אריאל זילבר זכה בבוררות נגד הדג נחש

פסק הדין קבע שלהקת "הדג נחש" העתיקה את הלחן משירו של אריאל זילבר "ואיך שלא" בשירה "מה נעשה". עקב כך תפצה הלהקה את זילבר במאה אלף שקלים והשיר "מה נעשה" לא יושמע יותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תקדים משפטי נקבע היום (שלישי) במוזיקה הישראלית: אריאל זילבר זכה בבוררות בינו לבין להקת הדג נחש סביב טענותיו להפרת זכויות יוצרים בשירם הפופולארי "מה נעשה" ויפוצה במאה אלף שקלים ובאיסור השמעת השיר ברדיו.

זילבר פנה לבית המשפט כנגד הלהקה הידועה בטענה שהעתיקה את לחן שירו "ואיך שלא" ושילבה אותו כעיבוד מוזיקלי בשירה "מה נעשה", אותו הוציאה במסגרת האלבום "חומר מקומי" בשנת 2004. על פי תביעתו של זילבר, באמצעות עו"ד ברק בר-שלום, ישנו דמיון ברור בין הלחנים של שני השירים והלהקה לא ביקשה את רשותו לעשות שימוש מעין זה ובכך הפרה את זכויות היוצרים על השיר. זילבר התייחס גם לנושא הזכות המוסרית של יוצר לקבלת קרדיט על יצירתו ולמניעת סילופה, זאת לאור השימוש בלחן לליווי טקסט הכולל עידוד לשימוש בסמים קלים.  אריאל זילבר - ואיך שלא:

הבורר בתיק, השופט העליון בדימוס תיאודור אור, קבע הבוקר כי הלהקה אשמה בשתי טענות אלו וקבע כי אכן ישנו דמיון ברור בין שני הלחנים. אור התייחס בפסק דינו גם לטענה של חברי הלהקה על כך שהעיבוד המדובר נוצר ממש בסמוך למועד יציאת השיר תוך כדי חזרות ואלתורים וסרב להאמין לכך ואף דחה מכל וכל את דרישתם לבטל את התביעה בעקבות התיישנות.

בסופו של פסק הדין קבע השופט בדימוס, לאור הסכמות שני הצדדים עם הפנייה לבוררות, כי "הדג נחש" ישלמו לזילבר בתוך חודש פיצויים בסך 75 אלף שקלים ובנוסף 25 אלף שקלים עבור הוצאות ושכר עורך דין. עוד נקבע כי תיאסר השמעת השיר, בגרסתו המקורית ובגרסה שהוקלטה באלבום "הדג נחש LIVE", בכל פלטפורמה המקיימת יחסי עבודה עם אקו"ם, לרבות תחנות הרדיו בארץ. 

הלהקה שוהה כעת בארצות הברית לרגל סיבוב הופעות ואשת יחסי הציבור רותי מרום, מסרה בשמם: "אנחנו מקבלים את הכרעת הדין באופן מלא ונפעל על פיה בהקדם. מדובר בטעות בתום לב. האלבום המדובר יצא לפני שבע שנים. מבחינתנו העניין כעת סגור ומאחורינו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ