בג"ץ לא מבטל את הפלייליסט של גלגל"צ

בית המשפט העליון סירב להתערב בשיטת הפלייליסט בה פועלת תחנת הרדיו גלגל"צ, אך ביקש כי יוסדרו הפקודות הנוגעות לפעילות התחנה ותכליתה

מתן אברמוביץ', עכבר העיר אונליין
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מתן אברמוביץ', עכבר העיר אונליין

בית המשפט העליון סירב הבוקר (שני) להתערב בשיטת הפלייליסט בה פועלת תחנת הרדיו גלגל"צ, אך ביקש כי יוסדרו הפקודות הנוגעות לפעילות התחנה ותכליתה.

הדיון בנושאים אלו התקיים בעקבות עתירה שהגיש לפני כשנה עו"ד גיא אופיר ובה תבע את הסדרת מעמדה של תחנת הבת של גלי צה"ל בחקיקה מסודרת ובהוראות עדכניות ויצא בין היתר כנגד שיטת הפלייליסט הנהוגה בה. "אני סבור שיש פה רשות שלא פועלת על פי חוק", אמר עו"ד אופיר בדיון היום, "אני לא מבקש לסגור את התחנה. הנחת העבודה שלי שאם המחוקק יאמר את דברו איך צריכה לפעול התחנה, אם יהיה כך כל הטענות שלי יבואו על פתרונם". אופיר טען בין היתר בעתירתו כי ההוראות של הפיקוד העליון לגבי מהות התחנה אינן שלמות, כי התחנה מתנהלת ללא מנגנונים מסודרים של מכרזי תפקידים, לרבות תפקידי עורכים מוזיקליים, וללא כללי אתיקה מוסדרים.

השופטות בדיון, בהן נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש, הורו לתחנה להגיש בתוך 45 ימים, פרק זמן צפוף ומיידי יחסית, את אותן הוראות המסדירות את פעילות גלי צה"ל וגלגל"צ. בית המשפט סירב להתייחס לשיטת ההשמעה הנהוגה בתחנה: "אנחנו כבית משפט לא נבחר שירים, זה לא תפקידנו", סיכמה את הנושא השופטת מרים נאור שנכחה בדיון.

מנגד, עו"ד דינה זילבר, נציגת גלי צה"ל שנכחה באולם, צידדה בשיטה והסבירה את שעומד מאחוריה: "בנוגע לפלייליסט, אני חושבת שגם בית המשפט פסק בצורה מאוד מפורשת. מדובר באנשים שהוכשרו במשך תקופה ארוכה, אנשים שמביאים את ידעם המקצועי והם משכבת כל הגילאים. המוקד של העותר היה להרים גרזן על שיטת הפלייליסט ואני חושבת שמדובר בויכוח לא משפטי אלא ויכוח ציבורי. מה גם שהשיטה היא סבירה וקיימת בכל העולם ומדובר בתחנה שמצליחה מאוד ונשמעת מאוד... זה אבסורדי שבית המשפט יקבע את סוג המוסיקה והתדירות".

עו"ד אופיר מסר לעכבר העיר אונליין בתגובה להחלטת בית המשפט: "מדובר בניצחון שלנו, 16 שנים פועלת התחנה ללא חוק שקובע את צורת עבודתה וללא מעמד נורמטיבי. היום קבע בג"ץ להסדיר את העניין בחקיקה וכי תוך 45 ימים יוציא הצבא הוראות בעניין תכלית התחנה, כיצד היא מתנהלת ומה הכללים שיונהגו בה, לרבות בנושא הפלייליסט. אם בתום תקופה זו העניין לא יתבצע – יימשך הדיון בעתירה. חשוב להבהיר שהעתירה לא נדחתה אלא בית המשפט ביקש מהתחנה לפעול בנושא החקיקה. זהו הישג גדול מאוד ומהפכה של ממש".

מגלי צה"ל נמסר בתגובה: "אנחנו מרוצים שבית המשפט ציין לטובה את העבודה המקצועית ושקיפות הנהלים בשיטת הפלייליסט וקבע כי אין מה לדון בנושא זה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ