יפה ירקוני הלכה לעולמה

הזמרת שאחראית לכמה מאבני הדרך של הזמר העברי, נפטרה ממחלת האלצהיימר בגיל 86. צביקה פיק: "כל עם ישראל צריך להתאבל יחד עם משפחתה"

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

הזמרת יפה ירקוני הלכה לעולמה היום (ראשון) בגיל 86, בבית החולים "רעות" ביד אליהו. ירקוני סבלה בשנים האחרונות ממחלת האלצהיימר. היא השאירה אחריה שלוש בנות, שמונה נכדים וחמישה נינים. הלוויתה תתקיים בבית העלמין בקריית שאול, שם ביקשה להיקבר לצד בעלה שייקה ירקוני. לבקשתה, לא יינשאו בהלוויתה הספדים מפי אישי ציבור. בני משפחתה ביקשו להימנע מצילום של מסע ההלוויה. פרטים באשר למיקום השבעה יפורסמו במודעות האבל בעיתונים.» יפה ירקוני הלכה לעולמה: מדברים על זה בפייסבוק » זמרת של כולם: פרידה מיפה ירקוני» "זמרת המלחמות" נגד המלחמה» בתה של ירקוני על הפרק הסודי בחייהשרת התרבות והספורט לימור לבנת הביעה צער רב על מותה של הזמרת יפה ירקוני ז"ל, ומסרה תנחומים לבני משפחתה. "שיריה ואלבומיה של יפה ירקוני, המלווים את מדינת ישראל מאז מלחמת השחרור ולאורך כל שנותיה ומלחמותיה, הפכו עוד בחייה לנכסי צאן ברזל של המוסיקה הישראלית ונכנסו להיכל התהילה של התרבות הישראלית", אמרה לבנת. "יפה ירקוני הייתה זמרת ייחודית שזכתה תמיד לאהבה גדולה מצד הקהל ולהערכה מקצועית רבה. מותה הוא אבידה גדולה מאד לזמר העברי ולתרבות הישראלית".יענקל'ה מנדל, יו"ר אמ"י אמר לעכבר העיר: "יפה ירקוני שהייתה חברת אמ'י מיום הקמתה לפני 32 שנים הייתה הפסקול של הזמר הישראלי לכל אורך הדרך ובכל התחומים. היא לא רק הייתה 'זמרת מלחמות' אלא גם זמרת ילדים, זמרת סלונית. היא הייתה שגרירה שלנו בכל העולם ואישה מלאת הומור. לצערי גם ליווינו אותה בדרכה האחרונה. אמנם בשנים האחרונות הייתה חולה ולא כל כך זכרה את כולם, אבל בפעמים שהיינו איתה היינו שרים וקרה דבר מדהים - כשהתחלנו לשיר היא פתאום חייכה ולפעמים גם הייתה מצטרפת במילה או שתיים. השירה הייתה חלק מנשמתה עד הרגע האחרון". צביקה פיק, שהופיע עם יפה ירקוני וכתב למענה כמה להיטי פופ, בהם "ערב סתיו יפה", אומר היום: "יפה ירקוני היתה אחת מענקי הזמר והתרבות של מדינת ישראל. אני שמח שהספקתי לכתוב לה כמה שירים, ואני חושב שהיום כל עם ישראל צריך להתאבל יחד עם משפחתה".יזהר כהן, ידידה הקרוב של ירקוני סיפר לעכבר העיר : "קיבלתי את הבשורה רק לפני שעה ואני עדיין בשוק. לא חשבתי שזה יקרה אי פעם – הייתי משוכנע שהיא תחיה עד 200 שנה. היא הייתה כמו דינוזאור כזה – דקה ועוצמתית. מבחינתי היא הייתה עוגן ישראלי, צלע בתרבות הישראלית ואני מחובר אליה מינקות. היא הייתה הראשונה במדינה שדבק בה משהו מאבק הכוכבים – לא רק זמרת גדולה אלא גם הכוכבת הראשונה. הערצתי אותה. וכשגדלתי, והופעתי איתה, תמיד ראיתי בזה כבוד גדול. היא הייתה מקצוענית אמיתית, אכלה את הבמה כל פעם מחדש."זמרת מלידה ירקוני נולדה בשם יפה אברמוב להורים שעלו מהקווקז. את דרכה האמנותית החלה בגיל צעיר, דווקא כרקדנית בלט בבית ספר של גרטרוד קראוס. היא פרשה בעקבות פציעה ברגלה, וכשהייתה בת 18 התגייסה להגנה, שם שירתה כאלחוטאית. במלחמת העצמאות שירתה במסגרת חטיבת גבעתי, שם גם התנסתה לראשונה בשירה מול קהל, במסגרת להקת ה"החישטרון". היא נישאה ב-21 בספטמבר 1944 ליוסי גוסטין שהיה מראשוני המתנדבים לצבא הבריטי והתגייס  יום לאחר הנישואין לבריגדה היהודית. גוסטין נהרג ב-29 במארס 1945 במערכה על נהר סניו בזירה האיטלקית במלחמת העולם השנייה. כדי להנציח את שמו של גוסטין, שמשפחתו ניספתה בשואה, שינתה כל משפחתה של יפה את שמה מאברמוב לגוסטין. ב-1948 נישאה בשנית לשייקה ירקוני, איש ההגנה וממייסדי הח"יש שנפטר ב-1983.

"רוקדת, שנה אחר שנה" ירקוני, שכונתה "זמרת המלחמות", אחראית לכמה מאבני הדרך בזמר העברי - ובהן השירים - "עגלה עם סוסה", "הן אפשר", "עיניים ירוקות", "באב אלווד" ו"יצאנו אט". בשנות ה-50 וה-60 הפכה ירקוני לאחת הזמרות הפופולריות בארץ, והקליטה לצד השירים הלאומיים יותר גם שירים "סלוניים" שהתאימו יותר לריקודים. במקביל הקליטה גם שני אלבומי ילדים שזכו להצלחה רבה. היא הופיעה גם הרבה מחוץ לגבולות ישראל במועדונים ואולמות גדולים בעיקר בארצות הברית, בלונדון ובפריז, שם אף פגשה את בועז שרעבי שנתן לה את שירו "פמלה". ירקוני המשיכה להופיע על הבמות לכל אורך שנות ה-80 וה-90, ואף השתתפה בסרט "שירת הסירנה" של עירית לינור.תמיד בחזית. יפה ירקוני:ירקוני נהגה להשמיע את דעותיה הפוליטיות, שהיו מזוהות עם השמאל הציוני. ב-2002 הביעה את זעמה בתוכנית "מה בוער" של גלי צה"ל כנגד חיילים שסימנו מספרים על זרועותיהם של פלסטינים, בעת מבצע "חומת מגן"."אנחנו עם שעבר את השואה, איך אנחנו מסוגלים לעשות דברים כאלו?", אמרה. דבריה התפרשו באמצעי התקשורת כהשוואה בין מעשי צה"ל בשטחים לבין מעשי הנאצים בשואה, על אף שהסבירה שהיא מוחה נגד מעשה מסוים, ולא נגד פעילות הצבא בכלל. ההתבטאות גרמה לסערה תקשורתית תוך קריאה מאנשי ימין להחרימה, ובעקבות המקרה בוטל ערב לכבודה, שהפיקה אמ"י. ערב הצדעה נערך לכבודה ב-2006, בהשתתפות עשרות אמנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ