רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

רובין היצ'קוק מגיע לישראל: הסוד השמור של הפסיכדליה הבריטית

למרות שבקריירה הארוכה שלו הוציא אינספור שירים יפים ונגישים, שמו מעולם לא הפך לשגור וידוע. אולי זה בגלל שהוא עדיין בחיים. לקראת שתי הופעותיו בתל אביב בסוף השבוע, שרון קנטור מציעה הזדמנות שניה להיכרות

תגובות

"אמא שלך עיתונאיתאבא שלך חלאת אדםהם עושים את זה בחדר שלךכשנדמה להם שנרדמת"(מתוך "נשמע טוב כשאתה מת", רובין היצ'קוק)

"ווי, את מכירה את הלהקה הזו רובין היצ'קוק? כי שמעתי איזה שיר שלהם... משהו עם אלביס? וזה היה כל כך כל כך יפה". ככה בדיוק שאלה אותי השבוע חברה שאינה נמנית על חוגי האינדי אבל עדין יש לה אוזן טובה, הן למוזיקה והן לשמות של להקות. השאלה התמימה הזו היא בעצם סיפור הקריירה של אמן מסוגו של רובין היצ'קוק, שרק יד המקרה, תווי אופי, או היותו בחיים מנעו מאינספור השירים היפים והמאוד נגישים שלו להפוך ללהיטים ולשמו להפוך לשגור וידוע. » רובין היצ'קוק בישראל - כל הפרטיםבאמת קשה לעמוד על הסיבה לכך שאלבומים כמו Eye, ו I Often Dream Of Trains, שניים מתוך ח"י האלבומים שהוציא אחרי תקופת ה"סופט בויז" - שמכילים שירים אקוסטים חורכי לב וצורבי רשתית - לא יהפכו לפסקול נעורים, או קאלט, או פריט חובה, או כל מה שנהוג לומר על ניק דרייק וחגורות ניטים. אבל זו עובדה שהשבוע יש לכם הזדמנות לשנות אותה. לא הפך לפסקול נעורים עדיין. Sounds Great When You'r Dead:

"אשתי המתה יושבת בכסא, מסרקת השיעראני יודע שהיא שםהיא נודדת למיטהמנערת את ראשה'רובין', היא תאמר'אתה יודע שאני שותה בלי סוכר'" (מתוך "אשתי ואשתי המתה", רובין היצ'קוק)

הטקסטים של היצ'קוק הם חלק מרכזי ביצירתו. חלקם מרגשים וחלקם נשמעים כמו פזמונים שרנה מגריט ממציא לעצמו באמבטיה. דאדא וסרקזם על אקורדים מינוריים. על אף היותו גיבור קולג'ים אמריקאי, היצ'קוק הוא בריטי עד העצם: רכוס, רהוט, שנון, עמוק. הוא גם ניחן בדיוק במידה הנכונה של הומור. הוא אמנם אדם מצחיק, חד ואינטיליגנטי מאוד, אבל התכונות האלו זזות הצידה כשהוא רוצה לרגש. התוצאה המבורכת היא שגם אם אתה קצת ציניקן, בכל זאת זה צובט בלב. רובין היצ'קוק, איש קיימברידג', עירו של סיד בארט, הוא באיזשהו אופן הגרסה הסחית של סיד בארט. אבל הי, כל אחד מאיתנו הוא סחי לפעמים. בראיון ישן לדנה קסלר אמר היצ'קוק, שרשמית מקוטלג תחת "פופ פסיכדלי", שהוא באמת לקח כמה טריפים – לא יותר מדי - אבל למעשה הם הפריעו לו להיות אמן, כי אמן צריך להשתמש בדמיון בעוד שטריפים גורמים לך לחיות את הדמיון עצמו, ומייתרים את השימוש בו. בראיון בבריטניה השנה, בהתייחס לרוק מתקדם בכלל וסולואים ארוכים של קלידים בפרט, סיכם היצ'קוק את עמדתו בנושא סמים ומוזיקה: "כל מוזיקה שנשענת על שינוי התפיסה שלך כדי שתהנה ממנה היא חשודה. אני אהבתי את פינק פלויד והביטלס וג'ימי הנדריקס וטראפיק לפני שאפילו עישנתי סיגריה, בקושי התחלתי לשתות קפה..." פופ פסיכדלי ללא סמים. My Wife and Dead Wife:

"אנשים מקבלים בול מה שנכוןהזמן עגול והחלל בעקלתוןמותק, יש לךָ ביציםלהיות מלכת-האלביסים?...אני אפסל אותךכל כך חזקאני אפסל אותךעד שתנשום"(מתוך Queen Elvis, רובין היצ'קוק)

מבחינת שנתון, היצ'קוק, 58, כמעט מסונף לדור הותיקים, אבל בניגוד לשלל גמלאי הגיטרה הצובאים על בימות ישראל משל היינו אחוזת רובינשטיין של הרוקנרול, היצ'קוק כנראה לא יפרוק עלינו שופל של נוסטלגיה עבשה. זאת על אף שבשנה האחרונה הוא חוזר הרבה למושאי השראתו ומופיע עם חומרים של אחרים (סיד בארט, קפטן ביפהארט, בוב דילן). היתרון הגדול של רובין היצ'קוק כאמן וכאדם זה שהוא אף פעם לא הצליח בגדול, וכשאתה לא מצליח בגדול, אתה לא נופל בגדול וחשוב מכך – אתה לא נופח בגדול.

*#