עוברים לשירים בעברית. העורכים המוזיקלים של תחנות הרדיו מספרים כיצד מעצבים באמצעות מוזיקה את מצב הרוח הלאומי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אנחנו נמצאים במצב של לימבו. נעים בין דיכאון תהומי לרגעי שמחה ותקווה, בין כעס עצום להבנה ורצון לסייע, בין פחד מצמית לפרצי צחוק לא ברורים. העיניים והאוזניים שלנו צמודות לחדשות ואז רוצות להפסיק עם זה, אבל לא יודעות מה להכיל במקום. אנחנו לא מוכנים לרקוד בסלון, אבל לעזאזל, החיים עדיין כאן. בתוך כל הבלגן הזה עובדים העורכים של תחנות הרדיו. הם הפסקול שלנו בעבודה, באוטו, ברדיו הקטן שחיילינו הביאו לעמדה וגם רגע אחרי מבזק שמדווח על חיילים הרוגים.

"זאת משימה לא פשוטה ואפילו מורכבת", מודה אור צלקובניק, מנהל מוזיקלי בגלגלצ, "נקלענו לאיזושהי שיגרה שכל הזמן מטפטפות אליה חדשות רעות, לצד שיגרה יומיומית שמנסה לראות תקווה. בין שני הצדדים האלו אנו נעים, וכך גם המוזיקה שאנחנו בוחרים להשמיע - שירים נוגים, ממלכתיים יותר, אבל גם כאלה שמשרים איזושהי נימה של נחמה, של תקווה".

» מוכרחים להיות עצוב» במערכה הזאת כולנו מפסידים» קיבעון ושמו רוני דניאל

בחוץ מתוח וקשה, בבית אנשים מחפשים תקווה. בין כל הקושי והרגישות הזאת, איך מחליטים מה יהיה הקו?"העורכים שלנו כל הזמן עם האצבע על הדופק, והפלייליסט יכול להשתנות גם שעה לפני השידור, לפי ובהתאם למה שקרה. אם מגיעה ידיעה קשה שאמורה להתפרסם בקרוב, למשל, האווירה תלך לכיוון השקט יותר". מוזיקה לועזית מתאימה בימים כאלה?"אנחנו שמים, אבל פחות. הרבה מהפלייליסט שלנו מושפע מהתוכנית 'קולות החיילים' שהתרחבה בימים אלו, או מורכב לפי מה שהחיילים מבקשים, גם בעזה וגם הפצועים בבתי חולים, וגם בהתאם לבקשות מאזינים בדף הפייסבוק שלנו. אנחנו רואים מה הקו שמתאים, ואם שירים לועזיים שמבקשים מתאימים - הם ייכנסו".

"שירים שמשרים איזושהי נימה של נחמה, של תקווה".  אור צלקובניק (צילום מסך)

כמו צלקובניק, גם רועי דלמדיגו, עורך ראשי ברדיו תל אביב 102 FM, מרגיש שהקו השקט הולם את המצב. אצלו נובעות הבחירות המוזיקליות גם מהרגשתו וגם מהלך הרוח ומהאנשים ברחוב. "הורדנו הילוך לגמרי", הוא מספר, "לא רצינו להרגיש שקורה משהו ואנחנו במין בועה. בהתחלה עוד ניסינו להישאר בקו קצת יותר שמח עם תוכנית הבוקר של אסי עזר ודפנה לוסטיג, אבל מהר מאוד הבנו שאנחנו צריכים ליישר קו עם מה שקורה. זה פשוט לא מרגיש מתאים לנהוג אחרת. אני שומע את זה מאנשים ברחוב ומרגיש את זה בעצמי. אנשים אולי ישמעו שירים יותר שמחים בבית, אבל מהרדיו והטלויזיה הם ירצו משהו אחר". וממה מורכב הפלייליסט של התחנה?"למרות שהדגש הוא על מוזיקה עברית, חשוב לנו לשים גם שירים לועזיים, כדי לשמור על תחושה של 'החיים נמשכים'. אחרי רגע קשה הפלייליסט יורכב אמנם מיותר שירים בעברית, אבל עדיין לא ידמה לכזה של יום הזיכרון. אנחנו בהחלט שמים לב ברגעים כאלו שלא יושמעו שירים לא מתאימים, נניח "rocket man" של אלטון ג'ון, וזה עניין של דקות. ברגע יכול לקרות אירוע קשה שישנה את הפלייליסט לחלוטין". מי האמנים שמושמעים הכי הרבה בתקופה הזאת?"אני שם הרבה את אריק איינשטיין, אהוד בנאי, אביתר בנאי ומאיר אריאל - שירים שיש בהם עומק מסויים, כדי שחיילים ואמהות של חיילים, וכולם בעצם, יוכלו להתחבר אליהם". בדיקה באתרים "רדיומטר" ו"מדיה פורסט", המרכזים את כמות ההשמעות של אמנים שונים, מחזקת את השמות שמסר דלמדיגו. לצד איינשטיין ואריאל, מופיעים שם עברי לידר, שלום חנוך ואף יהורם גאון ובועז שרעבי. פרט לדואט של הדס קליינמן ואביב בכר, אף אומן חדש לא מככב ברשימות ההשמעה. צלקובניק מאשר את העניין. "כבר שבועיים לא עשינו ישיבת פלייליסט ולא שודר המצעד שלנו. אנחנו מרגישים שאנשים רוצים לשמוע שירים שהם מכירים. הדואט של קליימן ובכר,למשל, יצא כשבועיים לפני תחילת המבצע, והוא מתאים לאווירה. חשוב לומר גם שהרבה פחות שירים חדשים יוצאים לרדיו בכלל. אמנים מבינים את המצב. כשנחזור לרגיעה, נחזור לשירים שפחות הושמעו בתקופה הזו ולשירים חדשים לגמרי".

שירים עם עומק, כדי שכולם יוכלו להתחבר אליהם. אביתר בנאי (צילום: עירא דיין)

משנים גם את הפתיח לתוכנית ברדיו תל אביב הבחירה לאו דווקא קשורה במצב המתוח. "אצלנו גם בזמן רגיל  לא משמיעים המון חומר חדש לגמרי", מספר דלמדיגו, "אבל אם ברגיל אנחנו משמיעים נגיד שניים שלושה שירים ביום, עכשיו גם  זה ירד. אנחנו מעדיפים לפנות יותר למיינסטרים, לקונצנזוס, אז נשמיע שי צברי, השירים החדשים של רייכל, אבל לא משהו שלא שמעו עוד". לעומתם, ברשת ג', דווקא משמיעים כמות לא מבוטלת של שירים שיצאו בתקופה האחרונה, וגם אמנים חדשים. "יש לנו בתחנה את רשימת הנבחרים של רשת ג', ובה יש 12 שירים חדשים ו-6 מתחדשים", מסביר טוני פיין, עורך התוכנית "באוויר", "כל עורך חייב לקחת שני שירים לפחות לתוכנית שלו. ובכל זאת, בימים האלה אתה לא תיקח את השירים הקצביים יותר". התוכנית של פיין ייחודית ומורכבת ממיקסים, מעיין ארבע רצועות שבתוכן משתלבים הג'ינגלים השונים של התחנה. בעקבות המצב והודעות דובר צה"ל על התרעות ואזעקות, הג'ינגלים ירדו לגמרי. "גם את הפתיח של התוכנית שלי, שהוא בדרך כלל קצבי עם מחיאות כפיים ושריקות, שיניתי למשהו מתון יותר". איך עורכים תוכנית בימים כאלו, על מה הדגש?"אני עורך את התוכנית שלי כל יום כשלוש שעות לפני עלייתה לאוויר. העריכה לוקחת לי משהו כמו שעתיים וחצי. הכי קשים אלו הימים הלא ברורים, כמו היום למשל, כשלא ברור אם אנחנו הולכים למלחמה כוללת ושמים פס על כולם, או שפשוט מסיימים. אני יושב באולפן ולא יודע על איזה קו ללכת. כששקט ועוד לא היו טילים, אז אולי אפשר ללכת על משהו קצת קצבי יותר מהימים האחרונים, אבל אני לא בטוח".

נמצאה המרגיעה הלאומית? קרולינה (צילום: אסף עיני)

» כשהמלחמה מגיעה ללונדון» המדריך להעלאת סף הכאב

מי מושמע אצלך בדרך כלל, בימי שגרה?"באופן כללי השירים אצלי הם רק מעשר שנים אחורה בערך, ומתוכם אני לוקח כאלו שמתאימים לאווירה שיש עכשיו. למשל סגיב כהן עם אגם בוחבוט בשיר "ברכת הדרך", רותם כהן "רק תחזור", אייל גולן "שמור עליו", אדם בשיר "מחר יהיה שקט" שיצא לפני המבצע וכל כך מתאים עכשיו. אבל יש גם דברים ישנים יותר כמו "בוכה לקירות" של דיוויד ברוזה, ויש גם, כמובן, את "גולני שלי" בביצוע של שלומי שבת. הוא קצת יותר קצבי, אבל משתלב מאוד".

אין אפליה, נשים מקליטות פחות על אף החיבור המתקשר בין הפטריוטיות הארצישראלית לפס הקול ברדיו, דלמדיגו מרדיו תל אביב מודה שאצלו לא ישמיעו את "גולני שלי" בתקופה הזאת. "אני מאוד אוהב את שלומי, אבל לא מתאימים לנו שירים שהם לגמרי על המלחמה העכשווית. בכל מבצע ומלחמה יוצאים שירים כאלה וזה קצת יותר מדי בשבילנו". נתון מעניין נוסף שעולה מבדיקה באתרים המרכזים השמעות, מגלה שנשים מושמעות פחות. מול 22 זמרים גברים המושמעים הכי הרבה, עומדות רק 3 זמרות: ריטה, מירי מסיקה ושרית חדד. ברשימת השמעות השירים השבועית המצב לא מזהיר יותר: 1-2 שירים מפי זמרת מתוך 10 השירים שנכנסו למצעד. שלושת העורכים טוענים כי אין פה שום דבר מכוון. "אם זה קורה, זה במקרה. דווקא קרולינה, דנה ברגר, אפרת גוש באות טוב מאוד עכשיו, מאוד מרגיעות", אומר דלמדיגו. לדעת צלקובניק, זה עניין של גלים. "אני חושב שבתקופה האחרונה יוצאים יותר זמרים, אבל אני זוכר שהיו תקופות שבהן יצאו הרבה יותר שירים של נשים לרדיו". רק טוני פיין מודה שמדובר בבעיה, אם כי לאו דווקא בבעיה עכשווית. "אני רואה אצלי שהושמעו בממוצע 3 שירים של נשים מתוך 12 שירים בתוכנית. זה, לדעתי, הממוצע של החומר שמגיע מנשים. ניתחתי במשך כמה שנים את ההשמעות של גברים, נשים ולהקות, וצריך להיות מודעים לזה שיש פחות נשים מקליטות. אני חושב שיש להן פחות משאבים כדי להקליט, ולכן גם מגיעים פחות שירים לרדיו. בכל מקרה, אני בדרך כלל משתדל שיהיו אצלי בתוכנית כמה שיותר נשים וגם זמרים שהיו להם פחות להיטים בעבר, אבל במלחמה אני לא מקפיד על זה".

אחת משלוש הזמרות המושמעות ביותר. ריטה (צילום: אורית פניני)

להשמיע מוזיקה שיכולה ללמד, למחות, ולפעמים רק לענג

לעומת השלושה, טל השילוני, מקימת תחנת 88FM, וכיום עורכת ומגישת 'נעים בכביש' ו'טל השילוני מארחת', לא מושפעת משיקולי עברית-לועזית או שיר חדש או ישן. "מאז שהוקמה התחנה, היה ברור לנו שאנחנו לא פה בשביל לעשות פלייליסט", היא מסבירה, "אצלי הרגשות מתרגמים לשירים, עם דגש מיוחד לטקסט, ולאו דווקא משהו מחבק ומרגיע. אתמול, למשל, השמעתי את "SOLDIER THINGS של טום וויטס, שמדבר על הרגעים שבהם החייל נמצא עם עצמו והרגעים עם משפחתו, וגם את קרן הכט, בשיר שאביב גפן כתב לה לפני כמה שנים, שנקרא "בתנאי שישוב", ומדבר על חברה שמוכנה שחבר שלה יילך לצבא, בתנאי שישוב. את המשפט הזה - בתנאי שישוב, היא צורחת בכאב, וזה חלק מאיתנו. גם חיילים שחוזרים בארון זה חלק ממה שקורה עכשיו, וזה משהו שצריך להגיד".

» התשובה למתקפות ברשת» 15 אלף איש דורשים תשובות

חדשים, אבל הצליחו להיכנס לרשימת ההשמעה. הדס קליינמן בקליפ "סירת מפרש" >> ובכל זאת, לא תשימי סתם שיר שבא לך. הכל מחובר איכשהו למצב."כבר אמר לי חבר שאני צריכה לשנות את השם של 'נעים בכביש' ל'טלי אקטואלי'. כל חיי נקודת המוצא שלי היא מה שקורה סביבי, לא משנה אם זה מזג האוויר, כלכלה, או בימים כמו אלו שקורעים את ליבי. אני לא באה להגיד אם זו מלחמה צודקת או לא, אני לא פרשנית פוליטית. אני רק רוצה להשמיע מוזיקה שיכולה ללמד, למחות, ולפעמים רק לענג.

יש לך קו, איזושהי אמירה שאת הכי מתחברת אליה?"אני תופסת את עצמי מתחברת לכאב ולאובדן שהוא נוראי בעיניי, אבל אני גם אשים את IMAGINE של ג'ון לנון, או את "תפילת האמהות" של יהודית תמיר, גליקריה ואמאל מרקוס. וזה לא רק אני, גם האורחים שבאים לתוכנית בימי חמישי בוחרים דברים שמתאימים לעכשיו. רן עפרון שם את השיר של שלום חנוך "בדיוק כמוך", שיר שיכול להקפיץ אנשים שחושבים שצריך לחסל את כל מי שהם נגדם. אבל אני מאמינה שאין עם שרוצה במלחמה, אף אחד לא רוצה לראות  מוות של נערים. בגלל זה אני אשמיע גם את WAR WHAT IS IT GOOD FOR, או את 'לא ודי' של ריקי גל. זה שיר שיכול להכעיס אנשים שאומרים שאין עם מי לדבר, אבל אני לא מוכנה לוותר על הכמיהה לשלום".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ