אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

רונית תירוש: "נדאג שאמן שמבטל הגעתו לארץ יחשוב פעמיים"

הכנסת דנה היום בביטול הופעות של אמנים מחו"ל והחליטה על מספר פעולות כדי להילחם בתופעה, ביניהן שימוש ברשתות חברתיות והסברה ישראלית ברשת. המפיק שוקי וייס: "המדינה חייבת להתערב"

תגובות

ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת התכנסה הבוקר (שלישי) לדון בתופעת ביטול ההופעות של אמנים מחו"ל, שהתרחבה בשנה האחרונה, ובסיומה הוחלט על כמה מישורי פעולה אפשריים."הדיון הרחיב את התמונה", סיכמה ח"כ רונית תירוש (קדימה), יוזמת הדיון, "הבעיה לא טמונה רק בארגונים ספציפיים שמטילים חרם על ישראל ומנסים להשפיע, אלא מדובר בשימוש של רשתות חברתיות שונות להפעלת לחצים ברמה האישית על האמנים עצמם ואפילו על הסובבים אותם, כמו חברי הלהקות ועובדי הבמה. ביקשנו ממשרד התרבות לקחת את נושא השימוש ברשתות החברתיות גם מהצד הישראלי כדי לעודד את האמנים עצמם ולהראות שאנחנו מצפים לבואם. כרגע אין איזון מהצד הישראלי אל מול הלחצים אליהם הם חשופים, ואמן, שזקוק למעריצים, צריך להכיר את היקף הפגיעה שלו בקהל המעריצים במדינה ואולי בעקבות כך גם ישקול פעמיים את הביטול".

רונית תירוש מתעצבנת? החרם הצליח

בדיון הבהירו הנוכחים, חברי כנסת מהסיעות השונות ומפיקים מתעשיית המוזיקה המקומית, כי עיקר ההשפעה נמצאת דווקא באינטרנט, ובמיוחד בפלטפורמת הרשתות החברתיות. שם, כך טענו, פועלים ארגונים שונים ואנשים בודדים כדי ללחוץ על אותם אמנים לבטל ביקור בישראל. על כן, הוצע כי משרד התרבות ישים דגש על פעילות אינטרנטית מורחבת יותר סביב הגעה של אמנים לישראל ועידודם. זאת, בתגובה לאלה הדורשים מהם להחרים את ההופעה.

בין ההצעות שהועלו גם יוזמה אקטיבית של הסברה ישראלית ברשת, סביב אמנים שמגיעים ומופיעים, כמו גםחקיקה אפשרית שתאפשר הגנה כספית על אותם מפיקים ישראליים שנפגעים ישירות מביטולי ההופעות. זאת כפי שכבר קרה השנה, עם ביטול הופעות כמו של להקת "הפיקסיז", אלביס קוסטלו ולאחרונה גם ונסה פאראדי.

לדברי המפיק שוקי וייס, שנכח אף הוא בדיון, מדובר בדרך ארוכה הרבה יותר ובעיתוי מאוחר יחסית: "אני חושב שחברי הועדה קיבלו שיעור ראשון בהכרת החומר", הסביר היום לעכבר העיר אונליין, "אבל לא יותר מזה. אני חושב שהם דנים על משהו שכבר מזמן נהיה יותר גדול ומאיים ממה שהם חושבים או יודעים". וייס המשיך והביע תקווה כי אכן תוקם ועדה שתבחן לעומק את נושא התגובה לביטולים, כמו את נושא פוליסת הביטוח למפיקים. יחד עם זאת הדגיש, כי האתגר האמיתי הוא בתגובה המיידית לדברים, שלפיו רק ילכו ויחמירו עם הזמן.

"אין ייצוג של המדינה כלפי העולם בתחום ביטול המופעים, וכך נוצר ואקום שאותו ממלא רק הצד השני. אין שום דבר שיכול לאזן אותו מהצד שלנו", ממשיך וטוען וייס."לדעתי זהו סוג של מלחמה שכבר הוכרעה והולכת אל צעדים קשים ודרמטיים יותר. אלה כבר לא רק ארגונים שפועלים אל מול האמנים, אלא גם דעת הקהל העולמית. כבר לפני ארבע שנים טענתי שמסתמנת מגמה של אמנים שמושפעים מדעת הקהל ואמרו לי שאני מגזים. עכשיו כולם רואים את זה קורה". בסופו של דבר, וייס לא אופטימי: "להערכתי", הוא מסכם, "השלב הבא כבר בפתח והחרם ייעשה פעיל יותר והסדקים בו ילכו ויצטמצמו. היום, אחרי מה שקורה במצרים, כולם מבינים שרשתות חברתיות הן נשק מאוד מצליח וחזק, ואני חושב שהמענה האמיתי הוא להמשיך ולהביא אמנים לכאן, כי זו המדינה היחידה שבה הם יכולים לעלות על הבמה ולהגיד את מה שהם חושבים במקום להופיע במקום אחר ולהודיע שהם לא מגיעים". 

כתבות שאולי פספסתם

*#