רונית שחר: "אין לי געגוע, יש כל הזמן רק התפתחות"

הבוקר יוצא סינגל ראשון לרונית שחר, 15 שנה אחרי אלבומה הראשון וחמש שנים אחרי האחרון. "אני לא חושבת שהיום זה יותר קשה. אתה עושה את שלך ועם הזמן מתחיל להיות משקל אמנותי לעשייה שלך"

אלעד בילו, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלעד בילו, עכבר העיר אונליין

"זה שיר שהוא סיפורי וויזואלי", אומרת רונית שחר על הסינגל החדש שלה, "כל העולם". שחר אחראית על המילים והלחן, וזהו הסינגל הראשון ושיר הנושא מתוך האלבום החדש שבדרך, עליו היא עובדת כבר קרוב לשנתיים וחצי. "השיר מדבר על בשלות. זה בכלל חלק ממשפט שאומר: יש לי את כל העולם. כשעושים אלבום ופורשים את השירים תמיד יש שירים שיותר בולטים החוצה והוא כזה. זו גם פעם ראשונה שאני מעורבת בהפקה המוזיקלית, אז זו באמת בשלות. עם הזמן הגיעה ההבנה שיש לי את הכלים להיכנס גם אני לתוך ההפקה ולא רק לכתיבה, אלא גם לביצוע ולנגינה".» רונית שחר בהופעה - כל הפרטים

יהיה זה אלבומה הרביעי של שחר. יחד איתה הפיקו אותו יונתן כנען ("פגשתי אותו במופע כלשהו והיה לנו חיבור נדיר וכימיה שאפשר ליצור ממנה זוגיות מוזיקלית. אז אמרנו יאללה, בוא נלך על זה") ואלונה דניאל ("שותפתי להופעות, הביאה גם את הערך המוסף שלה כמוזיקאית וכמתופפת"). את האלבום ניגנו ברובו שלושתם, בלייב. "מין טריו שהיה הבסיס", היא מספרת. "אחריו הוספנו איפה שהיה צריך. אפילו השירה היא תוך כדי נגינה, הכל קורה כמעט כמו על הבמה. המטרה הייתה אלבום אקוסטי אבל בעיקר לייב, לכן יש גם גיטרות חשמליות ומעט מאוד מחשב". » רונית שחר - כל העולם:

15 שנה עברו מאז יצא אלבומה הראשון וחמש שנים מאלבומה האחרון. שלושת אלבומיה ("שלום לתמימות", 1996, "ספרי לי הכל", 2000, "להתחיל להמשיך", 2006) הניבו להיטים כמו "אהוב יקר", "שלום לתמימות", "ועכשיו ניגע" ו-"להתחיל להמשיך". "השירים החדשים נכתבו מיד אחרי האלבום הקודם, אבל זה היה תהליך", היא מספרת. "יושבים בבית ומתחילים להיכנס לעולם השירים החדשים, להבין אותם, ליצור בתוכם ולפתח אותם. כל שלב הפרה פרודקשן הוא שלב מאוד חשוב בעבודה".

את לפעמים מתגעגעת לתקופת "אהוב יקר" והאלבום הראשון? היית חוזרת לשם?"זה שיר שתמיד ילך איתי. לכל אמן יש את הכמה שירים שתמיד יושרו, ואתה לא יכול לא לשיר אותם, אתה חייב אותם לקהל. ככה זה תמיד יהיה ואני מאוד גאה בזה. בכלל, הדרך שלך לא נמדדת בשיר, וגם לא באלבום, ולכן כל אלבום הוא כמו אלבום ראשון. שולחים שירים החוצה ומה שקורה איתם זה פחות בשליטת היוצר. כל פעם מחדש יש את ההתרגשות והמתח הזה ואתה מקווה שיחבקו אותו. אין לי געגוע, יש כל הזמן רק התפתחות שאני מאוד שמחה ממנה".

את מרגישה שבאמצע שנות ה-90 היה יותר מקום למוזיקה שאת עושה וכיום אולי פחות?"אני לא אוהבת לתייג. גם בסוף שנות ה-90 כשיצא האלבום הראשון שלי אמרו שקשה. תמיד יש ים של כישרונות ולכל אחד יש מה להגיד, ואני לא חושבת שהיום זה יותר קשה. אתה עושה את שלך ועם הזמן מתחיל להיות משקל אמנותי לעשייה שלך. עשייה והופעות אלה חלקים מאוד מהותיים בדרך ואתה מגיע לאנשים לאורך זמן. נרקמת איזושהי דרך עם מי שאתה ועם השינויים שאתה עובר עם עצמך, יש משקל וערך אמנותי שגדל כל הזמן".מזהה פרצופים בקהל. רונית שחר (צילום: יחצ)

רק תשים לי ארגז ואופיע

במקביל, ממשיכה שחר להופיע ברחבי הארץ ולצבור קהל. היא כבר מזהה פרצופים שמלווים אותה עוד מתחילת דרכה. "יש כאלה שהתבגרו איתי. אני רואה אותם, הם באים אלי אחר כך ומספרים לי איפה תפס אותם האלבום הראשון, לצלילי איזה שיר שלי הם התחתנו וכו'. אני מופיעה המון, ובכל הארץ. לא הייתה תקופה שלא הופעתי. הקהל נאמן, זה דבר שחי וקורה לכל אורך השנים". בהמשך טוענת כי "אין ממש דבר כזה, קהל מסוים. הקהל הוא מבחינתי כל העולם. בדיוק כמו השיר. מאז ומתמיד הקהל שלי היה בגילאים 18-70".

ב-1993 חיממת לבדך עם גיטרה אקוסטית את ההופעה של ניל יאנג בישראל. דילן או פול סיימון כבר הזמינו אותך לחמם את ההופעות הקרובות שלהם בארץ?"לא, הייתי שקועה באולפן... למרות שזה יכול להיות מגניב. אז כשהופעתי עדיין לא הכירו אותי ולא ידעו עליי כלום. זה היה ב-1993 והרי האלבום הראשון שלי התחיל את החיים שלו רק בסוף 1996 אז זה היה בכלל מיוחד. האמת שיש אמנים שאוהבים להופיע ואני פשוט כזו. יש את המשפט הזה שאומר: שים לי ארגז ואני אופיע שם. אז אצלי זה ככה עד היום, תשים לי ארגז ואופיע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ