אושר "חוק איה כורם" למניעת חוזים משעבדים למוזיקאים

מעתה חוזים בלעדיים בין אמנים לחברות תקליטים יוגבלו לשבע שנים, וחוזים היקפיים יותר לחמש בלבד. יוזם החוק, ח"כ דב חנין: "איה כורם התחילה במסע שחרור והיא דוגמה לעשייה אזרחית"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שמונעת שיעבוד של אמנים לטובת חברות תקליטים. 47 חברי כנסת תמכו בחוק, המכונה "חוק איה כורם", ולא היו מתנגדים או נמנעים. 

הצעת החוק קובעת כי לא תערך התקשרות בלעדית עם אמן בתחום המוזיקה לתקופה שעולה על שבע שנים. כאשר מדובר בחוזה היקפי, או "חוזה 360" כפי שהוא מכונה בתעשייה, בו חותם האמן על ניהול, הוצאה לאור והפקת האלבומים בפועל, יוגבל החוזה לעד חמש שנים. סעיף נוסף בחוק קובע כי אם ירצו אמן ומפיק מחברת תקליטים להאריך את החוזה ביניהם עם פקיעתו יוכלו לעשות זאת.

"מדינת ישראל מכירה בחשיבותם ובתרומתם של אמנים להעשרה תרבותית, חברתית, כלכלית ופוליטית של ישראל, וכן בהיותם יסוד ועיקר בתעשיית המוזיקה הישראלית", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק. "פעילות האמנים מחוללת את שגשוגה וצמיחתה של תעשיית המוזיקה, אולם מטעמים של פערי כוחות, ידע וניסיון בין אמנים לבין גורמים האמונים על הפן העסקי של פעילותם, עולה הכרח לקבוע בחוק זה תנאים בסיסיים שיבטיחו את נאותות ההתקשרות המסחריות בתחום".

ח"כ דב חנין, שהיה יוזם החוק בכנסת ומי שליווה אותו בשנים האחרונות, אמר כי "אי השוויון בעולם האמנות והמוזיקה הוביל אמנים רבים לשעבוד מוחלט. אמנים, במיוחד צעירים, נאלצו לחתום על חוזים חסרי גבולות. אנשים בתחילת הדרך נאלצו לשעבד את עצמם לנצח כדי ליצור אמנות. הדבר הזה פגע באמנים, באמנות ובחברה. אנחנו לא רוצים לחיות בחברה שבה האמנים נמצאים בכבלים רק בגלל שהם רוצים לעשות אמנות. המציאות הזו נמשכה שנים והיה צריך מישהי שתדליק את האור ותתחיל במסע השחרור. אני רוצה להודות לאיה כורם שהיתה דוגמה לעשייה אזרחית. החוק הזה לא נועד לעזור לה אלא לכך שלא יהיו עוד מקרים כמו המקרה שלה". 

"חופש הוא דבר כל כך מובן מאליו, שמרגישים אותו רק כשהוא נלקח ממך", אמרה הזמרת איה כורם לאחר אישור החוק, והוסיפה: "קיבלנו כולנו מתנה עצומה - חופש. ייקח לי כמה ימים לעכל את הדבר הגדול שקרה פה היום, ועד שאחזור לאדמה חשוב לי להגיד תודה עצומה לח"כ דב חנין, לוחם הצדק (אחד שמצליח להסיר את הציניות מצירוף המילים הזה), לח"כ יעקב מרגי שראוי לתודה ענקית לא רק ממני אלא מכל אמני ישראל.

"תודה לכל חברי הכנסת שתמכו והצביעו", הוסיפה כורם, "תודה למשרד התרבות ולשרת התרבות שאיפשרו לזה לקרות".

הזמרת איה כורם מובילה את המאבק בחברות התקליטים משנת 2014. בשנה שעברה, לאחר מאבק משפטי שנמשך בחמש השנים האחרונות, הצליחה הזמרת להשתחרר מחוזה עם "עננה" שעליו חתמה כשהיתה בת 24. במקור הצעת החוק הוגשה בכנסת הקודמת על ידי ח"כ עמרם מצנע.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ