פרס מפעל חיים של אקו"ם יוענק גם לחוה אלברשטיין - מוזיקה - הארץ

פרס מפעל חיים של אקו"ם יוענק גם לחוה אלברשטיין

הזמרת והיוצרת בת ה-63 תקבל השנה את הפרס, שיוענק במקביל גם לצביקה פיק. "קולה הוא הקול של המוסיקה הישראלית ושיריה הם פס קול החיים שלנו כאן", מנמקים חברי ועדת השופטים

מתן אברמוביץ', עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מתן אברמוביץ', עכבר העיר אונליין

צביקה פיק לא לבד: לאחר שבשבוע שעבר פורסם כי פרס אקו"ם על מפעל חיים בתחום הזמר העברי יוענק לפיק, הבוקר מודיע הארגון כי השנה תזכה בו גם הזמרת והיוצרת חוה אלברשטיין.

»» האשכנזית והדיווה: למה גם לצביקה פיק וגם לחוה אלברשטיין מגיע פרס?

"אי אפשר להסתכל על עולם התרבות הישראלי ולא לראות שם את חוה אלברשטיין במקום מרכזי", מנמקים חברי ועדת השופטים את בחירתם בזמרת בת ה-63. "קולה הוא הקול של המוסיקה הישראלית כבר שנים רבות ושיריה הם במידה רבה פס קול החיים שלנו כאן", ממשיכים השופטים ומסבירים: "במהלך הקריירה שלה, שכוללת למעלה מ-50 אלבומים, הגיעה חוה למחוזות רבים וביניהם שירת הארץ, שירי ילדים, מופעי במה ותכניות יחיד, שירי משוררים, שירים ביידיש, באנגלית ושירים מתורגמים משפות זרות".

"לאחר שנים שבהן ביצעה שירים שנכתבו על ידי מיטב היוצרים בארץ, לרוב על פי הצעותיה ובקשותיה", מוסיפים חברי הועדה, "החלה חוה לכתוב בעצמה את שיריה באמצע שנות ה-80, וכתיבתה העצמאית רעננה וגיוונה את הרפרטואר שלה. ברגישות ובאומץ רב היא כותבת לא רק על עצמה ועל סביבתה הקרובה אלא גם על פניה המשתנות של הארץ ועל תופעות חברתיות שהיא לא יכולה להתעלם מהן. יכולת ההבחנה וההתבוננות שלה מוצאת ביטוי בכתיבתה הייחודית שמצטיינת בלשון בהירה, מדויקת ועשירה בדימויים". עוד מציינים חברי הוועדה לטובה את הקשרים שיוצרת אלברשטיין עם מוזיקאים ישראלים בתחילת דרכם, עמם היא משתפת פעולה באופן מקצועי.

את הפרס תקבל אלברשטיין, יחד עם פיק, בטקס אקו"ם 2010 שיוקדש לזוכים בתחום המוזיקה הפופולארית ויתקיים ב-28 בפברואר. לצד הפרס שיוענק לשניים, יוענקו גם פרסים נוספים בקטגוריות שונות כמו תגלית השנה, שיר השנה, עיבוד השנה, יצירה בעילום שם, פרס עידוד פרסום היצירה ופרס מלחין השנה.

אלברשטיין עצמה נשמעה היום שמחה על הפרס ומסרה בתגובה: "אמנם הביטוי פס הקול של חיינו נשחק קצת בשנים האחרונות כמו ביטוים יפים אחרים, אבל אני בכל זאת גאה  ושמחה כשאני שומעת את הביטוי הזה בקשר אליי. להיות זמרת היה בעיני תמיד לא רק קול יפה אלא דרך ליצור קשר עם אנשים, להתבונן בהם, להקשיב להם ולהשיב להם. אנשים מכל גיל מכל מוצא ומכל מקצוע, לספר את הסיפורים של היחיד ושל הכלל, תלוי כמובן בתקופה בה נכתבו השירים".

"זכיתי לעבוד עם גדולי היוצרים בארץ - מוילנסקי, ארגוב ונעמי שמר, נחום היימן, תרצה אתר, יורם טהרלב, דרך מתי כספי, רחל שפירא ועד  יהודית רביץ, עובד אפרת,  אריאל הורוביץ ועוד ועוד אנשים מוכשרים ונפלאים קשה לי לזכור את כולם. מעולם לא חשבתי על עבודתי כעל מפעל, אבל מה לעשות לפחות מבחינת הכמות הוא בהחלט כזה, אז תודה רבה על הבחירה ועל הפרס".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ