מברי סחרוף ועד רביד כחלני: מאחורי פרוייקט "נדודים"

נגן העוד והמלחין יניב רבה וינקלה סגל, אמן מוזיקה אתנית ומעבד מוזיקלי הם חלק מהצוות שיזם והפיק את הפרוייקט המוזיקלי החדש "נדודים - מסע אל הפיוט הלובי" שיושק בהופעה חגיגית בפסטיבל ישראל

הדר זילברשטיין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדר זילברשטיין, עכבר העיר

"נדודים - מסע אל הפיוט הלובי" הוא פרויקט מוזיקלי ביוזמתו ובתמיכתו של מרכז אור שלום לשימור מורשת יהדות לוב שיצא על גבי דיסק החודש. באלבום-ספר החדש 11 קטעים מוזיקליים המעניק חיים חדשים לפיוטים וללחנים של יהודי לוב, המביאים אל קדמת הבמה את השירה והמוזיקה שיצרו היהודים בלוב ואת המסורת המוזיקלית העשירה שלהם, המתייחדת בשילוב בין סגנונות מוזיקליים שונים בהם מוזיקה ערבית, אפריקאית, טורקית, מערבית ועוד. בין המשתתפים בפרוייקט החדש: הפייטן יצחק חיון, ברי סחרוף, ארז לב ארי, שי גבסו ורביד כחלני המבצעים בעיבודים חדשים ועכשוויים  את הפיוטים שכמעט ואבדו מן העולם, חלקם נדירים ועלומים ונחשפים לראשונה במופע ובאלבום. השבוע פגשנו את המעבדים והמפיקים המוזיקליים של הפרוייקט יניב רבה וינקלה סגל לשיחה על עבודתם על הפרוייקט הייחודי שיושק במסגרת פסטיבל ישראל 2013.

» פסטיבל ישראל 2013 - מדריך האירועים השלם» פסטיבל ישראל 2013 - כל הופעות המוזיקה

מביא את המסורת המוזיקלית העשירה של יהדות לוב אל קדמת הבמה. "נדודים - המסע של הפרוייקט הלובי" (עיצוב עטיפת האלבום: אורי נוה)

מה החיבור האישי שלכם לעולם הפיוטים? יניב רבה: "אני בן לחזן ופייטן, ר' דוד רבה. הפיוטים היו סביבי אם בבית ואם בבתי הכנסת. באירועים, בחגים ובערבי שבת, העניין היה לשבת ולשיר פיוטים ששייכים לאותו אירוע, שחלקם מבוצעים באלבום החדש. השילוב והחיבור בין עולם הפיוט והמוזיקה המזרחית האמנותית היה אינטואיטיבי וטבעי. אני מודה על הזכות הגדולה להיות שותף ולקחת חלק בהרכבים ופרויקטים שונים שמחיים את עולם הפיוט, כל אחד בדרכו".

ינקלה סגל: "הגעתי לעולם הפיוט אחרי לימוד והתעסקות במוזיקה מערבית לסוגיה. התגלגלו הדברים והתחלתי להרגיש שהבית האמיתי שלי היא המוזיקה המזרח תיכונית כדוגמאת טורקיה ויוון, אבל שחשוב לי מאד שהמשמעות והתוכן יהיו בהקשר היהודי ועולם הפיוט הוא המקום הטבעי לשילוב זה. לכן אני שותף בפרויקטים רבים כאלו בשמחה גדולה".

מה מייחד ומאפיין את עולם הפיוטים הלובי?רבה: "הלחנים לפיוטים הלובים הושפעו מהסביבה הגיאוגרפית בה מצויה לוב ומתרבויות עשירות של המדינות הגובלות עמה. השפעות אלו באו לידי ביטוי גם בפן המוזיקלי; ממוזיקה ערבית-מצרית, דרך מוזיקה אפריקאית-סודנית, אלג'ירית, אנדלוסית, אפילו מערבית - איטלקית, וטורקית - שלטון עותומאני.  וכך גם באלבום, הרעיון היה לבנות קונספט לכל שיר כדי לנסות להבין את הסגנון המוזיקלי שלו".

הביא את הצבע והפרשנות שלו לאלבום החדש. ברי סחרוף (צילום: רועי ברקוביץ)

מי המוזיקאים שלקחו חלק בפרויקט, כיצד בחרת אותם ומה היו השיקולים?רבה: "ארוכה מאוד רשימת המוזיקאים המופלאים שלקחו חלק בפרויקט. שיתוף הפעולה על העיבודים והניהול המוזיקלי של הפרויקט עם ינקלה סגל נרקמה באופן טבעי אחרי הכרות וחברות רבת שנים על רקע אהבה וזיקה לאותן סגנונות מוזיקליים. לפייטן יצחק חיון התחברנו מהרגע הראשון בזכות הנאמנות למסורת מצד אחד, והפתיחות המוזיקלית מצד שני. זוהר פרסקו, אמיר שהסר, עדי רנרט, אריאל קסיס, מארק אליהו, איתמר דוארי, אלעד גבאי, צחי ונטורה, רועי פרידמן, ראלי מרגלית, משה נורי, נתנאל יצחקוב. זוהי רשימה של מוזיקאים מהמובילים בז'אנר מוזיקת עולם שמתמחים בסגנונות שונים. כמובן, שהמגוון הרחב של אופי היצירות הצריכה כלים שונים המזוהים עם תרבויות מסויימות. תהליך העבודה עם האמנים האורחם כדוגמאת סחרו, כחלני, גבסו ולב ארי היו תוספת משמעותית - תהליך העבודה איתם היה מרתק כשכל אחד צבע והגיש את השיר מהזוית האישית שלו. זה אפשר לנו להיות ורסטיליים ולדייק את השירים למה שכיוונו מלכתחילה. גם השילוב של שירת מקהלה ותפילות בית כנסת בתוך השירים תרמו את חלקם והזכירו את מקומם המקורי של הפיוטים".

במה שונה האלבום החדש מפרויקטים פיוטיים אחרים שיצאו עד כה?רבה: "את הפרויקט יזם ומימן מרכז אור שלום בבת ים. הרעיון שעמד לנגד ענינו היה אלבום פיוטים מגוון ואיכותי עם ספר דיסק, פירושים, הסברים, תמונות ואווירת מורשת יהדות לוב. זה הצריך הרבה מאד התעסקות, עבודת תחקיר, עריכה ובחירת הפיוטים בשלב הראשון. לזכותו של המרכז ייאמר שתמך בהחלטותינו המקצועיות לכל אורך הדרך. ישן וחדש, מערבי ומזרחי, דתי וחילוני, שילוב של כלי נגינה שלכאורה נתפסים כלא קשורים; כל אלא סיפקו לנו אתגר לא קטן בהרכבת הפאזל המוזיקלי הכללי של כל האלבום".

האלבום החדש יושק בהופעה חגיגית עם כל המשתתפים שתתקיים במסגרת פסטיבל ישראל 2013, יום שלישי ה-4.6.13 בשעה 21:00 בתיאטרון ירושלים. מחיר: 130 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ