אייל גולן בערוץ 24: מעמד האישה בזמר הים התיכוני עדיין בשפל - מוזיקה - הארץ

אייל גולן בערוץ 24: מעמד האישה בזמר הים התיכוני עדיין בשפל

האם באמת יש סיכוי שתוכנית טלוויזיה תייצר כוכבת ים תיכונית חדשה? פאנל גברי שבוחן מועמדות מאחורי מסך הוא אקט נוסף שמדגיש את מעמדן הבעייתי של הנשים בז'אנר

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
סער גמזו, עכבר העיר אונליין

אייל גולן קורא לך. הוא רוצה שתעשי לו קפה. שחור, חזק, אחד סוכר. ותערבבי אחרי המזיגה, אשה. קופרמן הפקות התעוררו וגילו בעיה שמצדיקה התייחסות – למה אין יותר זמרות ים תיכוניות? שאלה יפה, אמרו בקופרמן והתחילו לעבוד על שינוי המפה. שינויים קוסמטיים קטנים בפורמט המנצח שהציגו "התבורי'ז", ליהוק של אייל גולן, תפאורת אולמי "נוצצים" ופאנל שופטים גברי. מעבר למפגע הטלוויזיוני המביך, הדיון האמיתי שצריכה לעורר התכנית, הוא אחר לגמרי. האם באמת יש סיכוי שתכנית כזו תייצר כוכבת ים תיכונית חדשה? האם הפורמט הזה יכול לייצר שינוי ביחסי הכוחות המגדריים של שוק המסלסלים? ואם אייל גולן קורא לך, מה הוא רוצה בעצם?לא קל להיות זמרת מזרחית. להן לא ניתנות כל ההקלות שניתנות לזמרים. כשזמרת יוצאת להופיע בלילה ומשאירה את הילדים עם הבעל בבית, מרימים גבה. כשפרץ עושה את זה, מרימים כוסית. כשזמרת משקיעה את כל כולה בקריירה, אומרים שהיא הורסת את הבית. כשפרץ עושה את זה אומרים "שאפו". ההגמוניה הגברית לא נעלמה לחלוטין מאף תחום כמעט, אבל נדמה שכשמגיעים לזמר ים תיכוני, המצב מחריף פי כמה. גם הזמרות הבודדות שכן זוכות לייצוג הולם בתוך הפלייליסט המזרחי, מיוצגות ומנוהלות על ידי דמות גברית דומיננטית שקובעת את הכללים. מספיק להזכיר את אלי בנאי שהרים (וגם מוטט כנראה) את זהבה בן ואת אבי גואטה ("אתה תותח") שמנווט את הקריירה של שרית חדד. התכנית החדשה של איל גולן ממשיכה את אותו הקו בדיוק.ארבעה גברים על אישה. פאנל התוכניתאת הנקודה המשמעותית ביותר מוצאים בליהוק. צוות השופטים מורכב מגברים בלבד, שלכאורה מהווים את "בכירי המוזיקה הים תיכונית בישראל". לצד אייל גולן יושבים התמלילן זוכה פרס אקו"ם, יוסי גיספן, השדרן ירון אילן והמוזיקאי עדי ליאון. אף ייצוג נשי בפאנל הזה. ההדרה הזו לא מובנת, בעיקר כי שמות כמו אהובה עוזרי ומרגול (שעמדת השיפוט בתחרות שירה לא זרה לה) נשארו מחוץ לתמונה. בהיעדר ייצוג נשי בפאנל, חופשיים הגברים שבו להביא איתם את כל הסטריאוטיפים המקובלים חוץ מלגרבץ ולתקוע גרעפסים (אבל היי, שלוש שעות יומיות בשידור חי, מי יודע מה יקרה).

קשה להימנע מלחשוב על מושגים כמו חיפצון ופטריארכאליות, גם אם אתם לא סטודנטים למגדר. אם אתם כן, בוודאי תבינו שעצם לקיחת החסות של גולן על הזוכה והפיכתו לפטרון שלה, הם בעיה קשה מספיק. את מסמר הפלדה האחרון תוקע המסך שמפריד בין המתמודדות לצוות השופטים. על פניו, יש פה כוונה למנוע שיפוט לפי מראה וזה יפה. אבל, וזה אבל עצום במימדיו, המסך הוא רק הפרדה חיצונית ומלאכותית בין מקצוענות ליצר שובב. אם השופטים לא יכולים להתעלות מעל המראה החיצוני בבואם לקבוע מי הכוכבת הבאה, למה דווקא מסך? למה לעצור כאן ולא להלביש אותה בחיג'אב?אם כך, מהו הלקח? גבר מחפש לקחת זמרת תחת חסותו, הוא מזמן מועמדות, פאנל שופטים גברי קובע את אמות המידה הנכונות והמילה הגברית היא המילה האחרונה והמוחלטת. זהו המסר הנשלח לאלו שרוצות להיות זמרות – את נמצאת בידיים שלהם ובמגרש שלהם. זהו משחק של גברים, ואת פיון קטן בו. "אייל גולן קורא לך" אולי תמצא זמרת טובה. ואולי אפילו תגשים לה חלום של כמה דקות קצרות של תהילה. היא בטוח לא תביא שינוי לתמהיל המינים במוזיקה הים תיכונית. היא בטוח תמשיך לשעתק את המעמד הנשי הבעייתי בזירה הזו. היא בטוח תנציח את הפער העתיק והמיותר הזה שבין גברים ונשים. אז אם אייל גולן קורא לך, כדאי שתחשבי טוב טוב לפני שאת עונה לו.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ