נציגת רוסיה לאירוויזיון בקייב: זמרת שהופיעה בקרים לאחר סיפוח חצי האי

באוקראינה טוענים כי הבחירה ביוליה סאמוילובה מהווה "צעד לא מוסרי וציני" של השלטונות במוסקבה, וחלק "מתעמולת המלחמה שלהם"

איתי שטרן
איתי שטרן
איתי שטרן
איתי שטרן

רוסיה הודיעה בתחילת השבוע כי הזמרת יוליה סאמוילובה תייצג אותה בתחרות האירוויזיון הקרובה בחודש מאי בקייב, בירת אוקראינה. סאמוילובה בת ה–27, המרותקת לכיסא גלגלים, נבחרה בטענה כי היא מייצגת את ניצחון הרוח של האדם על נכותו. ואולם, הבחירה בסאמוילובה נבעה ככל הנראה מהקשר שלה לפלישת הרוסית לחצי האי קרים ב–2014, אז הופיעה הזמרת בשטח הכבוש באקט שעורר את זעמם של אוקראינים רבים ושל השלטון בקייב.

בתגובה, השלטונות באוקראינה החליטו בנובמבר האחרון להחרים 140 אמנים וזמרים רוסים ובינלאומיים שתמכו בסיפוח הרוסי של קרים. איידר מוזהדבייב, מי ששימש בעבר כמנהל ערוץ הטלוויזיה הטטארי באוקראינה, אמר ל"גרדיאן" כי הבחירה של רוסיה בסאמוילובה היא "צעד לא מוסרי וציני" של השלטונות במוסקבה. "הרוסים משתמשים באשה הזו בתור פצצה חיה, כחלק מתעמולת המלחמה שלהם נגד אוקראינה", הוסיף. אנטון גרשנקו, יועץ לשר הפנים האוקראיני, אמר לתחנת רדיו מקומית כי "אם הם הולכים להשתמש בסאמוילובה כפרובקוציה, נתנגד להופעה שלה". עם זאת, הוסיף כי אין ביכולתו למנוע את כניסתה למדינה.

גם דמיטרי פסקוב, דוברו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נדרש לסוגיה. לדבריו, לרוסיה אין כל עניין בפרובוקציה וכי למעשה "הקרמלין ביקש להימנע מכל פוליטיזציה של תחרות האירוויזיון". בתגובתו שלח עקיצה כלפי השלטונות האוקראיניים שהתגאו בניצחונה של הזמרת ג'מאלה באירוויזיון אשתקד עם השיר "1944", שעסק בגירוש הטטרים מקרים בכלל ובסבתא רבתא שלה בפרט, שהוגלתה למרכז אסיה. עם זכייתה של ג'מאלה, כתבה דוברת משרד החוץ הרוסי, מריה זכארובה, בחשבון בטוויטר שלה כי לנוכח התוצאה "אולי בשנה הבאה צריך לשלוח שיר על בשאר אל־אסד" לאירוויזיון. תקנון האירוויזיון קובע כי אין לבצע שירים פוליטיים בתחרות, אולם הבחירה בסאמוילובה אינה מפרה סעיף זה.

סאמוילובה, ילידת רפובליקת קומי שבצפון־מזרח רוסיה האירופית, חלתה במחלת הפוליו כשהיתה בת חמש. היא זכתה להדים רבים כשהופיעה בטקס פתיחלת אולימפיאדת הנכים שנערכה ב–2014 בסוצ'י. סאמוילובה ציינה השבוע כי היא לא יודעת מה יקרה בנוגע לכניסתה לאוקראינה והוסיפה כי מבחינתה המשימה היא "לשיר טוב ולהתכונן לתחרות".

תגובות