מפולק עד אלקטרוני: מה מחכה לכם בפסטיבל יערות מנשה?

אסף בן דוד, מנהלו האמנותי של הפסטיבל, מספר על בחירת האמנים, על קומזיץ משוררים ועל הגשמת החלומות הכי פרועים. ראיון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בסוף השבוע יקרוב יתקיים בפעם החמישית פסטיבל יערות מנשה. הפסטיבל, שמתקיים ביער הקיבוצים במועצה האזורית מגידו, נולד מתוך חלום של שוחרי תרבות מקומיים, אשר התנסו לפני בהפקת אירועי תרבות עבור תושבי הסביבה. בשנים הראשונות פקדו את הפסטיבל בעיקר תושבי האזור, אך בשנה השלישית לקיומו של האירוע, גדל בהתאמה כמות האמנים וצוות ההפקה וקהל עירוני החל לנהור לפסטיבל מכל רחבי הארץ. 

» פסטיבל יערות מנשה - כל הפרטים

אסף בן דוד, במקור ממושב עין עירון וכיום מתל אביב, הוא מפיק אירועי מוזיקה ומנהל אמנים. בשנים האחרונות הוא מוביל את צוות הניהול האמנותי של הפסטיבל. "לעולם המוזיקה והפסטיבלים הגעתי די במקרה", הוא מספר. "לפני מספר שנים למדתי עיצוב פסקול לסרטים במכללת ספיר, שם פגשתי את אחד מחברי הטובים מתן נויפלד, ממייסדי אינדינגב, פסטיבל מוזיקה נוסף שנולד באותו הקיץ. בכל שנה הפכתי יותר ויותר מעורב בהפקה ובניהול האמנותי של הפסטיבל, ולפני כשלוש שנים הצטרפתי לצוות של יערות מנשה. הצוות מורכב ממספר חברים, בהם עומר דיין והאחים נתי ויואל וירבה".

יופיעו בפסטיבל עם שירי אלבומם החדש מזה שש שנים. הבילויים  (צילום: איתי נאמן)

מה השיקולים שעומדים לנגד עיניכם בבחירת האמנים המופיעים בפסטיבל?"אנו מנסים ליצור קשת רחבה של סגנונות מוזיקליים, מפולק אקוסטי ועד אלקטרוני, דרך רגאי וגרוב, רוק וגם דברים יותר נסיוניים, תוך שמירה על מקוריות ורענון הליינאפ בכל שנה. לצד מופעי המוזיקה הגדולים יתקיימו בפסטיבל מתחמי אמנויות שונים כמו מתחם תיאטרון, מחול וספרות. לכל פסטיבל מועלות מספר הפקות מקור שנוצרות במיוחד עבורו, דבר שלא קורה רבות. כך נוצר קומזיץ המשוררים שכבר הפך למסורת, בו מתכנסים מספר משוררים בני זמננו לצד המדורה, מקריאים שירים המלווים בנגינה אקוסטית ודנים בפתיחות בטקסטים עם הקהל הנוכח. בנוסף, אנו מנסים לחבר ולשמור על איזון בין הארצי למקומי ולשלב מופעים מקרב תושבי האזור ולחשוף אמנים לקהל רחב וצמא לתרבות".

אז איך בכל זאת בוחרים את האמנים?"בכל שנה אנו מקבלים מאות פניות מאומנים לגבי השתתפות בפסטיבל. זה תמיד מדהים אותי לגלות כמה מוזיקה נוצרת בארץ, ולכן הבחירה הופעת להיות לא קלה. אנחנו מנסים לייצר תמהיל שיכלול את האמנים המוכרים והמובילים בתחומם, בעיקר אם קרה איתם משהו חדש השנה כמו אלבום או מופע חדשים, לצד אמנים מבטיחים שכבר מתחילים להיות מסומנים בתור 'הדבר הבא'. כך בכל שנה צומחים מהפסטיבלים האלו הפתעות חדשות".

יש דילמות שעולות בתהליך ההפקה של הפסטיבל?"יש אחריות עצומה בתפקיד הזה, שבעצם מחבר את כל התוכן שקורה בפסטיבל. יש המון איזונים שצריך לשמור עליהם, ומגבלות תקציב שחייבים להתמודד עימן. ניהול אומנותי זה בעצם לחלום את החלומות הכי פרועים שאפשר לדמיין וגם להיות מאוד פרקטי ורציונלי, לראות המון פרטים קטנים ולדעת להסתכל על התמונה הרחבה, ולהצליח לספק את כל הקהלים השונים המגיעים לפסטיבל, כדי שכל אחד יוכל למצוא את מה שמתאים לו בתוכנייה".

"בכל שנה צומחות בפסטיבל הבטחות חדשות". אסף בן דוד (צילום: טל ארגוב)

במה שונה הפסטיבל הנוכחי מהפסטיבלים הקודמים?"השנה עשינו מספר שינויים משמעותיים: הפסטיבל גדל והוספנו עוד יום. בתכנית ארבע במות בעלות אופי שונה לצד מתחם סדנאות, מתחם ילדים, תערוכות אמנות ועבודות ויזואליות שונות. בסך הכל יעלו בפסטיבל כ-70 מופעים לאורך שלושת ימי הפסטיבל".

בין המופיעים בפסטיבל השנה תוכלו למצוא את הדג נחש במופע חדש עם אלבומם החדש בהפקתו של יוסי פיין, הבילויים שחזרו לפעילות אחרי שנים של היעדרות עם אלבום שלישי וחדש "הורה סלמה!", גבע אלון ששיחרר לאחרונה אי.פי חדש, להקת קולולוש במופע משותף עם יוסי פיין והאקסנטריקס לרגל עשור לקיומם, האחים רמירז, אטליז ועוד רבים וטובים, כל זאת לצד בכורות מופעי מחול, הצגות תיאטרון לילדים ומבוגרים ושאר אירועי אמנות רב תחומית.

פסטיבל יערות מנשה, 2-4.5.13 יער הקיבוצים, מועצה מקומית מגידו. מחיר: 230-330 שקלים לשלושת ימים הפסטיבל (עם ובלי הסעה מתל אביב), מחיר ליומיים 100/200 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ