בין חלומות לצעצועים: מאחורי השירים של יאיר קז

Automatic Orchestra הוא אלבומו השני של יאיר קז, מלהקת ג'ירפות. אי.פי של חמישה שירים אותם נותן קז להאזנה ומספר את הסיפורים מאחוריהם

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

יאיר קז, ממייסדי להקת ג'ירפות, מוציא אי.פי חדש בשם Automatic Orchestra. באלבום הוא משלב סאונד של אורגן Casio VL-1 וקופסת פלאים בשם Auto Orchestra, את קולו שלו, ותו לא. בשנת 2007 הוציא קז פרויקט סולו ראשון בשם Oxygen. אלבום אינסטרומנטלי, אלקטרו-אקוסטי, בו שילב את אהבתו לאלקטרוניקה מחד ומוזיקה אקוסטית ואתנית מאידך. ב-2009 הוציא את הרמיקס Everybody's Happy שיצא באלבום הרמיקסים של ההרכב רדיו-טריפ בלייבל האנגלי "חלפיניו". לכבוד האלבום החדש מספר לנו קז את הסיפורים מאחורי השירים. את האלבום המלא ניתן להוריד ללא תשלום בבנדקמפ. » יאיר קז בהופעה - כל הפרטים

ערום בבית הספר: End Of The Dayקז: "לאורך כל הילדות שלי ואפילו שנים רבות אחרי (לא נעים להודות), הופיע לי חלום חוזר ונשנה. היו לו וריאציות רבות אבל בכולן אני מגלה באיזשהו שלב שבעצם אני ערום. במגרש המשחקים, בבית-ספר... לא משנה איפה. התחושה הזאת של 'להיתפס במערומיך' בסופו של יום, היא הבסיס של השיר הזה".

מאבד את המקום: Something On Me"באופן מפתיע, גם השיר הזה מדבר על רגשי אשם ובושה. הוא נכתב בזמן ההיריון של אשתי האהובה, לפני שנה וחצי לערך וקשור גם לפחד שהיה לי לאבד את המקום שלי בעולם שלה. הכוונה ב-something on me היא תחושה של כתם שיש עלי שלא ניתן להוריד".

הזעזוע בלידה: Baby On My Back"עוד שיר שנכתב סביב לידת ביתנו הראשונה והמדהימה. כל לידה, עם כל האושר שגלום בה, היא וואחד זעזוע לגוף, לנשמה ולזוגיות. שינה? לא ממש. שקט? כשנמות. זמן פנוי? מה זה. רוב הזוגות שאני מכיר שקלו פרידה או התאבדות בשלב הזה אבל תודה לאל זה עובר. אשתי ואני עברנו פאזה קצרה כזאת (לשמחתי ממש קצרה)".

מרוץ צעצועים: The Amazing Race Of The Beat-Up Toys"קטע אינסטרומנטלי. בעצם הקטע הראשון שנכתב לאלבום, עוד לפני שהתכוונתי לעבוד על אלבום. עוד כשעבדתי עליו, משהו בו מיד העלה לי דימוי של מרוץ. חבורת צעצועים חבוטים, הנלחמים על המקום הראשון במרוץ החשוב של חייהם. הקטע הזה הוא קצת בן חורג באי.פי והאמת שכמעט ומצא את דרכו החוצה. אבל אני קשור אליו מדי".

 הרגש שבשפה: Spell Language"שפה היא ללא ספק אחת מנפלאות הבריאה. לא סתם היא נקראת שפה, היא נמצאת על הגבול בין חומר לרוח. היכולת להביע משמעות וכוונה, בצליל. מבחינתי זהו הקטע האהוב באלבום. גם כי השתמשתי בו בטכניקות שונות משאר הקטעים וגם כי הוא הרגשי ביותר. רצף ארוך ומתיש של מילים, אבל לגמרי לא סתמי או מקרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ