רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

שירי אהבה לנסלי ברדה, תפוחים וקרחת: מאחורי השירים של שממל

שיר ההמשך לסיפור על ציפה דריפה מפרפר נחמד, הניסיון לכתוב את שיר המלחמה המושלם והמחווה האינסטרומנטלית ללהקת התפוחים. לכבוד אלבומם החדש "הליום להמונים" חושפים שממל את הסיפורים מאחורי השירים

תגובות

שממל היא כנופיה מוזיקלית של 11 נגנים שפעילה מאז 2007. לאחרונה שחררו את אלבומם הראשון שהופק על ידי אורי ורטהיים ("התפוחים"). המוזיקה שלהם היא ורסיה לבנטינית למוזיקת שטייטעל פרועה. תמצאו שם שילוב של רוק, גרוב, פאנק, מוזיקה יהודית ואפילו כמה פירורים של מוזיקה קלאסית. לכבוד האלבום החדש "הליום להמונים" והופעה שתערך מחר (שלישי) בבארבי תל אביב, הזמנו את סולן ההרכב דרור ויידמן לספר את הסיפורים מאחורי שירי האלבום. » שממל בהופעה - כל הפרטיםשיר לשיער הבוגדני: "שלום, חבר" "מגיע רגע בחייו של אדם, ובטח אם הוא אדם יהודי, שבו הוא חווה פרידה כואבת ממישהו שהיה שם איתו רוב חייו. בהתחלה אתה מתעלם מהסימנים, אומר שזו רק תקופה, זה יעבור, הכל יחזור להיות כמו שהיה פעם. אבל לאט לאט, אתה מתחיל להשלים עם האובדן, עם הידיעה שלעולם לא תהיו שוב ביחד, צוחקים, מתנופפים ברוח, מרטיבים את הכרית אחרי מקלחת, מסתרקים. יש אנשים שבוחרים להתמודד בהכחשה, יש שבוחרים לעשות השתלה, יש כאלה שפשוט מגלחים הכל, ואני, אני כתבתי שיר לשיער הבוגדני שלי, שהוא גם שיר אהבה לקרחת".

שיר ממלכתי-מלחמתי: "טיוטה לשיר מלחמה מאוחר (נסלי)"

"בזמן מלחמת לבנון השנייה הייתה מטרה אחת שכולם ניסו להשיג לפני שתיכנס לתוקפה הפסקת האש: לכתוב את שיר המלחמה המושלם. כולם, מלהקות צעירות ועד אמנים גדולים ניסו לרכב על ההזדמנות לפרוץ ללב הקונצנזוס בשיר מרגש/מעודד/פטריוטי/אנושי עם תמהיל יחסי ציבור. ובתוך כל זה, אנחנו ישבנו בבית, בהינו בחרדה במסך הטלוויזיה כשרק טיפת אור אחת קטנה משפרת לנו את מצב ברוח: נסלי ברדה, הכתבת הצעירה של ערוץ 10. היא קפצה מצפת לקריית שמונה, ממטולה לנהריה, בכל מקום שבו הייתה קטיושה שם כבר עמדה נסלי, בשכפ"ץ שלה ובקול המרגיע שלה, והפכה בשבילנו ליחידה שבאמת ראויה לאזכור בשיר ממלכתי-מלחמתי, מהמלחמה הטיפשית ההיא".

גם בתמונה הזו לא מופיעים כל חברי הלהקה. שממל (צילום: אורית פניני)מילים סינטטיות: "התפתחות שלילית" "כולנו משתמשים במילים, מילים זה משהו שכולנו משתמשים בו. אבל מגיע שלב בחייה של כל מילה שהיא הופכת לקלישאה, מאבדת מהמשמעות שלה, עוברת הידרדרות למשהו סינטטי בדיוק כמו מחית ירקות שאתה מוצא בשקית של קנור בסופר. אלה לא באמת ירקות, זו לא באמת שפה. השיר "התפתחות שלילית" עוסק במילים האלו, בהתרחקות של כולנו מהמשמעות האמיתית של מילים, ומחוסר הרצון למצוא משמעות אמיתית ומחייבת בשירים, בשפה, בחיים".

לפעמים עדיף בלי מילים: "מחית תפוחים Apple Souse"

"קטע מחווה אינסטרומנטאלי ללהקת התפוחים האהובה עלינו, ובכלל לגרוב של שנות ה-60 וה-70. כי לפעמים פשוט עדיף בלי מילים. הקטע ראה אור גם במסגרת אוסף הגרוב הארץ ישראלי Mediterranean Grooves and Raw Sounds שיצא לאוויר העולם השנה".בחזרה לימי הזוהר של דודו זר: "ציפה" "עוד מימי טרום המדינה היהודית היה לעם היושב בציון מנהג לדקלם סיפורים טיפשיים עם שמות אידיוטים, כך הגיע לעולם הויכוח הנצחי: יאן צידראן או יאק צידראק. שממל בחרו לאמץ את הגרסה המאוחרת לסיפור הילדים הוותיק, זו שגדלו עליה בימי הזוהר של הטלוויזיה החינוכית, דודו זר, ופרפר נחמד. השיר מביא את סיפורם של שלושת האחיות: ציפה, ציפה דריפה, וציפה דריפה ימפמפוני, ושלושת האחים שמשום מה החליטו להתחתן איתם: יאן, יאן צידראן, ויאן צידראן צידרוני. רק שבגרסה זו מנסה הלהקה לגלות מה עלה בגורל המשפחה המפוקפקת לאחר שדודו זר סיים את הסיפור, מה לא מספרים לקהל התמים עליהם, מאיפה באו, והאם החליטה ציפה דריפה לשמור את שם הנעורים שלה והפכה לציפה דריפה ימפמפוני צידראן צידרוני מועלם.  השיר יצא כקטע בונוס (המצורף לסינגל האחרון ששחררו, השיר 'היא')".

*#