האלבום החדש של חוה אלברשטיין: רגעים נפלאים ומלאים קסם

"ברוך הבא" אולי לא יהפוך להיות ה-אלבום של אלברשטיין אבל יש בו רגעים נפלאים ומלאים קסם. מלידה ועד זקנה וטווח החוויות שביניהם

סער גמזו, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סער גמזו, עכבר העיר אונליין

משהו מאד אביבי ונעים עולה מהאלבום החדש של חוה אלברשטיין. אבל, "ברוך הבא" הוא לא אלבום של פריחה והתחדשות, אין בו קול של בחורה צעירה שמגלה את עצמה ומוכנה לצאת אל העולם. יש בו יוצרת כבירה עם ניסיון חיים עשיר ואמירה בשלה וחכמה. חוה אלברשטיין, שחדוות היצירה מפעמת בה כמו בימי צעירותה, לא מנסה להביא אלבום שייקח אותה למחוזות מוזיקליים חדשים. היא נשארת במסגרת הפולק הרך והנעים שהכרתם בכל שנות יצירתה, מה שלימים יהפוך לשירים של שבת בבוקר. יש משהו מאד מלטף, משכר ונעים בחיבור המוזיקלי של הנגנים ב"ברוך הבא". החיבור בין כלי ההקשה של אבי אגבבה לקלידים המעולים של עדי רנרט עם מגע ההפקה של עובד אפרת אולי לא מביאים בשורה מוזיקלית חדשה למחוזותינו אבל נשמעים נפלא ומבוצעים לעילא. העושר המוזיקלי מבוטא בניואנסים כמו המקצב היווני ב"שומעת הכל" או באווירה הלטינית של "נמלים". דרך הרגעים הקטנים אפשר להבין מה טווח ההשפעות ומרחב הפעולה של הפולק הישראלי.

כמו בכל אלבומיה של אלברשטיין עד היום, המילים הן השחקן הראשי. היא שייכת לאותם זמרים הולכים ומתמעטים שהמילה העברית מהלכת עליהם פלאים. הקול שלה, עשיר, בוגר, עמוס ברגשות הומנים כנים ומזוככים, לוקח את המילים האלו ונופח בהן המון עומק אמיתי. זו לא רק הגשה מוצלחת של הטקסטים, זה משחק דרמתי אמיתי. השירה שלה נושאת איתה את ניסיון החיים ומטען החוויות שצברה עם השנים ונעה בין רגעים של חמלה מכילה ומנחמת ועד זעקה מלאת כוונה עם רצון לגרום לכם להרגיש. לא משהו טריוויאלי בימים האלה.

מתאר מעגל חיים שלם. עטיפת האלבום

"ברוך הבא" אולי לא יהפוך להיות ה-אלבום של אלברשטיין אבל יש בו רגעים נפלאים ומלאים קסם. "ברוך הבא", שיר הנושא של האלבום, שהוא שיר ילדים נפלא ומלווה במקהלת ילדים, הוא מעין ברכת הדרך לרך הנולד. "נמלים" המצוין שמלא בפיוס של בגרות ומכיל שורות כמו "לצידי שיירת נמלים ארוכה/ מתפתלת עושה את דרכה/ נמלים זעירות/ נמלים חרוצות/ לא נחות גם לא לדקה/ נמלים יקרות שלי דרך צלחה/ הזמן קצר המלאכה מרובה/ אתן חייבות אני כבר לא מוכרחה". הבשלות הזו מופיעה שוב ב"תביעות קטנות", ובמילים הנפלאות שלו שאומרות "וחוץ מזה רק בריאות ואהבה/ לכל המשפחה/ למי שבסביבה/ ולחיות את החיים/ את מה שיש ומה שאין/ לשמוח כשאפשר/ ולא להתלונן". מנת המחאה העיקרית מגיעה בצורת "פרצוף בלי שם" העמוק ומעורר המחשבה כשהוא קובע "אדם זקוק לעוד אדם/ הלא האיש עלה נידף/ ומסעו עוד לא הושלם". הישר החזק ביותר הוא "קו פרשת המים", נכתב ע"י נדב לויתן, ממנו התאלמנה אלברשטיין לפני חודשים ספורים, עם משפט שתיקחו אתכם עד לזקנה "על קו פרשת המים של חיי/ אני שוכחת את מה שלמדתי מהוריי/ ומתחילה ללמוד מילדיי".

כמו תמיד, אלברשטיין דורשת מהמאזין שלה הקשבה והתמסרות. "ברוך הבא" הוא אלבום ארוך ועמוס, מלא רגעים אנושיים מרגשים. "יש דברים רבים בחלד/ שהזמן מטיב איתם/ ואני רק מייחלת/ להיות כמותם" שרה חוה ב"זמן" שפותח את האלבום. עושה רושם שמישהו מקשיב למשאלות שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ