שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ניר גורלי, עכבר העיר אונליין
ניר גורלי, עכבר העיר אונליין

כמה עצוב שמוזיקאי בסדר גודל של יצחק קלפטר עולה לכותרות רק בקונוטציות לא נעימות. כאילו קלפטר "האמן" לא מעניין אותנו מספיק כדי להישאר בתודעה בזכות המוזיקה שלו. בסופו של דבר, וזו לא הפעם הראשונה, מתברר שהנסיבות הבריאותיות הולכות לפניו. העולם עקום אבל אי אפשר להחזיר את הגלגל אחורה. קלפטר עלה לכותרות אתמול כשנכנס לטיפול נמרץ ושיחת היום הייתה מחלת הריאות בה לקה (כנראה עקב עישון כבד). האבסורד הוא שמי שניסה להיזכר בפעם האחרונה בה היה בכותרות כנראה חזר דווקא לשנת 2000 ולאיחוד האחרון של כוורת. איחוד שמטרתו הייתה ניתוח יקר להסרת גידול בראשו. על האלבום הקודם שלו "קצת דיפלומט" נדמה היה ששמעו רק מבקרי המוזיקה.

יצחק קלפטר עדיין מאושפז במחלקה לטיפול נמרץ

אז אמנם נזכרנו בו בנסיבות בפסימיות אך זה לא אומר שאי אפשר להישאר אופטימיים. לא רק בשביל החלמתו האישית אלא בשביל המוזיקה הישראלית כולה. צ'רצ'יל – כשאתה מתעורר, תקרא את זה:

ג'ימי הנדריקס ישראלי ולא מוערך מספיק ההשוואה היא לא מקרית. קלפטר כרך את שמו בדרך שעשו גיטריסטים גדולים לפניו:  בקאבר ל-Little Wing. אבל האמת היא שכבר אז נחשב היה קלפטר לאוטוריטת גיטרות די רצינית. בין אם בעיבוד החשמלי שרקח ל"שיר סתיו" של אריק לביא או בסולו העדין והיפהפה ל"העץ הוא גבוה" של אחרית הימים. הנדריקס לא היה פעיל לאורך זמן, קלפטר כבר 40 שנה איתנו. סאונד הגיטרה שמזוהה איתו הוא כה ייחודי שפלא שלא השתמשו בו יותר אמנים עד כה. לראות אותו משתף פעולה על הבמה או באלבום עם אגדות גיטרה ותיקות כמו ברי סחרוף או צעירות כמו גבע אלון זו פנטזיה לא ממומשת שאולי עוד תתגשם.

כוורת חוזרת טייק 5 נשאיר את ציניות הקאמבקים בצד. לא נמאס לנו מכוורת. מי שחושב שכן, שיכניס עכשיו את "סיפורי פוגי" למערכת. הוא מזמן לגלות עוד ריף גיטרה נסתר ב"ביום ובלילה". להאזין ל"ילד מזדקן" מפרספקטיבה קצת יותר בוגרת. לגלות שהקטע האינסטרומנטלי "יוסי מה נשמע" הוא נכס צאן ברזל שמסתתר בזכרון של כולנו והוא אפילו לא מה-15 קטעים הכי גדולים שלהם. זה לא שהשאיפה לאיחוד נוסף היא דמיונית לגמרי. בדצמבר האחרון ביום ההולדת של פוגי נרמז שאיחוד כזה אפשרי בהחלט. היתרון הגדול של "כוורת" הוא בהיותה שלם שגדול מסך חלקיו כאשר כל חלק ממנה הוא זהב. הנוכחות של קלפטר בסאונד הגיטרות שאפיין את הלהקה איננה בת תחליף.

אוהבים להיות בבית לא רק לצד אמנים צעירים או חברים ותיקים היינו רוצים לראות קלפטר. יש אחד – אריק איינשטיין שמו, שכמה מרגעיו היותר מוצלחים בקריירה התרחשו לצד קלפטר או בחסות הלחנים והעיבודים שלו. אמנם רק שני אלבומים ("יושב על הגדר" ו-"שביר") עשו ביחד, אך כל אחד מאסטרפיס. אלבומו האחרון של קלפטר היה מצוין אך לא זכה להצלחה רבה. אלבומיו האחרונים של איינשטיין הלכו לאיבוד בגלל שיתופי פעולה לא מזהירים. שיתוף פעולה נוסף וודאי יביא לשניהם עדנה מחודשת.

יצחק, לבד, מחזיק מעמד האמת היא שקלפטר לא צריך את איינשטיין כדי להוציא עוד אלבום אחד גדול. כמו שעשו מוזיקאים גדולים מסביב לעולם (וגם בארץ, ע"ע שמוליק קראוס "יום רודף יום"), גם קלפטר עוד יכול להוציא יצירת מופת אחת גדולה. היא לא צריכה להפוך ללהיט רדיו או למכור פלטינה. היא כן יכולה לתת פרספקטיבה של יוצר מוכשר ומבוגר. "קצת דיפלומט" מ-2008 היה כזה, אבל תמיד יש מקום לעוד. דווקא עכשיו באופן אירוני כששמו שוב בכותרות אלבום נוסף כזה גם יתקבל באהבה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ