אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ערוץ המוזיקה הים תיכונית: רע לתרבות הישראלית

הקמת ערוץ מוזיקה ים תיכונית תרחיק יוצרים מהטלוויזיה, תדיר מוזיקאים רבים מאוזנו של הקהל ותהפוך את הטלוויזיה לכלי שרת ציני וחסר רגש של בעלי השררה. מכתב פתוח למועצת הכבלים והלווין

תגובות

שלום אדוני יו"ר מועצת הכבלים והלווין,

אתמול נתבשרנו על אישור עלייתו לאוויר של ערוץ אחלה, ערוץ מוזיקה ים תיכונית, שישדר בערוץ 25 בממיר. אני חייב להודות שהכוונה נשמעת לי, כחובב מוזיקה, כיוזמה נפלאה. אם כבר השלמנו עם הפיכתו של ערוץ 24 לחממת טאלנטים במעבר בין השתתפות בתכנית ריאליטי להשתלבות במערך הכוכבים של שידורי קשת, הרי שזהו צעד נבון במיוחד. אולי עכשיו תינתן הזדמנות אמיתית למוזיקה. על אישור הערוץ אמרת "החלטות אלה אמורות לייצר מגוון ופלורליזם בשוק השידורים, ולאפשר לגורמים שונים בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית להעשיר את המסך בתכנים מגוונים". השאלה האמיתית, אדוני היו"ר, היא עד כמה אתה באמת מאמין לדברים האלה בעצמך? והאם שאר ההתפתלויות אמורות לשדר תקינות ניהולית וניקיון כפיים?

הזכרת בדבריך מגוון ופלורליזם. אם לכך שואפת המועצה מדוע לא עודדה עליית ערוץ מוזיקה שייתן ייצוג הולם לסגנונות נוספים? האם הלעטתו של הצופה הישראלי בעוד תוצרים מהסוג הזה, היא שתאפשר לו בחירה ואלטרנטיבה? האם, במצב התקשורתי הקיים היום, יש צורך מורגש בשכפול של ערוץ 24? האם כשאמרת פלורליזם התכוונת בעצם לאפשרות לצפות בקובי פרץ בשני ערוצים במקביל? פלורליזם אמיתי, כפי שהיטיבו להסביר לי, הוא הכרה ולגיטימציה של ריבוי דעות. כיצד ניתן לכנות תחרות על אותו פלח שוק, בעזרת אותם תכנים, פלורליזם? היכן מיוצגים לדעתך זרמים מוזיקליים כמו רוק, ג'אז, פאנק ואלקטרוניקה?מושיק עפיה ואייל גולן בערוץ המוזיקה הלא ים תיכונית:

הזכיינית רשת ניסתה להרים את הערוץ הזה אך נפסלה משיקולים של בעלות צולבת. המועצה בראשותך "תיקנה" את כללי הבעלות ואפשרה את שילובה של רשת בערוץ החדש, כספקית תכנים. האם לא נהיר לך ולחברי המועצה כי יש טעם לפגם במהלך הזה? האם באמת ניתן לרכוש את אישור הועדה באמצעות הון וכוח? האם אתה וחבריך למועצה, סבורים כי המהלך ייטיב עם הצופה הישראלי? האם לא די לו בערוץ מוזיקה כושל אחד? האם לא שבע הצופה הממוצע מהלהג חסר התועלת המוצג בו? האם מפת התקשורת הישראלית באמת זקוקה כרגע לזירת התגוששות נוספת בין שתי הזכייניות הגדולות? ניתן לשער, בהסתמך על מקרי העבר, כי הוראות המועצה יהיו בעיניי הזכייניות להמלצות בלבד, וכי הן יעברו עליהן ללא נקיפות מצפון או עונש הולם.

באתר משרד התקשורת מוגדר תפקדיכם כייצוג האינטרסים הציבוריים בתחום הטלוויזיה הרב ערוצית למנויים, בכבלים ובלווין בישראל, אשר על הגנתם וטיפוחם מופקדת המועצה. בין אינטרסים אלה מן הראוי למנות את ההגנה על ציבור המנויים, לרבות באופן של השבחת השידורים והשירותים הניתנים לציבור המנויים, הרחבת הגיוון והפלורליזם בתכנים ובערוצים המשודרים, שיפור הטכנולוגיות, שיפור השירות, הגדלת ההיצע וחופש הבחירה למנויים, צמצום המחירים, ועוד. קראת את זה? אתה באמת רואה בעליית ערוץ אחלה השבחת השידורים? חבריך אכן סבורים כי עוד מהטראש הפופי הזה הוא בבחינת הגדלת ההיצע וחופש הבחירה?

אני סבור כי אני לא מדבר בשם ציבור ענק, אך ייתכן כי חלק לא מבוטל מהאוכלוסיה עשוי להזדהות עם דבריי. די עם כל הטלוויזיה הרדודה, הבוטה, הוולגרית, הצעקנית, החלולה, הבלתי מקצועית, הפופוליסטית, המטמטמת, המאלחשת, המונוטונית וחסרת הערך הזו. אנחנו מבינים כי בפלורליזם ראוי שיישמע גם קולם של המסלסלים, אבל מסרבים לעכל כי בזכות שלטון הרייטינג יישמע קולם בלבד. צעד כזה מרחיק המוני יוצרים מהטלוויזיה, מדיר מוזיקאים רבים מאוזנו של הקהל והופך את הטלוויזיה לכלי שרת ציני וחסר רגש של בעלי השררה. אפילו לא חשבתם לדרוש רצועת שידור לילית של מוזיקה שונה. פשוט התאמתם את התקנות והחוקים לדרישה שלהם. אני מקווה שדבריי יגיעו אליך לפני שתספיק המועצה לאשר את עלייתם לאוויר של ערוץ בעילת הקטינות וערוץ כהנא חי. פלורליזם ותכנים מגוונים, לא ככה?

*#