יו"ר אמ"י: "לפטר את חברי הכנסת שקוראים להחרים אמנים משתמטים" - מוזיקה - הארץ

יו"ר אמ"י: "לפטר את חברי הכנסת שקוראים להחרים אמנים משתמטים"

שבעה חברי כנסת חתומים על הצעת חוק הקוראת למנוע מגופים ציבוריים לממן הופעות של אמנים שלא שירתו בצה"ל. יו"ר אמ"י מתחייב להגיב בכוח

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עכבר העיר אונליין

ועדת השרים לענייני חקיקה תגיש בתחילת השבוע הצעת חוק הקוראת למנוע מגופים ציבוריים לממן הופעות של אמנים שלא שירתו בצה"ל, או התנדבו לשירות לאומי. אם אמן "משתמט", ירצה בכל זאת להופיע, יצטרך לפנות בבקשה מיוחדת למשרד התרבות.

מן הטענות של יוזמי החוק לטובת החוק, אמנים רבים מהווים מודל לחיקוי לבני נוער ובכך הם מגבירים את תופעת ההשתמטות. "מטרת הצעת החוק היא למנוע מצב אבסורדי, לפיו גוף הממומן מכספי משלם המסים ינתב את כספו לידוענים שאינם מוכנים לשאת בנטל", כך אומרים חברי הכנסת. על הצעת החוק חתומים חברי הכנסת משה מטלון (ישראל ביתנו), אריה ביבי, גדעון עזרא ועתניאל שנלר מקדימה וזבולון אורלב (הבית היהודי).

יענקל'ה מנדל, יו"ר אמ"י, בתגובה להצעה: "בבית מחוקקים שבו שלושים ח"כים מקבלים כסף מהציבור ולא שירתו בצה"ל אני מציע שלא יעלו הצעת חוק שדורשת מאמנים שלא שירתו בצה"ל שלא יקבלו כסף מהציבור. זה מגוחך, זה פתטי ודוחה וזה פשוט נורא ושערורייתי". מנדל מתחייב גם לפעול בנושא, "דבר ראשון, אני מקווה שהם יבינו שכדאי להם לרדת מהעץ ומהר, ואם לא אנחנו נפנה לכל ערכאה משפטית שישנה ונבקש לפטר לאלתר את כל הח"כים שמקבלים כסף מהציבור ולא שירתו בצה"ל. נפעל בכל דרך חוקית אפשרית ועל אותו משקל בו הם פועלים".

עוד מוסיף מנדל" הם אומרים את הדברים ועושים שימוש גם במילה 'משתמט' בעוד שאם הצבא שיחרר את הבן אדם אז הוא לא משתמט. אלה סתם אנשים שמחפשים כותרות ובכל שנה, בדרך כלל לפני יום העצמאות, קם איזה חבר כנסת עם הצעה דומה על מנת שיכתבו את שמו בעיתון. בסופו של דבר, אני מניח שכמו שזה קם כך זה גם ייפול".

המחלקה המשפטית של משרד התרבות הביעה גם היא התנגדות להצעת החוק. "משרד התרבות והספורט נותן תמיכה כללית לגופי תרבות וספורט, הוא לא מממן הופעה פרטנית כזו או אחרת", כך אמרו בתגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ