רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

גלעד כהנא חייב להגיד את זה בווליום גבוה

פנייה מאורגנת של מוזיקאים ישראלים שכנעה את השר לאיכות הסביבה, גלעד ארדן, לרכך את הרפורמה באכיפה של תקנות הרעש בסביבת מגורים. בן שלו משוחח עם גלעד כהנא על התקנה וההשלכות שלה

תגובות

גלעד כהנא, סולן להקת הג'ירפות, מדוע אתה וחבריך המוזיקאים התנגדתם להצעה של השר גלעד ארדן לאסור נגינה רועשת במשך כל שעות היממה? מדוע אתם מתעקשים להפריע את מנוחת השכנים שלכם? "אני מתעקש לעשות רעש כי לצערי יש המון דברים שמטרידים אותי ואני לא יודע לנסח אותם כמו שצריך. אז אני צועק. יש צעקה שצריכה לצאת, אין מה לעשות, ומוזיקה היא הדרך המושלמת להוציא אותה החוצה. הגעתי למוזיקה דרך הצעקה. אף פעם לא חשבתי שאני אהיה מוזיקאי. חשבתי שאני אהיה צייר, או משורר, או סתם אדם שממתין למותו, עד שפעם אחת ישבתי עם חברים מוזיקאים, והם התחילו לנגן להנאתם, ומצאתי את עצמי צועק על רקע הנגינה שלהם. ככה התחלתי, בגלל הצעקה. משהו ממש הפריע לי והטריד אותי, והייתי חייב להגיד את זה בווליום חזק".

 אתה יכול להבין, למשל, הורים זועמים שהרעש שמגיע מהדירה של השכן המוזיקאי שלהם מעיר את התינוק שלהם?

"אני בעצמי אבא לילדה בת שנה וחודש, ויש לי שכן מוזיקאי, וכשהוא מעיר את הילדה שלי ברור שאני מתעצבן. אבל אני לא רוצה להפוך כעס נקודתי למצב שבו אפשר למנוע ממוזיקאי לנגן בכל שעות היום. וזה מה שהצעת השר רוצה לעשות. היא מאפשרת לכל שכן שיש לו גחמה להתלונן וליצור מצב של 'שקט שיהיה פה'. זה מנדט רחב מדי. אפשר אולי להרחיב את היוזמה של גלעד ארדן ולהגיד: כל מי שמביא ילד שיש לו ריאות, ילד שמסוגל לצרוח, חייב לבנות חדר אטום, חדר אקוסטי, או יותר טוב: כלוב ברזל עם שכבת צמר סלעים-שכבת אוויר-שכבת גבס".

 אולי אתם צריכים ללמוד לנגן קצת יותר בשקט?

"מוזיקאים צריכים לעשות ניסיונות, וכשאתה עושה ניסיונות אתה עושה רעש. זה חלק בלתי נפרד מהעניין. אני לא אומר לזרוק זין. אתה לא יכול לעשות מה שאתה רוצה. בתקופת הגירושים שלי, לפני הרבה שנים, כתבתי שירים ששפכתי לתוכם את לבי. אני זוכר שניגנתי בבית את אחד השירים האלה, שרתי אותו בקולי קולות, בשעה מאוחרת, כי שכחתי איפה אני נמצא ונענשתי על זה. חטפתי עגבניות ושברו לי חלון. זה היה מאוד אלים ומעליב. אתה פותח את הלב ואז אתה שומע את צליל הניפוץ. אבל זה גם כיוונן אותי וגרם לי להבין שאולי אני לא צריך לנגן חזק בשעות מאוחרות".

 אי אפשר לעשות את כל הרעש בחדרי חזרות אטומים ולא בבתים?

"אתה יכול ללכת לחדר חזרות פה ושם, אבל כמוזיקאי העבודה היא החיים ולהפך. אתה לא יכול להחליט שההשראה תגיע רק ברגעים מסוימים שמגודרים באיטום. אתה לא יכול לנגן כל הזמן במתחמים אטומים. זה בלתי אפשרי".

בעבר מוזיקאים הקליטו רק באולפנים גדולים. היום רוב המוזיקאים מקליטים בבית. זה מחמיר את בעיית הרעש?

"זאת מהפכה מופלאה. Power to the people. אבל היא מחמירה מאוד את הבעיה של רעש מהבתים. והדרך לפתור את הבעיה היא לא באמצעות חוקים אלא באמצעות דיאלוג. ליצור תרבות של התחשבות. אם אתה מוזיקאי שחי בקהילה, בשכונה, אז אתה חלק מהקהילה הזאת. זה דורש התחשבות משני הצדדים. למשל את המוזיקאי שמעיר לפעמים את הבת שלי. אני מרגיש שאני קצת מגדל אותו בזה שאני נותן לו לעשות רעש. אני יודע מה זה כשאתה מוזיקאי צעיר שצריך חדר אטום. אז אני מבליג. ברור שאם הבת שלי תהיה חולה אני אגש אליו ואבקש שיפסיק. אבל צריך תקשורת, לא חוקים שיוצרים שקט מפחיד. וממילא הם לא יעבדו. אי אפשר לעצור מוזיקה, זה לא יקרה. תנסה לחנוק צעקה, היא תצא יותר חזקה. איסור גורף רק יביא להרבה יותר רעש, אולי אפילו ז'אנר חדש ורועש במיוחד: בלק מטאל-קבוקי-פאנק-אינדסטריאל יהודי. אין כמו דיכוי בשביל לעורר עניינים".

 בעקבות המחאה שלכם המשרד להגנת הסביבה גנז את התוכנית המקורית לאסור רעש בכל שעות היממה, אבל לפי התקנה החדשה ייאסר רעש החל בשעה תשע בערב, במקום באחת עשרה. האם זה יפגע במוזיקאים?

 "לא צריך להיות דרמה קווין. לשעתיים האלה אין משמעות. אני אומר שוב: מה שנדרש זה סוג של תקשורת, חוש קהילתי. להתחשב אחד בשני".

 בעצומה שפרסמתם נכתב בין השאר כי התקנה, שנגנזה בינתיים, גורמת "פגיעה אשר עלולה לשנות את פניה של התרבות הישראלית כולה". אתה שותף לדאגה הזאת?

"זה ניסוח קצת בומבסטי. גם אם התקנה המקורית היתה עוברת, היא לא היתה מצליחה להשתיק את הצעקה. יכול להיות שהם היו מקבלים בעיטה יותר חזקה לפנים. יכול להיות גם שזה היה מוסיף לסקס אפיל של העיסוק שלנו, ולא שחסר לנו".

 אז אתה לא חושב שיש כאן ניסיון של המדינה, ולו גם ברמה הסמלית, להשתיק את האמנות ואת הביקורת?

"להשתיק את הביקורת? ממתי המוזיקה הישראלית היא ביקורתית? היא מצטיינת בעיקר בשירים אקוסטיים על אהבה ויהדות. אני לא רואה כאן פעולה גורפת נגד האמנות. ממילא אין את מי להשתיק. אין כאן כמעט אמנים שאומרים יותר מדי. בעיניי זה יותר ניסיון ליצור מצב של 'שקט שיהיה פה'. שקט, שקט, שאפשר יהיה לשמוע את הטמטום המפחיד של איבוד השפיות. כשהייתי ילד היו אומרים: 'תחליש, תחליש'. רוצים שנחליש, נחליש. זה דיכוי נעים כזה, דיכוי לייט. זה אולי האח הגדול, אבל הוא לא כל כך בטוח בעצמו. "כשאני חושב על זה, היה יכול להיות מגניב אם היו מנסים להעביר חוקים ממש פשיסטיים. נגיד, אם ליברמן היה מחליט שאסור להשתמש בשישה מיתרים. שזה בזבוז של חומרים שיכולים לשמש לייהוד הגליל. אז במקום שמוזיקאי אחד ינגן על שישה מיתרים, שישה מוזיקאים ינגנו על מיתר אחד. מעניין איך היינו מגיבים על דבר כזה".

» המוזיקאים מחו והאיסור להרעיש יחול רק מתשע - לכתבה המלאה

כרטיסים להופעות והצגות

tm_tools.isArticleType(story) : true