רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

המוזיקאים מחו, והאיסור להרעיש יחול רק מתשע

לפני שבועיים הודיע המשרד להגנת הסביבה: תקנה חדשה תאסור להרעיש בכל שעות היממה. אתמול חזר בו השר ארדן בעקבות "דיאלוג עם האמנים"

תגובות

המוזיקאים הקימו קול צעקה, והמשרד להגנת הסביבה התקפל: פחות משבועיים אחרי שנודע כי המשרד פועל לאסור נגינה באופן שמטריד את השכנים בכל שעות היממה, פרסמה אתמול לשכת השר גלעד ארדן הודעה, לפיה התקנה החדשה תחול מתשע בערב. האיסור להרעיש בין שתיים לארבע יישאר על כנו, מכך שהשינוי היחיד עליו ימליץ המשרד יהיה הקדמה בשעתיים של השעה שלאחריה אין להרעיש בלילה. היום, מלבד ההקפדה על מנוחת הצהריים, אין להרעיש בשעות הלילה בין 23:00 ל-7:00.

עם המוזיקאים שחתמו על עצומה הקוראת לשר ארדן לחזור בו מהתקנה החדשה נמנים: ברי סחרוף, שלומי שבן, יהלי סובול, גלעד כהנא, דנה ברגר, מאיר בנאי, ערן צור ואפרת גוש. בעצומה נכתב כי התקנה גורמת "פגיעה אנושה ולא מידתית במוזיקאים, פגיעה אשר עלולה לשנות את פניה של התרבות הישראלית כולה".

מחאת המוזיקאים התגבשה בין היתר משום שעל פי התקנה שהציע המשרד, נגינה תוגדר מפגע מבלי שהמוטרד יידרש להיסמך על פרמטרים אובייקטיביים, כמו מדידת דציבלים. מהתקנה משתמע שדייר בעל אוזן רגישה יוכל למנוע משכנו הנגן להתאמן בכל שעה שהיא.

עוד נכתב בעצומה כי "בהתחשב בכך שמיגון אקוסטי ושכירת חדרי חזרות כרוכים בהוצאה גדולה שאינה זמינה או כדאית לרוב הציבור, בייחוד למוזיקאים בתחילת דרכם, הפועל היוצא של התקנות במידה שיאושרו הינו פגיעה הרסנית וחסרת תקדים בעתיד המוזיקה הישראלית. מורים למוזיקה לא יוכלו ללמד, מוזיקאים מתחילים לא יוכלו להתאמן, יוצרים לא יוכלו ליצור. התקנות יפגעו בתרבות הישראלית כולה".

נדב לזר, בעל בלוג המוזיקה העצמאית "אטמי אוזניים", הוא אחד משלושת יוזמי העצומה. נמרוד פרידברג ואמיר פאר, שותפיו ליוזמה, אף הקימו קבוצה נגד התקנות ברשת החברתית "פייסבוק", שאליה הצטרפו כ-25 אלף חברים. "המטרה היא לא לזרוק את התקנות לפח", מבהיר לזר, "אלא להבין שמוזיקה היא לא רעש אלא תרבות, וצריך לראות איך לא פוגעים בה".

"בחלקן הגדול התקנות ראויות", אומר המוזיקאי יהלי סובול, "אבל הן שופכות את התינוק עם מי האמבטיה. הבעייתיות היא שאפשר להתלונן על כל רעש בבית פרטי, בלי רף דציבלים או שעות. התקנה שהמשרד הוביל היא תקנה חלמאית שמפגינה חוסר הבנה וחוסר רגישות. נגינה בבית היא הדרך העיקרית שבה אנשים מתפתחים מבחינה מוזיקלית. בהנחה שאין לך מוסך בסביון, אתה לא שוכר חדר חזרות כדי להתאמן. צריך לשמור על ההיגיון הפשוט והבריא. לקחו כאן רעיון הגיוני והביאו אותו עד אבסורד".

אם לשפוט על פי ההודעה שנמסרה מלשכת השר ארדן, הביקורת לא נפלה על אוזניים ערלות. בהודעה נכתב כי "השינוי שיזם השר הוא תולדה של דיאלוג שקיים בימים האחרונים עם אמנים ויוצרים, שביקשו ממנו לבחון שינוי בנוסח התקנות המוצע, כך שלצד הפחתת מטרדי הרעש מכלי נגינה ומקלטים באזורי מגורים, תתאפשר הנגינה בחלק משעות היממה".

כרטיסים להופעות והצגות

tm_tools.isArticleType(story) : true