כרוניקה של טילים וביטולים: תעשיית המוזיקה הישראלית בעקבות המלחמה

המצב הבטחוני הביא עמו גל ביטולים של הופעות ופגע קשות בין השאר גם בתעשיית המוזיקה הישראלית. למנהל המחלקה הבינלאומית של שוקי וייס בכל זאת יש תקווה: "זה פשוט עניין של עד כמה הקהל רוצה לבוא"

עידו שחם, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הקיץ בוטל. יש שפע של ים, לחות, ואבטיח, אבל הופעות הקיץ הגדולות התאיידו בשל המצב הבטחוני. "זה מצער וזה בעיקר עצוב מאוד", אומר אורן ארנן, מנהל המחלקה הבינלאומית של שוקי וייס. "במיוחד ניל יאנג, שהוא דוגמה מדהימה למופע שהיתה לו כזו ציפייה מצד הקהל וכזאת התרגשות כנה ואמיתית מהרגע הראשון שהודענו עליו". לדבריו של ארנן, האכזבה בעקבות הביטול הייתה רבה אף יותר: "מדובר באמנים שהיו מאוד מאוד נלהבים להגיע לכאן, גם ניל וגם הלהקה והצוות, ואנחנו מקווים שנוכל לעשות את זה בקרוב".» גל הביטולים ממשיך» נצחונו של זרם האינדי על הטלוויזיה» הבנות היהודיות שכבשו את העולם

אבל הלב של המעריצים לא נשבר רק בעקבות ניל יאנג.  בחודש האחרון בוטלו או נדחו הופעות של הבקסטריט בויז, קליס, מגהדת', קורט וייל, ועוד רבים וטובים. "הנזק התרבותי הוא נפגע מלחמה", מציין ארנן. הוא מעריך את הנזק הכספי של הביטולים במיליוני שקלים, וכעת רק נותר לו לקוות שלימים גם המדינה תכיר בקורבן הנוסף של המבצע: "הם החזית, זאת אומרת, הבידור והתיירות, אלה הדברים הראשונים שנפגעים. יפה לראות שהמדינה יודעת לטפל בתיירות, ויבוא גם יום שהם ידעו לטפל בתרבות".

גם הופעות מקומיות בוטלו, בין היתר של רונה קינן, יהודה פוליקר, ורד בנד. להקת איטליז דחתה הופעה בירושלים שהייתה אמורה להתרחש בזמן תחילת המבצע. "אנשים נערכו למצב מלחמה והייתה תחושת חירום גדולה באוויר", סיפר גיא בן שטרית, מנהיג הלהקה. "בנוסף, היו כל מיני אירועים שבוטלו בו זמנית. היה את האירוע של ברי סחרוף  בבריכת הסולטן שאחרי חמישה שירים הופסק בגלל אזעקות. זה היה בשבוע שאנחנו היינו אמורים להופיע בירושלים וזה לא היה הזמן לקיים הופעה". חלק מהקיום

אבל לא הכל בוטל. "במובן מסוים, פתאום אין הופעות ענקיות מחו"ל. אז מה נשאר? נשארים האמנים הקטנים", טוענת הזמרת והיוצרת עדי אולמנסקי, "אפשר להסתכל על זה באופן חיובי לשם שינוי.  אולי באמת האמנים הקטנים יקבלו יותר קהל כי האנשים בעצם צמאים לתרבות ועדיין רוצים לצרוך הופעות ולשמוע מוזיקה בלייב". אולמנסקי ציינה שמצד שני היתה אווירה של חוסר רצון לצאת ולהסתובב: "זה לא שונה בין מוזיקה לכמעט כל תחומי העסקים. כולם במצב קשה והרבה עבודות מתבטלות. זה משהו שאנחנו צריכים לקבל".

אולמנסקי היא דוגמה טובה לפריחה יוצאת דופן, דווקא בתקופה האחרונה: היא שחררה קליפ לשיר "Was It You" שזכה לעשרות אלפי צפיות, קיבלה אייטם ב Idol Magazine הבריטי, והופיעה בפסטיבל Melt בגרמניה לצד צ'ט פייקר ולהקת הבנות "חיים". "היה לי מן מאבק פנימי כזה", מודה אולמנסקי, "מצד אחד בפן האישי של הקריירה, באנגליה ובגרמניה פתאום קורים לי דברים מטורפים ואני עפה באוויר עם כל מיני חלומות. מצד שני, המצב פה נוראי והכל מזעזע, כולם בוכים וכולם בדיכאון. אני מרגישה מאוד לא בנוח. אני בטוחה שאף אחד לא יפסיק לעבוד כל עוד זה לא פוגע בעסק באופן אישי. מבחינתי זה שאני ממשיכה להופיע זה חלק מהעסק, מהכסף, מהקיום שלי".פריחה יוצאת דופן, הקליפ החדש של עדי אולמנסקי:המלחמה היא גם השראה

יובל הרינג, מנהיג להקת ועדת חריגים, סבור שאחת מהבעיות של המוזיקה בארץ היא אי רציפות: "כל פעם קורים דברים דחופים יותר מהתרבות שקורים, דברים שקשורים לחיים ומוות, והתרבות נעצרת". לדעתו של הרינג, בזמן רגיעה האמנים לא יחזרו לאותה הנקודה שהיו בה לפני המלחמה: "פה האמנות היא מאוד רפלקסיבית למצב. המוזיקה כל הזמן מגיבה לזה, או לשינויים כלכליים. יהיה קשה להתאושש".

אלבום הבכורה של ועדת חריגים, "העולם אבד מזמן", הוקלט בזמן מבצע עמוד ענן, חלק משיריו עוסקים בירי טילים ובסוף העולם, ובשבועות האחרונים שחרר הרינג לרשת סקיצות לקראת אלבום חדש. "לא יודע איך זה קרה, אבל בצורה קוסמית כלשהי, המבצע ואיזשהו תסכול אישי שהיה לי עם איך שהתחלתי להרכיב את האלבום באו באותו הזמן". בהמשך השיחה עמו, הודה הרינג שהוא בכל זאת נאחז במה שעלול לחזור על עצמו: "זה לא שאני מחכה לזה בשביל האלבום הבא, אבל זה ללא ספק מצית אצלי איזשהו מתח נפשי".

ובכל זאת חשוב לזכור שזו ממש לא הפעם הראשונה בה ספגנו טילים או ביטולים: הרד הוט צ'ילי פפרס ביטלו ב-2001, דפש מוד ב-2006, והפיקסיז ב-2010. החדשות הטובות - שלושת הלהקות הופיעו בסופו של דבר בארץ. "חזרתי לארץ לפני שבע שנים, ואני עם שוקי כל השבע שנים האלה", סיפר ארנן משוקי וייס, "אני חושב שזה הסיבוב הרביעי או החמישי של התמודדות מול אירועים בטחוניים לפעמים מצליחים להתאושש מזה אבל אי אפשר לדעת. מדובר בעניין פשוט - עד כמה הקהל רוצה את זה וכמה אנחנו יודעים לעשות את העבודה שלנו. יש הרבה תקווה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ