הגרוב של יפה ירקוני: לא מה שחשבתם

מהטנגו של "אל נא תאמר לי שלום" עד הסול הפסיכדלי של "שבחי קליה" - ליפה ירקוני היה מנעד סגנונות רחב יותר משירי המלחמות והילדים המוכרים. הצד המוזיקלי האחר של אחת מהגדולות בזמרות ישראל

עדית אזולאי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדית אזולאי, עכבר העיר

מותה של יפה ירקוני, אחת הזמרות הגדולות שידעה ישראל, בוודאי יציף את הרדיו בכל ההקלטות האפשריות מתקופת באב-אל-וואד ושאר ההמנונים מהקאנון הפן-מלחמתי הלאומי. אבל הקריירה של ירקוני, הזמרת בעלת הקול המלטף, כללה גם פנינים מוזיקליות, שאינן נכנסות לקטגוריה השחוקה של "שירי ארץ-ישראל הישנה והטובה". מלבד קלאסיקות הטנגו הידועות שלה, הקליטה ירקוני כמה קטעים בעלי אופי ג'אזי ופאנקי מובהק, שעובדו ונוגנו על ידי מוזיקאים מהשורה הראשונה. הז'אנרים השחורים החמיאו מאוד לקונטרלאטו של ירקוני ונשמע שהיא מרגישה בבית בתזמורים העשירים שלהם. הנה מקבץ קטן של שירים, על זמניים ויכלו להיות מוקלטים בכל מקום אחר על הגלובוס, גם אם הם מושרים בעברית:» הזמרת של כולם: פרידה מיפה ירקוני» יפה ירקוני הלכה לעולמה

1. אל נא תאמר לי שלום - ירקוני הנפיקה כמה קלאסיקות טנגו שהיו מייצגות אותה ואותנו בכבוד בכל פסטיבל טנגו עולמי, גם אם התככן שלהם נע סביב מלחמות התקומה של מדינת-ישראל.  קולה של ירקוני עושה רק טוב לטנגו והתוצאה, המלווה כל ישראלי מילדותו, מצליחה להשכיח מהלב את הקונטקסט שבו הוקלט השיר.2. כל היונים - אמנם השיר ידוע יותר בגרסת הרמיקס שנעשתה לו בסוף שנות ה-90, אבל את הגירסה המקורית לשיר הפציפסטי הזה, שכולו הלל ליצירה נשית, הקליטה ירקוני ב-1969, שנת המהפכות והדרישה לשלום. השיר נכתב על ידי דבורה חבקין וזרובבלה ששונקין, ושתי שורות מתוכו מסמלות את התקופה ומושפעות ממנה בו-בזמן: "במקום רובים מכודנים/ נישא לך פרח בכוונת". קטע פאנקי קצבי מוצלח ביותר.

3. עברו שנים - כמה יופי מתפרץ מתוך קלאסיקת הווקאל-ג'אז העדינה הזאת, שלא הייתה מביישת את תור הזהב של הדיוות הגדולות. הקול של ירקוני מתאים באופן מושלם לקטע המלטף הזה והסקסופון נותן לו את הקונטרה המדויקת.

4. אני אוהב לשרוק ברחוב - שיר ילדים בסגנון אקזוטיקה עם קריצות לסמבה. אקזוטיקה היא תת-ז'אנר של ג'אז, שהיה נפוץ בסוף שנות ה-50 וה-60 בארצות-הברית, והשיר המצוין הזה הוא נציג נאמן שלו. 

5. דוד מלך - טירוף אמיתי. שילוב שלא יאמן בין מקצב אפרו-פאנק (יש שיאמרו דווקא בו דידלי) לבין מלודיה יהודית מזרח-אירופית. מילים הן לא הצד החזק של השיר הזה ("דוד מלך ישראל/ חי, חי וקיים) אבל זה לא מונע מירקוני להפגיז.

6. שבחי קליה - את מילות השיר הזה כתב כבוד הנשיא, מר שמעון פרס, והוא אחד משירי האהבה היפים שהוקלטו כאן. מושא אהבתו של הנשיא הוא קיבוץ קליה, וגם אם השיר הזה מתחיל כמו עוד שיר המשבח את נופי ארצנו הקטנטונת, יש סיכוי גדול שמה שקורה אחרי הפתיח יפתיע אתכם. זהו קטע סול-פסיכדלי, שנשמע כאילו הוא מנסה להתחקות אחר ההפקות של נורמן וויטפילד ורוטרי-קונקשן, גם במבנה וגם בתזמור. קטע בעל איכויות נדירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ