מאחורי השירים: ריקי גל ומתי כספי חוזרים לאלבומם המיתולוגי

הדואט בו ריקי גל נאלצה לשיר אופרה, הלחן שתרמה אישתו של מתי כספי, והשיר שגל שמעה במקרה במועדון והפך להיות נכס צאן ברזל - הסיפורים והאנקדוטות מאחורי המופע המשותף לאלבום "מה זאת אהבה"

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

לפני שנה החליטו מתי כספי וריקי גל לחזור אל הבמה בסיבוב הופעות שיחגוג 25 שנה לאלבומם המשותף "מה זאת אהבה". בעקבות ההצלחה הגדולה החליטו השניים לצאת בסיבוב הופעות חורפי שיתחיל ב-29.11 ברידינג 3 תל אביב. במופע, בעיבודו של כספי, ילוו השניים ב-21 נגנים. לכבוד החזרה לבמות ביקשנו מכספי וגל לחזור אל השירים מהאלבום והמופע (ואלבום המופע שיצא לאחרונה) ולספר את הסיפורים מאחוריהם.

» ביקורת הופעה: אפשר ליהנות גם בלי להתגעגע» מה זאת אהבה - כל הפרטים והמועדיםמה זאת אהבה מתי כספי: "הדואט הזה הוא מיוחד מאחר ומבחינה מוזיקלית הוא משתרע על מנעד רחב מאוד של צלילים. זה היה הדואט המקורי הראשון שאני ואהוד מנור כתבנו, כלומר זה לא שיר שהיה שלי קודם. אחר כך הפכו אותו לדואט. מבחינתי הוא מאוד מאוד רומנטי. האנקדוטה היא שלמעשה מלכתחילה לא בדקתי בכלל אם ריקי מסוגלת להגיע לגבהים כאלה. בהקלטה המקורית היא היתה צריכה להחליף את סגנון השירה שלה מרוק לאופרה. היא הפתיעה אותי לטובה ביכולת שלה. השיר הזה הפך לשלאגר איך שהוא הגיע לרדיו, והשמיעו אותו במשך תקופה ארוכה". ריקי גל: "'מה זאת אהבה' הוא ללא ספק אחד האתגרים הווקלים שמתי הציב בפני. היו גם אתגרים אחרים של מורכבות מוזיקלית, אבל המשותף לכולם זה שהוא אמר: 'אני סומך עלייך, אני יודע שאת יכולה לעשות את זה', גם ווקלית וגם רגשית".

היא שלו והוא שלה כספי: "שיר שהפקתי לריקי בלוס אנג'לס. בתקליט הזה כל החומרים נאספו בהתקשרות דרך טלפון ופקסים. מצד אחד היינו בקשר אחד עם השני, מצד שני עם אהוד מנור ומצד שלישי עם יהונתן גפן שחי באותה התקופה בניו יורק. השיר הולחן על ידי אשתי - רחל כספי. זה דבר מעניין כיוון שאני הלחנתי את כל השירים בדיסקים של ריקי, אבל במקרה הזה האוזניים שלי אובייקטיביות. הקשבתי לשיר וזו היתה בהתחלה מנגינה שאשתי הלחינה, אז שלחתי אותה לאהוד בארץ והוא כתב מילים על המנגינה. זה התאים כמו כפפה ליד לכן הצעתי את השיר לריקי. היא מאוד אהבה אותו וגם אני מאוד אהבתי. זהו הסיפור מאחורי השיר הזה, שהדבר היוצא דופן הוא שהוא לא שלי".גל: "דוגמא לשיר שהוא אחד הבודדים שסירבתי לבצע בשל הבנאליות היחסית של הטקסט, אבל מתי התעקש ושכנע אותי כמו תמיד להקליט אותו. זו חוויה להקליט דואט עם מתי, במיוחד בשיר הזה, שזה השיר היחיד שעמדנו שנינו משני צידי המיקרופון ובו זמנית הקלטנו ביחד. ההתרגשות שהייתה באותם רגעי הקלטה היא מעל ומעבר למה שאני יכולה להסביר במילים".

לא חלמתי שתלכי ממני כספי: "שיר שבמקור הוא לא דואט אלא מתוך אחד התקליטים הראשונים שלי. השיר מעמיד את ריקי באתגר קולי. בסך הכל היא מבצעת את זה מצוין בסגנון הרוקיסטי שלה". גל: "כשהתבלטנו איזה שירים לבצע לקראת המופע החדש, חברתי הטובה טל השילוני, עורכת המוזיקה של 88 FM, הציעה לי לבצע את השיר הזה עם מתי. מיד נדלקתי כי זה אחד השירים האהובים עלי שלו. כשאמרתי את זה למתי היתה הסכמה מיידית בשתיקה שלו. כשהגענו לאולפן מתי עמד מולי וביקש שאתן את מה שריקי גל יודעת לתת במלוא העוצמה. ואני כהרגלי התמסרתי לבקשתו שוב מתוך אותה תחושה של אמון מלא שאפשרה לי להתמסר לכל בקשה שלו. והוא כהרגלו אסף את כל מה שהגשתי והשלים את ההקלטה, וכך ניתנה לי הזדמנות לחזור לרגעים הראשונים והיפים של ההקלטות הראשונות".

מקום לדאגה גל: "בזמן שהיינו בהקלטות הראשונות, באחד הערבים יצאתי לטייל ברחובות תל אביב ליד הבית ושמעתי צלילים שבקעו ממועדון בית לסין. הסתבר לי שיש שם הופעה של זמרת מתחילה. נכנסתי התיישבתי והקשבתי להופעה כשפתאום הזמרת ביצעה את 'מקום לדאגה'. כל כך נדלקתי שלמחרת באתי לאולפן וביקשתי ממתי להקליט את השיר הזה. הוא היסס לרגע ואז הסתכל עלי ואמר: 'אוקי בדואט' אמרתי 'אוקי דואט'. זה אחד השירים הראשונים שמתי כתב, והוא נתן אותו לזמרת בשם שרה בדישי. אני אפילו ציינתי שלא משנה לי אם זו תהיה רצועה זניחה באלבום ובלבד שאבצע אותו. אני הייתי נחושה להקליט את השיר הזה מחדש ולא תיארתי לעצמי שהוא יהפוך לאחד הלהיטים הכי גדולים שלנו. באחד הימים אמרתי למתי ששנינו נשמעים כמו זוג הורים של כל ילדי העולם ושיש לי משאלה שהשיר יושמע על קברי".כספי: "מאחר שהשיר הפך לנכס צאן ברזל אין לי מה להוסיף לגביו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ