אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

חוק המוזיקה היהודית ברדיו: רעיון רע ומטריד

כאילו חוק הנאמנות וחוק ועדות החקירה לא מספיקים, החקיקה ה"יהודית" בכנסת מתקרבת לרדיו. אסף פרידמן טוען שמדינה שמנסה להכתיב תרבות על פי חוק לא נמצאת במצב מזהיר. גם הרדיו שלנו לא

תגובות

יכול להיות שזו טעות מרה. יכול להיות שאני פשוט נופל למלכודת יחסי ציבור שטמנו יועצי התקשורת של חבר הכנסת ציון פיניאן. יכול להיות שהצעת החוק המופרכת שלו לקבוע ש-20% מהמוזיקה שתשודר ברדיו הישראלי תייצג "ערכים יהודיים", היא בסך הכל טריק יח"צני עלוב לקידום האיש האלמוני הזה למקום טוב יותר במזנון הכנסת. מצד שני גם המחשבה על ועדות חקירה לארגוני שמאל למיניהם והצהרות נאמנות למדינה היו סיוט רחוק לפני זמן לא קצר. אז בואו נקדיש לה רגע. נתחיל במובן מאליו; סקירה גלובלית והיסטורית קצרה תגלה שהמדינות שמפעילות את הממסד לצורך שתילת תכנים תרבותיים בציבור, הן לא בדיוק אלו שמושתתות על מודלים דמוקרטיים ליברלים. במקרה הזה צריך גם לעשות הבחנה ברורה בין צינזור, כלומר מניעת הצגתם של תכנים בעלי אופי מסוים (שהיא בעייתית כשלעצמה), לבין קביעה חוקית של אופי וסוג התכנים המשודרים. כמובן שהס מלהזכיר בישראל את אותו משטר באירופה של המאה הקודמת, זה שלקח מאוד ברצינות את התכנים אותם צרכו האנשים שחיו תחתיו והפעיל אמצעי אכיפה יעילים ביותר. לא נזכיר את ברית המועצות.

אחרי שנאמר כל מה שהתבקש על החשיכה בה שרויה מדינת ישראל המאפשרת, אפילו אם ברור מאיליו שההצעה לא תראה אור יום, לחבר כנסת להעלות אותה, אפשר להתפנות ולנתח בצורה קצת יותר מעמיקה את העניין. תאמר לי בבקשה מר פיניאן, מהם בדיוק ערכים יהודיים? אם אתה מתכוון לערכים הנובעים מאמונה באלוהים ומצורת פולחן מסוימת של אותו אחד עליו אנחנו אמורים להישען, הרי שאני אישית לא מאמין בו וכך גם הרבה מאוד אנשים על האדמה הזו. אם אלו אכן ערכים יהודיים הרי שהם לא תופסים לגבי חלק ניכר באוכלוסיה הזו ובטח שהם לא ישמחו לשמוע כל כך הרבה שירים ברדיו אודות הקדוש ברוך הוא.

מעבר לכך, איך בדיוק תגדיר יהודי אם אין לזה קשר לאלוהים ולדת? כל מי שהיה בצה"ל? כל מי שחוגגים אצלו חגים יהודיים בצורה כזו או אחרת? כל מי שהתנ"ך הוא חלק מחייו ותרבותו? אם כן הרי שגם דרוזים משרתים בצה"ל והם לבטח לא יהודים, גם ילדי עובדים זרים מתחנכים על חגי ישראל בבית הספר ואף חוגגים אותם - נראה אותך משכנע את אלי ישי שמדובר ביהודים. התנ"ך מהווה טקסט קנוני בתרבות האנושית כולה כך שזה קצת יקשה להגדיר על פיו את היהודים. אפשר להמשיך עוד ועוד אבל נדמה לי שאפילו פיניאן עצמו אמור היה להבין את הנקודה.

                    מוזיקאי יהודי גדול. סרז' גינסבורג

בסופו של יום ההגדרה מיהו יהודי ומהם ערכים יהודיים היא הגדרה ריקה שממלאים על פי רצון המשתמש, שהרי לא ניתן להגיע לכלל הסכמה אודותיה. המקסימום שניתן לעשות זה לצאת בנוסחה בירוקרטית מומצאת הקובעת כי יהודי הוא מי שאמו יהודיה. מעבר לחוסר היכולת לשאוב מזה ערכים, יהיו מוכשרים ככל שיהיו כותבי השירים שלנו, כמה אפשר לשמוע שירים על אמהות יהודיות?

חוסר היכולת לקבוע מהם ערכים יהודיים לא רק שמעלה חשד קל כי הצעת החוק הזו היא רק עוד חולייה בשרשרת של חוקים שימולאו בערכים "יהודיים" שכל תכליתם קביעת סדר יום חשוך ומסוכן. הוא גם מעלה בעיה קשה בהגדרות היסוד של החברה ושל התרבות שלנו. יום יבוא ונאלץ להתמודד איתה ברצינות גמורה בכדי להבין מהם בדיוק הערכים שמלכדים אותנו כחברה, מה הם אומרים עלינו ואיך בדיוק מוצאים אותם לפועל. לא בטוח שזה בכלל אפשרי. מה שבטוח זה שמרגע לרגע יותר קשה לבסס מדינה וחברה יציבה הצועדת בבטחה קדימה על הגדרות בסיס כל כך רעועות. ציון פיניאן והצעות החוק שלו הם רק הסימפטום.

גם הם עושים מוזיקה יהודית: פיסוק רחב

שוק המוזיקה והרדיו בישראל הם ממילא ילד מוזר ואיטי. תחנת השידור הגדולה ביותר, בכל הנוגע למוזיקה, היא תחנה צבאית שבה, מן הסתם, לא ישודרו לעולם שירים שעוסקים בצורה מחאתית ובוטה בענייני צבא ובטחון. חוסר היכולת לעסוק ולשדר תכנים כל כך מהותיים לחיינו הוא בגדר טירוף מוחלט. אם זה לא מספיק הרי שהתחנה נתמכת בידי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים וככזו היא בונה במתכוון פלייליסט בעל אופי מאוד מסוים ובעל אפס גמישות. תוסיפו לזה תחנות רדיו אזוריות שכל עניינן כסף ורייטינג, תחנות רדיו ממלכתיות שגם כך נטועות עמוק בתוך הממסד ומעל הכל הצעת חוק מטורפת לתכנים יהודיים, ותגמרו עם תרבות צרה, שמרנית ונטולת כל מעוף. בדיוק כל מה שמוזיקה טובה צריכה לסלוד ממנו.

כתבות שאולי פספסתם

*#