משחקים עם בובות: מהו סוד הקסם של רד בנד? - מוזיקה - הארץ

משחקים עם בובות: מהו סוד הקסם של רד בנד?

בעונה הקרובה של רד בנד יתארחו שמות כמו משינה, ברי סחרוף, יהודית רביץ ואחרים. יוצרי הסדרה מנסים להסביר מה הפך את תוכנית הבובות הקומית לתוכנית המוזיקה הראוייה היחידה בטלוויזיה הישראלית

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מתן אברמוביץ', עכבר העיר אונליין

בעונה הקרובה של רד בנד תתארח משינה ותעשה זאת בעירום. איך ייראו חברי הלהקה במערומיהם היא אכן שאלה מסקרנת, אבל סימני השאלה האמיתיים נמצאים דווקא במקום אחר. במציאות טלוויזיונית עמוסה בתכנים שונים ומשונים, עם ערוץ מוזיקה שמשדר כל דבר חוץ ממוזיקה ושממה מוזיקלית בערוצים האחרים – איך דווקא תוכנית שבמרכזה עומדות בובות מצליחה לעשות את מה שכל שאר האנושות לא מצליחה?  למה דווקא רד אורבך, פונצ'ו ולפטי – שלוש הדמויות שבמרכז העלילה – מצליחים לסחוף אליהם את השמות החמים בעולם המוזיקה?ולא סתם שמות חמים – גם כאלה שלא מוכנים להתקרב לכל דבר שנראה או מריח כמו טלוויזיה כדוגמת ברי סחרוף.  

ברשימת האמנים שיתארחו בעונה השנייה והקרבה של "רד בנד", שתעלה ב- 24 בפברואר בכבלים, נמצאים גם יהודית רביץ, רמי פורטיס, הדג נחש, אסף אבידן והמוג'וז, מרסדס בנד ומתיסיהו. הרשימה המכובדת מעידה על כך שדווקא כאן קורה משהו שבפלטפורמות מוזיקה אחרות היו יכולות רק להתפלל אליו. למה? זו שאלה טובה.

רד בנד בהופעה - כל הפרטים

לא עשו דואט מסוג כזה. משינה ורד בנד (צילום: אלדד רפאלי)

חוקים של בובות

"יש פה שני צדדים", מסביר עמי ויזל, האדם והקול שמאחורי הבובה של "לפטי", קלידן הלהקה, "קודם כל, אני חושב שאחד הדברים שמבדילים אותנו מתוכניות אחרות הוא שיש כאן בובות והחוקים שחלים על בובות הם לא אלה שחלים על שאר החברה האנושית, וזה בכל דבר שהם עושות, גם במוזיקה וגם בקומדיה. זה משהו שאני חושב שמאוד מקל על האמנים. הסיבה השנייה היא שיש פה מערכת שבנתה גמישות שמאפשרת לאמן ללכת בתוכנית עם מה שהוא רוצה מבחינת הסגנון".

והאמנים מצטרפים בקלות כשמגיעה ההזמנה?

"לגמרי. אני חושב שרובם התנפלו על זה ומרגע שאמרו כן ועד שזה ממש קרה, לפעמים, עבר זמן מאוד קצר. אני חושב שכולם מאוד נהנו וצריך להבין גם שיש פה משהו ספונטני שקורה. להקות וזמרים לא תמיד עושים שיתופי פעולה עם אמנים אחרים. לדוגמא, משינה היא להקה ותיקה אבל הם אף פעם לא עשו דואט מסוג כזה, למרות כל שנות הניסיון שלהם. כשקרה משהו ספונטני ועשינו ג'אם שיצא טוב ניסינו ישר לרוץ ולהקליט ולתפוס את זה ואני חושב ששומעים את זה בתוצאה. שומעים שהיה כיף בהקלטה".

שומעים שהיה כיף בהקלטה. משינה עם רד בנד (צילום: אלדד רפאלי)

משינה בהופעה - כל הפרטים

ההומור חסר הגבולות של כותבי הסדרה הרים לא מעט גבות במהלך העונה הראשונה. כשאירחו אמנים כמו שלום חנוך, אביב גפן, מאור כהן ושלומי שבן הם הוכיחו שהם מסוגלים לעלות גבוה וכמו דברים רבים שבוחרים לצאת מהמסגרת, גם סביב "רד בנד" החל סוג של פולחן שהילל את הסגנון, את החופשיות וקרץ להרבה צופים. ויותר מזה, אולי, גם לאמנים עצמם שמגיעים לתוכנית שבה הם אפילו לא זוכים להזדמנות לשיר את השירים האישיים שלהם.  כל מי שמעורב ב"רד בנד" מאמין שדווקא העניין הזה קורץ להרבה מהאמנים והופך את התהליך לקל יותר עבורם.

ויזל מספר על דינאמיקה מעניינת שמביאה לבחירת השירים בסדרה וגם כאן הוא מצביע על קו מנחה ברור – שמירה על פשטות. "עם כל אמן שהגיע היינו צריכים לחשוב מה הכי מתאים לו ובייחוד כשמדובר בשיר באנגלית ובהופעה עם בובות, שני דברים שדי בטוח שלא יקרו לרובם פעם נוספת בקריירה". אותה סיטואציה, לפי ויזל, היא שאפשרה לזמרים השונים להתחבר למקום הבסיסי ממנו שאבו את הרוקנ'רול שלהם ולחזור למקורות. "לכל אמן, ששמע רוק וגדל עליו, יש איזשהו שיר שהוא תמיד מנגן עם עצמו אבל הוא לעולם לא יוציא אותו באלבום כי זה פשוט לא הגיוני. הרי ברי לא יוציא עכשיו שיר של 'הרולינג סטונס' באלבום משלו. מבחינתנו, אלה היו הרגעים הכי כיפים בעבודה וזו גם בעיניי בדיוק אותה סיבה שהביאה את ג'וני קאש להופיע ב'חבובות'. מצד שני, החיבור המוזיקלי עם 'החבובות' היה מוליד דברים ילדותיים ואולי זה מה שמבדיל את 'רד בנד'. המוזיקה אצלנו מכוונת להישמע כאילו היא שיתוף פעולה שאמור לצאת באלבום והוא לא עשוי כבדיחה, הוא רק עטוף באיזושהי אווירה".

לפרוץ את הגבולות

כך או כך, ככל שמעמיקים ומנסים להבין את סוד ההצלחה של "רד בנד" נראה שחוזרים חזרה אל נקודת המוצא. הבובות. "כשאתה מדבר לבובות אתה מרשה לעצמך לעשות מה שאתה רוצה והגבולות נפרצים", מסביר דודוש קלמס, חבר להקת "הדג נחש" וממפיקי המוזיקה של הסדרה. קלמס מספר בהתפעלות על אמנים שגילה שיודעים לא רק לצחוק אלא גם לשחק. "יש אמנים שמשחקים מדהים בעונה הזו, כמו למשל נינט טייב. היא חזקה מאוד", מסגיר דודוש שיתוף פעולה נוסף ומסרב לשחרר עוד פרטים. "אני חושב שאמנים אוהבים מדי פעם לפרוץ את הגבולות שלהם ולעשות דברים חדשים באווירה כיפית ובשביל הפאן והאמנות נטו". 

גם "הדג נחש" משתתפים בעונה הנוכחית. זה תופס גם לגביכם?

"אנחנו מחפשים כל הזמן לפרוץ גבולות ולחקור דברים חדשים ואני מאמין שכל אמן שרואה משהו חדש שמח לעשות אותו ובטח כשיש תוכנית טובה עם פלטפורמה טובה. אנחנו לא אוהבים לקבע את עצמנו תחת הגדרה של ז'אנר מסוים וזה יוצר פשוט עוד נדבך בפעילות של 'הדג נחש'. חלקנו עשינו מעט טלוויזיה אבל אף פעם לא שיחקנו בפרק של סדרה. אנחנו מאוד אוהבים את רד בנד ואת האנשים שעומדים מאחורי הבובות אז הרגשנו כמו בבית".

הרגשנו בבית. הדג נחש עם רד בנד (צילום: ענבל צח)

ההצלחה של תוכנית הבובות ניכרת מאוד בקרב אנשי הרוק הישראליים. כמעט כמו "ארץ נהדרת" עבור פוליטיקאים, נדמה שכך גם "רד בנד" הפכה למקום שכדאי להיות חלק ממנו, למרות, ואולי בגלל ההומור. אפילו כשמדובר במוזיקאים שלא נמצאים באף מקום אחר בעולם הטלוויזיה של היום. ברי סחרוף הוא דוגמא נהדרת לכך. מי שלא מופיע על המסך שלנו כמעט אף פעם הגיע העונה הזו אל האולפן של "רד בנד". על פי מנהלו האישי, ניצן זעירא, מדובר בהחלטה שמקורה בשני משתנים: "הוא יכול לעשות שם מוזיקה בצורה מכובדת וזה מצחיק". השורש "כבוד" חוזר גם בשיחה עם דרור נובלמן, מי ששימש כתסריטאי ראשי של העונה הקרובה. "אני חושב שזו תוכנית שמגלמת את רוח הרוקנ'רול ונותנת המון כבוד למוזיקה ולמוזיקאים שבאים אליה, קודם כל בהקפדה על איכות המוזיקאים שבאים ובעצם ההפקה עצמה של השירים ואיך שהם נשמעים. זו סדרה על להקת רוק ויש בה המון דברים שמוזיקאים יכולים להזדהות איתם".

אתה חושב שזה מה שהביא אמן כמו ברי סחרוף, שמקפיד להמנע מתקשורת, דווקא לכאן?

"אני חושב שברי אוהב את הסדרה וכשאתה אוהב את סדרה אתה רוצה להשתתף בה, גם אם לא תעשה משהו אחר. אם זו תוכנית שהוא אוהב והיא עושה כבוד למוזיקה ולרוקנ'רול אז עבור רוקרים זה נראה לי מקום שכיף להם להיות בו".

יכול לעשות מוזיקה בצורה מכובדת וזה גם מצחיק. סחרוף עם רדבנד (צילום: אלדד רפאלי)

עד כמה רחוק אמנים מוכנים ללכת עם ההומור?

"כן. זו אפילו די דרישה שלנו. עם זאת, עוד לא היה תסריט לפרק נכנס אליו כל מה שרציתי שיהיה. האמנים הולכים רחוק ולפעמים אנחנו אלה שנאלצים לגרור אותם לשם אבל אני חושב שהיום הם מגיעים אל התוכנית אחרי שכבר ראו אותה. אחרי מה שהיה בפרק עם אביב גפן הם לא יכולים להיות מפונקים. אני חושב שהגדולה של אמן היא גם לצחוק, ואם אתה בא לרד בנד אז לך על זה עד הסוף".

יש אמנים שנבהלו מהתסריט וחזרו בהם? היו שמועות שגם אהוד בנאי ישתתף העונה

"אין אף אחד שביטל. היו מקרים שבהם היו לנו משאים ומתנים על בדיחות ספציפיות, אבל הרוב נמצא בסוף בפנים. אהוד בנאי היה אמור להיות בתסריט היחיד שלא כתבתי אז אני לא יודע, אבל אני לא חושב שזה קשור לזה או לתוכן".

מפלצתי ושעיר אבל יפה - רד נחשף למוש בן ארי:

הצופים האדוקים ישמחו לגלות שהעונה השנייה של "רד בנד" צפויה לקחת את הדמויות ואת העלילה עוד שלב קדימה. ברמת התוכן, מדובר בהרבה מקרים בתסריט קיצוני אפילו יותר ממה הכרנו עד עכשיו וגם ברמה המוזיקלית צפויה התרחבות. "הפרק עם מתיסיהו הוא הפעם הראשונה שהגיע אלינו מישהו מחו"ל", נזכר ויזל בעבודה עם הזמר היהודי-אמריקאי, "הוא הגיע לארץ לארבעה ימים כדי לעשות שתי הופעות ואנחנו היינו צריכים איכשהו להתלבש על לוח זמנים כזה. היה לנו תסריט מוכן מראש ושעתיים אחרי שהוא נחת פגשנו אותו במלון כדי לסגור שיר. משם נסענו לאולפן להרים את העיבוד, יום אחרי זה הוא הגיע להקליט ויום אחרי זה מצלמים, וזה כשהוא בין לבין נמצא בהופעות".

אם נשים את הצחוק בצד לרגע, התוצאה הסופית היא ש"רד בנד" אכן חוזרת לסיבוב שני, ואם לשפוט על פי כל המעורבים בעניין –גם לא מדובר באחרון. השילוב של בובות, הומור ומוזיקה נראה כמו נוסחה שמצליחה לפצח גם את המשוואות הקשות ביותר שמציג התחום בישראל. בתקופה שבה יחסי ציבור הם התוכן השולט בתקשורת ותוכנית שלא מקדמת יצירות של אמנים משולה לבלתי נחשבת, מצליחה "רד בנד" לחרוג מהנוף ולחזור לשורשי המוזיקה, לאהבה אמיתית למה שמתנגן. עובדה - גם האמנים שנחשבים לאגוזים הקשים ביותר לפיצוח בתחום מוצאים את עצמם נמסים אל מול שלושת גושי הפרווה ואולי אפילו יותר מכך, אל מול עצם העובדה שמוזיקאים של ממש עומדים מאחורי מה שמשודר בסופו של דבר, ואולי החשוב מכל הוא שאם כבר בוחרים ב"טאלנטים" שיעמדו מאחוריה, אז שיצדיקו את התואר ואת עצמם ויהיו כישרונות אמיתיים, או כפי שנובלמן מכנה בחיבה את הצוות שקשור לסדרה: "כמו כתה טיפולית של מחוננים מטומטמים".

ולא שכחנו את פיליפ:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ