עברי לידר: "אני לא עושה הנחות ולא פוצי מוצי"

גם בגיל 40 וממרומי 20 שנות קריירה, לעברי לידר לא קל לקבל את הביקורת עליו. למרות זאת, הוא חושב שהישראלים משתמשים במילה "מהמם" יותר מידי ולא מתכוון לוותר למוזיקאים שישאלו אותו מה דעתו

הילה רגב, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רגב, עכבר העיר

נובמבר 2014, שדה התעופה בן גוריון. עברי לידר חוזר מטיסת לילה מאוחרת מלונדון ונופל הישר לידיהם של צלמי הפפראצי המקומיים שמתעדים אותו עייף ומרוט. למרות שטיסות לילה מלונדון הקרירה והאפורה ללבנט בהחלט יכולים לפגוע בחזותו של כל אדם, היו כמה טוקבקיסטים טובי לב שהעירו ברשעות על כך שהמולדת הבריטית לא הייתה חביבה במיוחד לזמר ה(כמעט) לאומי. ללידר, יש כמובן הסברים אחרים לגמרי. "בלונדון היה מאד אינטנסיבי", הוא מסביר בחיוניות חשודה לשעה תשע בבוקר, "אני מקליט שם את האלבום החדש שלי, הייתי שם עכשיו שבוע ובמהלך השבוע הזה מרכזים הרבה מאד עבודה, אז כן, טבעי שזה יהיה מתיש". » עברי לידר - כל הכתבותהקלטת האלבום החדש של לידר, שעתיד לצאת ב-5 בפברואר, הייתה על קו לונדון-תל אביב ולידר טס לשם לעיתים תכופות מאוד בחודשים האחרונים, בכל פעם לתקופה קצרה. "זה סידור לא רע", מודה לידר, "אבל זה קצת מתיש. יש גם יתרונות ברורים לנסיעות הללו, אתה מתרכז יותר, מתנתק מהשאר. פשוט עושה מוזיקה מבוקר ועד ערב". למה לא לנסוע לחודש-חודשיים ללונדון ולהקליט? "יש לי פה הרבה התחייבויות, הופעות ועניינים. זה לא היה אפשרי. מצד שני, לא הייתי מוכן לוותר על לונדון, כי שם גר ועובד יועד נבו שאיתו עבדתי על האלבום. עשיתי איתו את שני התקליטים הראשונים שלי ואת "מישהו פעם" וחשבתי שזה מתאים". והתיירים הישראלים לא קופצים עליך באוקספורד סטריט? "כן וזה תמיד קורה וקצת מוזר, כי שני הצדדים מחוץ למקום הטבעי שלהם. אבל זה בסדר". העברי הכי בריטי הנוכחות של עברי לידר במפת המוזיקה העברית תמיד הרגישה קצת לא מכאן, כך שההחלטה להקליט אלבום לונדוני, לא נתפסת כיוצאת דופן בקריירה של אחד האמנים הבולטים בישראל. הוא מתלבש ומתנהל כאילו יצא עכשיו מבר אינדי בצפון לונדון, מתבל את השיחה איתו בביטויים באנגלית ומקפיד על לוק והרגשה של בריט פופ אוף מיינסטרים, למרות שהוא נטוע בהוויה הישראלית כבר מעל ל-15 שנה. למעשה, הילד כבר בן 40, אבל מסרב להתרגש. "משבר גיל ה-40", הוא מושך את המילים, "לא היה כזה. זו לא בחירה להיות בן 40, זה מה שזה. תהליך שהולך ומתקדם באופן טבעי. הדבר היחיד ששונה זה הסאונד, ובזה אני דווקא מבין".

מה השתנה מבחינת הסאונד? "כשאתה אומר שאתה בן שלושים ואומר שאתה בן ארבעים יש לזה סאונד אחר, בוגר יותר".אתה מרגיש שמשהו משתנה בחיים שלך בנקודת הזמן הזו? "לא ממש, כי אתה לא נהיה יום אחד בן 40, אלו תהליכים קצת יותר ארוכים שאתה לא יכול להסתכל עליהם בפרספקטיבה הנכונה. אתה חי את החיים, ואתה בתוכם ונקודת המבט שלך מוגבלת. אז אתה עובר תהליך התבגרות שנמשך כמה שנים וזה נחמד לי מאד. אני מתבגר לי לאיטי". עבור מישהו שהתחיל כאמן אינדי שמופיע במקומות קטנים, והיום כובש היכלים, איך מרגיש השינוי?"זה בעיקר מרגש. ההופעה בהיכל התרבות היא סוג של בית, זה אדיר, זה אולם מדהים. אבא שלי היה מעריץ ענק של מוזיקה קלאסית אבל לא הלך הרבה להיכל התרבות. אני זוכר את הדיבור, את הכמיהה כשמגיע מנצח גדול. מבחינתי להגיע לשם, עם הופעה שלי, זה דבר מאוד חזק. רצית משבר גיל ה-40? הנה, אני עדיין מתרגש מהופעות". רק הסאונד השתנה. עברי לידר (צילום: זיו שדה)קסטרו מן כחלק מתהליך ההתבגרות, מותח לידר את גבולות הרזומה שלו והחל לפני שנה לעצב קולקציית אופנה בחתימתו לקסטרו. אם בשנה שעברה הקולקציה הייתה מיועדת לקהל בלייני ומעודכן, וכללה לצד פריטים מחויטים גם חולצות ומכנסיים שקרצו לקהל המבלה (הקולקציה אף הושקה באחד המועדונים המפורסמים בתל אביב), השנה נוצרה קולקציה מאופקת וספורטיבית יותר, אולי כחלק מהשינוי שעבר על לידר עצמו. בנוסף, השבוע פורסם כי לידר סייע לעצב קולקציה נוספת לבגדי רכיבה על אופניים, שעיצב עבור קבוצת רכיבה מקצועית שקמה לא מזמן. "זה מיזם חשוב שהיה צריך לקרות כבר לפני הרבה שנים בישראל", הוא מסביר."סוף סוף קמה כאן קבוצת רכיבה אמיתית, מקצועית ורצינית שלוקחת רוכבים ישראלים ואירופאים ומפתחת אותם כדי שישתתפו בתחרויות. בגלל שיש לי זיקה אישית לנושא וחברים, התחלנו לעבוד על זה ואז הם ביקשו שאעזור להם לעצב את הבגדים הרשמיים".מאיפה החיבור לעולם האופנה הישראלי? "אופנה זה דבר שתמיד אהבתי, קצת מהבית. אמא שלי תמיד עיצבה תלבושות ללהקת בת שבע וזה עולם שתמיד אהבתי. אופנה קשורה קשר הדוק לאמנים, למוזיקה, למה שאני עושה. החל מאמני הפופ הכי גדולים כמו דיוויד בואי ואלביס פרסלי ועד הביטלס. הצד של האופנה היה מאד משמעותי במה שהם עשו. שיתוף הפעולה עם קסטרו למשל התחיל מזה שעשיתי מוזיקה לתצוגת אופנה של קסטרו ונוצר קשר. גילינו שיש לנו טעם דומה, רצון לייצר משהו שהוא גם אופנתי ועכשווי, וגם נגיש מבחינה כלכלית".יחד עם עיצוב הקולקציות לקסטרו, נראה שהטייטל 'מעצב אופנה' הולך ותופס מקום יותר ויותר גדול במה שאתה עושה."זה במקרה, ולא היה מתוכנן. קסטרו זו קולקציה שלמה של אופנה ועם החברים שלי זה משהו קטן וייעודי לרוכבי אופניים. אני מאד אוהב את העבודה עם קסטרו, זו חברה ממש מגניבה ואנשים שאני אוהב ונהנה לעבוד איתם. אנחנו עושים מבחינתי עבודה יצירתית" "אופנה קשורה קשר הדוק למוזיקה". לידר ובן הזוג יאן בקולקציה לקסטרו (צילום: אלירן אביטל)

איך אתה מגיב כשאתה רואה אנשים שלובשים את הבגדים שלך?"אני לא ניגש אליהם, אבל אני נורא נהנה מזה, זה כיף. קצת כמו שאנשים באים להופעה שלך או שאתה נוסע ליד אוטו אחר והוא שומע את הדיסק שלך.  אלו דברים שאני עובד עליהם כמו בגדים וגם מוזיקה, משקיע בהם את עיקר המחשבה שלי, היצירתיות שלי, ורוצה שהם יגיעו לאנשים. זה חלק מהייעוד שלהם בסופו של דבר. כשאני רואה שזה קורה, זה מספק".

הפנייה לעיצוב אופנה מגיעה גם מצורך כלכלי? סוג של השלמת הכנסה? "ממש לא בגלל זה אני עושה את זה. אמנם לא פשוט להיות אמן בישראל 2014, אבל התמזל מזלי ואני מתפרנס מזה יפה, אני לא צריך לפנות לתחומים אחרים כדי להשלים את הכנסתי. האופנה, לפחות בינתיים בחיים שלי, לא יושבת על המקום הזה של אספקט כלכלי". "גם כשאני נותן ביקורת, אני לעולם לא אעליב" הקריירה של לידר התחילה כבר בשנת 1994, אבל תפסה תאוצה מדהימה בתחילת העשור הקודם. מהופעות קטנות ואינטימיות, מילים נוגעות ועצבות נעימה ונוגה, הוא פנה גם לאלקטרו פופ וסיפק לא מעט להיטים גלגל"צים וקצביים, גם עבורו וגם עבור אמנים בולטים אחרים. לידר מודל 2014 מקבל חיבוק ענק מהמיינסטרים, ועם זאת הסינגל החדש ששחרר בחודש אוקטובר האחרון, "הכל בוער", זכה ללא מעט ביקורות שליליות. גם הוא, שמצטייר כשופט הדעתן והקשוח ביותר בפאנל של "אקס פקטור", מתקשה לסנן את הביקורת השלילית עליו.איך מצליחים לשרוד את הביקורת?"אני אגיד את האמת, לא פשוט לפעמים. הדרך לסנן את זה היא קצת לבלום את זה. פעם אם עשית משהו, תקליט או סינגל או הופעה, היו שלושה אנשים שכתבו על זה בעיתון, קראת את מה שהיה להם להגיד, הסכמת או התנגדת, סבלת או שמחת, ובזה זה נגמר. היום, אם אתה רוצה באופן עקרוני, אתה יכול לבלות לפחות חצי מהיום שלך בלקרוא כל מיני דברים שלכל מיני אנשים יש להגיד. לטעמי זה בעייתי, אני חושב שיש גבול לדבר הזה. ועוד עם האינטרנט, הרוב זה אנונימי, משהו באוויר, לא יודע מי זה, יכול להיות השכן שרבת איתו אתמול. זה אולי טיפה איבד מהמשקל שלו, אני בטוח שעיתונאים רציניים מתמודדים עם המחשבה הזו. המילה הכתובה של אנשים שזה כן המקצוע שלהם, מאבדת מהמשקל שלה, נורא עצוב מבחינתי".אתה לא מפחד מפגיעה בתדמית – זמר שעכשיו הוא מעצב? "אף פעם לא אהבתי להיכנע למחשבות האלו. גם כשיצאתי מהארון והייתי האמן הפופלרי הראשון לעשות את זה ואף אחד לא ידע מה זה, אז היו אנשים שאמרו שזה נורא יפגע בי. אבל המחשבות הללו נורא מסרסות, אתה נהיה קצת מישהו אחר. הרי על כל דבר יש לאנשים מסוימים מה להגיד ועל כל דבר הם יגידו. היום יש את האינטרנט ויש גם הרבה יותר זירות להגיד את זה והרבה יותר קולות. יש כל כך הרבה דעות שצפות, זה ממש קשה להתחיל להתחשב בכולם ולהבין מה זה אומר. בסוף אתה צריך לעשות פשוט מה שבא לך".

בן שלו, מבקר המוזיקה של הארץ, כתב עליך ביקורת די קטלנית.  הוא טען שאפילו הסאונד שלך נשמע מלאכותי והימר שהקולקציה שלך יותר טובה מהסינגל "הכל בוער". גם את זה רצית לסנן?"כשקראתי את הביקורת של בן, היו שם כמה בדיחות שהצחיקו אותי וצחקתי מהן כבדיחה. הוא כתב שם כמה דברים יפים שאם לא הייתי מושא הבדיחה, זה היה מצחיק אותי יותר. אחד – לא הסכמתי איתו ושתיים – הוא מסתכל לדעתי ממקום לא נכון. אני לא מסכים עם התזה הבסיסית שהוא כתב. שני הדברים מאד קשורים דווקא. אני חושב שאמן יכול להיות יצור מורכב, יכול גם לבעור וגם לעשות וגם לשמוח וגם לכעוס, ביחד. אני לא רואה בעיה, אני לפחות לא בנאדם כזה. עשייה של כל מיני דברים, היא עוד ביטוי עצמי, התעסקות במשהו אחר בחיים, אחרת הדבר עצמו שנקרא החיים שלנו, קצת קשה מנשוא. זה עוד מן דבר שאתה מתעסק איתו ולי זה נורא ברור. וכשקראתי – חשבתי שהוא לא יכול להכיל את זה או לעשות זה. אבל אולרייט. זה הוא". המבקרים לא אהבו את האש. "הכל בוער":

מצד שני, גם אתה מבקר קשוח באקס פקטור ואתה לא חוסך מילים קשות."אני מאמין בקשיחות מקצועית וזה מה שאני דורש מאנשים שעובדים איתי. אנשים שהם יס מנים לא מעניינים אותי בעבודה. אני חושב שזה לא רק לא פרודוקטיבי, זה לאבד את עצמך. אמנים שמקיפים את עצמם ביס מנים, זו בעיה שתלך ותחמיר עם השנים. הם יאבדו את היכולת לבקר את העבודה שלהם. ביקורת היא אף פעם לא נעימה. אני משמיע לאנשים את המוזיקה שלי שלושים שנה, מגיל 10, ותמיד בסיטואציה כזו יש חוסר ביטחון, משהו לא נעים. ובכל זאת הדבר הראשון שאני רוצה ומצפה מאנשים שאני מעריך את דעתם – היא דעתם האמיתית ולא התייפיפות. עם זאת, אני לא מעליב. גם כשאני נותן ביקורת אני לעולם לא אעליב, אני לא אבוא ממקום רשע, בשביל לפגוע באדם או להעליב אותו. אני אומר דברים בכוונה ברורה כי באמנות זה הדבר. זה לא משחק ילדים. אני תופס את התוכנית כפלטפורמה מקצועית, אמיתית, של אמנים שבאמת רוצים לעשות תקליט, להיות טובים יותר. אני אמיתי, לא כזה קשוח".  

יכול להיות שזה עובר ככה כי שאר חברי הפאנל הם הרבה יותר רכים ממך? "כן, אני לא יודע אם בחירה אישית או אופי, או צורת התבטאות - אבל זו הבחירה שלהם. גם בעבודה שלי עם אמנים אחרים, אני רואה בזה התייחסות של כבוד לאנשים שמופיעים כמוני. כשאני עובד עם אמנים טובים וגדולים, הכי גדולים בארץ, אני אותו דבר איתם. אני אומר להם דברים בצורה הזו. הנגנים שלי מדברים איתי ככה, זה שאני מדבר איתם בשיח הזה, נותן להם כבוד, לא אעשה לכם הנחות ופוצי מוצי, את מהממת אתה מקסים, זה משגע. התואר מהממת אנחנו משתמשים בו בקלות דעת. קצת יותר מדי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ